aerosmithiltä kirja

what it takes

aerosmithistä kertova kirja julkaistiin samana päivänä kun oli keikka hartwall-arenalla!
Itse mä aion mennä sen ostamaan heti kun oon siihen rahat saannu kasaan. : )
(onneks kirja on suomen kielellä)

12

1644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • that's right

      minulta kirja jo löytyy. hieno kirja maailman parhaimmasta bändistä.

    • -sweetie-

      erittäin mielenkiintoinen tarina. kannattaa hankkia tämä loisto kirja. suosittelen!

      • what it takes

        joo ku katoin sitä kirjaa siel kaupas nii mietin et jos teksti ei oo "hyvää" nii ainaki kuvat


      • what it takes
        what it takes kirjoitti:

        joo ku katoin sitä kirjaa siel kaupas nii mietin et jos teksti ei oo "hyvää" nii ainaki kuvat

        oon kuullu et toi on joku jäähyväis kiertue et ei enää tulis suomeen tai muualle kauheeta jos näin on ei nää niit enää ikinä!!!!!!???
        toivottavasti vaan huhu ja totuus on toinen!
        : )


      • aerodreamer
        what it takes kirjoitti:

        oon kuullu et toi on joku jäähyväis kiertue et ei enää tulis suomeen tai muualle kauheeta jos näin on ei nää niit enää ikinä!!!!!!???
        toivottavasti vaan huhu ja totuus on toinen!
        : )

        tallinnassa olivat ainakii sanoneet että "we'll be back soon". toivottavasti tekeevät vielä maailmankiertueen ja tulisivat Suomeenkin.


    • hde

      Luin tuossa jo muutaman sivun ja vaikuttaa oikein mielenkiintoiselta!

    • feline75

      Se olikin tarkoituksella hyvin ajoitettu julkaisu. Tämä kirjahan on ollut jo vuosia olemassa, mutta nyt se ainoastaan suomennettiin.

      • Perry

        Toivottavasti kirja on suomennettu hyvin, usein nuo "suomennokset" on aika kökköjä vrt. AC/DC kirja Let there be rock, joka on tosi huonosti suomennettu.


      • arvostelun lukenut
        Perry kirjoitti:

        Toivottavasti kirja on suomennettu hyvin, usein nuo "suomennokset" on aika kökköjä vrt. AC/DC kirja Let there be rock, joka on tosi huonosti suomennettu.

        Aamulehden arvostelija haukkui käännöksen kelvottomaksi. Käännöksessä on käytetty paljon slangimaisia ilmaisuja, joita ei alkuperäisessä tekstissä ole. Esimerkkinä mainittiin, kuinka samalla sivulla käytettiin samasta henkilöstä nimityksiä hemmo, heebo, jäbä jne. Tuollainen puhekielimäinen käännös on kyllä ihan perseestä.


    • -aero perry-

      täytyy vaan sanoa että huippu kirja kyseessä. jokaisen aerosmith fanin kannattaa aerosmithin tarina lukea. itse ostin kirjan eilen ja eilinen päivä meni kirjaa lukiessa.

      • Miih

        Ostin pari päivää sitten kyseisen kirjan. Suomennus on ehkä vähän tökerö verrattuna alkuperäiseen.


    • Kommunikaattorimaattori

      Vanha aihe, tiedän, mutta pakko vain laittaa.

      Meinaan ihan tajuttoman hyvä kirja! Olen nyt yli puolen välin lukenut, ja aina enemmän ja enemmän koukussa.

      Uskomattoman rehellistä tekstiä, ei todellakaan mitään Aerosmith-ihkutusta. Vrt. vaikkapa "pete parkkonen matkalla tähtiin"-tyylistä idols-fanikirjaa.

      Eniten rakastan kirjassa sitä huumekuvausta. Meinaan iskee paljon paremmin tajuntaan kuin joku koulujen lällärivalistus. Koulujen valistuksen jälkeen olisin vielä huumeita voinut kokeilla, mutta tuon kirjan lukemisen aikana olen tajunnut, miten perseestä huumeet on.

      Kirjassa on paljon annettavaa nimenomaan Aerosmithin faneille, mutta täytyy sanoa, että pitäisin sitä mielenkiintoisena, vaikken pitäisikään Aerosmithistä. Se on vain niin hyvä ja eläväinen tarina ja hyppäys menneeseen, jota itse en ole saanut kokea (hitsipilli soikoon, ne saa kyllä luvan tulla vielä Suomeen tai mä meen ja RAAHAAN ne tänne)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      228
      6476
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      39
      4540
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      38
      3686
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3499
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe