Minulla on pitkä excel-lista jossa nimet (jokaisessa solussa etu- ja sukunimi) ovat muodossa ETUNIMI SUKUNIMI.
Onko mahdollista vaihtaa järjestystä jollakin helpolla tavalla, niin että jokaisessa solussa nimet olisivat muodossa SUKUNIMI ETUNIMI?
Silloin saisin ne aakkosjärjestykseen sukunimen mukaan.
nimien järjesteleminen
7
7967
Vastaukset
- paavali50
Jos nimet vaikka A-sarakkeessa, soluun B1 kaava
=POIMI.TEKSTI(A1;ETSI(" ";A1) 1;20)&" "&VASEN(A1;ETSI(" ";A1)-1)
ja vedät muihin B-sarakkeen soluihin.
Tuo kaava toimii vain jos etunimen ja sukunimen välissä on välilyönti.- Anonyymi
Kaavasta puuttuu " "-merkki 1 edestä. Onko sitten Suomi24 vika ettei näytä sitä?
Tässä vastaava kaava vähän lyhyempänä.
=POIMI.TEKSTI(A1&" "&A1;ETSI(" ";A1) 1;PITUUS(A1))
- Varalle
Olisi hyvä laittaa etunimet omaan soluun ja sukunimet toiseen. Sitten noita voi sorteerata kummalla tahansa.
- Anonyymi
Mitenkäs tuo omiin soluihin laittaminen onnistuu jos on vaikka Rajala Keijo Kalevi ja lopputulemana pitäisi olla tiedot sukunimi ja etunimet omissa soluissaan. Siis kahdessa solussa, ei kolmessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkäs tuo omiin soluihin laittaminen onnistuu jos on vaikka Rajala Keijo Kalevi ja lopputulemana pitäisi olla tiedot sukunimi ja etunimet omissa soluissaan. Siis kahdessa solussa, ei kolmessa.
Jos listassa on sekä Reijo Maria Virtanen että Stan Van Helsing, niin ainakin osan listasta joutuu väistämättä hoitamaan käsin, koska kaava ei voi tietää onko etunimi vai sukunimi kaksiosainen.
Jos satut tietämään, että listassa kaikki sukunimet ovat yksiosaisia, voit poimia kaavalla viimeisen välilyönnin jälkeisen osan Sukunimi-sarakkeeseen ja kaiken sitä edeltävän Etunimi-sarakkeeseen. - Anonyymi
Miten se mihinkään auttaa? Samat kaavat Excelissä on käyttöjärjestelmästä riippumatta.
- Anonyymi
Niin vakoilee. Telemetriatietoja. Eli ei mitään sellaista mistä kenenkään tarvitsisi välittää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3272489Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161890Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel711845- 1011474
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2241461Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861190Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1441063Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1761027TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201020Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601013