ARABIAN KIELI

3/v\/v\4

Koska kielille ei oo omaa keskusteluhuonetta, tai s ilmään ei ainakaan sattnut, päätin laittaa tänne. Koraanihan on arabiankielinen, oon kiinnostunu arabian kielestä... Voisiko joku ystävällinen kertoa että miten seuraavat sanat kirjotetaan JA lausutaan. kiitos jo etukäteen! :)

1. apua
2.Paljonko kello on?
3.numerot 1-10
4.vaikeeta
5.tylsää
6.sori mut mun arabia on todella huonoa.
7. minä, sinä, hän, me , te , he
8.Rakastan sinua
9. Äitini on suomalainen mutta isä on arabiankielinen
10. Missä on rautatieasema?
11.Ole hyvä
12. Egytpi

Lisätieto on aina tervettullutta, jos joku tietää noi vastaukset niin kiiiiitos!

3

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muslimineiti

      Hei! Oletko kenties matkustamassa Egyptiin?
      Voin tahan laittaa, miten nuo jutut sanotaan, mutta kirjoittaminen on vahan hankalaa.. Pitaisi olla arabiankielinen nappaimisto.

      -1.Apua: Elhaguuni
      -2.Paljonko kello on: Sa3 kaam?
      -3.Numerot: 1:Yaahed 2:Tneen 3:Talaata 4:Arba3 5:Khamsa 6:Setta 7:Sab3a 8:Tamanja 9:Tes3a 10:Asara
      -4.Vaikeeta:Da sa3ba
      -5.tylsaa: (voisi sanoa nain, mutta tarkoittaa en tykkaa tehda tata) Ana mes ba hebb a3mel di.
      -6.Sori, mun arabia on tosi huono: Ana asfa. Mes ba kallem 3arabi kuaies!
      -7.Mina, sina, han, me, te, he:Ana, enta (mies), enti (nainen), huua (M), hiia (N), nahnu, antum
      -8.Rakastan sinua:Ana ba hebbak
      -9.Aitini on suomalainen mutta isani on arabiankielinen:Ommi fellandiija, bas abuuja bei kallem 3arabi (Oletko oikeasti? Munkii isa on arabiankielinen, ja aiti suomalainen)
      -10.Missa on rautatienasema?:Feen el mahatta beta3 gatr?
      -11.Ole hyva:Faddal
      -12.Egypti:Masr

      • 3/v\/v\4

        Kyllä oon oikeesti (: Niinku äiti on siis suomalainen mut en oo lähössä egyptiin tai no meen ehkä kesällä :) jOs huvittaa jutella ku ollaan kummiski vähän samanmaalaisii nii lisää meseen [email protected]


    • alkeiskirja

      vaikka kirjastosta ennen tällaisia kyselyitä jos on aidosti kiinnostunut? Epäilemättä teetkin sen piakkoin. =o] Senkin lisäksi että arabiassa on joitakin (nuorelle) vasta-alkajalle tuntemattomia ja vaikeitakin konsonantteja, eroaa myös jokapäiväinen puhekieli *murrealuettain* juhlallisen kuuloisesta kirjakielestä lähestulkoon samalla tavalla kuin romaaniset (Välimeren) kielet kansanlatinasta. Toisin sanoen erinäisten valintojen tekeminen on siis pienoinen pakko.

      Kysymys "Paljonko kello on?" kuuluisi esimerkiksi Kairon alueella /is-sAA9a kääm?/, mutta Syyriassa ja Palestiinassa taas /(q)addEEsh əs-sAA9a?/. Irakissa taas kysyttäisiin /b-eesh is-sAA9a?/.
      Kysymyksen kuten "missä on rautatieasema?" esittäjän kannattaa tietenkin olla tutustunut kieleen (kieliin!) jo hieman syvemmin ymmärtääkseen mahdolliset yhtä tai kahta sanaa pidemmät vastaukset.

      (9 = 9ain, kurkunsulkuäänne ; ə = supistunut vokaali ; isot kirjaimet = sanapaino)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe