Ajattelin kysästä täällä minua askarruttavaa asiaa. Olen jo jonkin aikaa miettinyt, että miksi suomenruotsalaiset puhuvat välillä suomen kiletä ja välillä taas ruotsin kieltä. Joskushan se on ihan luontevaa, mutta olen havainnut, että esim. ruokalinjastolla kaksi suomenruotsalaista keskustelevat ja välillä lauseet tulevat ruotsiksi ja välillä suomeksi. Miki näin on? Kyseessä oli ihan parikymppisiä nuoria. Tänään puolestaan junassa kaksi n. 10-vuotiasta lasta puhuivat aluksi keskenään ruotsiksi, mutta sitten yhtäkkiä muuttivat suomen kielelle. Mitä järkeä siinä on?
suomenruottalaiset
6
851
Vastaukset
- Ank dam
Me suomenruotsalaiset elämme niin kaksikielisessä maailmassa. Itse ei aina tiedä kumpaa kieltä suusta tulee kun suuni avaan, joskus tulee epähuomiossa väärää.
Kaksikielinen hlö voi suvereenisti surffailla kahden kielen välillä ja noukkia niistä ne parhaat nyanssit ja sanonnat. Kielten sekoittaminen on tosin valitettavasti usein myös huolimattomuutta.
Olisi kuitenkin tärkeätä osata myös oikein vaikka välillä puhuukin huolimattomasti.- muaninkalainen
asiallisesta vastauksesta. Se on vain aika hassun kuuloista kun välillä puhutaan suomea ja vällillä ruotsia. Mutta hyvää joulua sinulle ja muillekin suomenruottalaisille.
- Ank dam
muaninkalainen kirjoitti:
asiallisesta vastauksesta. Se on vain aika hassun kuuloista kun välillä puhutaan suomea ja vällillä ruotsia. Mutta hyvää joulua sinulle ja muillekin suomenruottalaisille.
Tässä ihan virallistakin tietoa kielivariantistamme.
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=1292
P.S.
Minäkin välillä puhun 'hassusti' mutta osaan kyllä ihan hyvääkin ruotsia. Riippuu tilanteesta mitä puhuu, varsinkin työpaikoilla syntyy paljon sitä sekakieltä kun ammattitermit ja työpaikan omat slangisanat puuttuvat ruotsiksi. - surullista
Kyseessä on puolikielisyys, joka tulee esiin erityisesti pääkaupunkiseudulla. Ei kertakaikkiaan osata ruotsinkieltä, vaikka olisi fiiniä puhua ruottinkielellä.
Suomea osataan hyvin, koska se on valtakunnankieli ja sitä käytetään käytännöllisesti katsoen aina mutta mutta.... ja mutta. Kun pitää olla niin suomenruotsalaista että. Sisu ei riitä myöntämään, että ei "aikuisten oikeasti" osata ruotsia.
Tosin varsinkin kaupassa on suomenkielisillä hauskaa, kun kuuntelee kuinka ensin puhutaan hienostuneesti ruotsia ja kun tulee vaikea sana niin se sanotaankin suomeksi. Esim. elintarvikkeiden kohdalla se on aika hupaisaa.
"Käsitettä puolikielisyys käytettiin Ruotsissa jo 60-luvun alussa, jolloin tehtiin tutkimuksia tornionjokilaakson suomalaisten ja saamelaisten kielitilanteesta ja koulutuksesta.
Håkan Ringbom kirjoitti Finsk Tidskriftissä 1962: “…jos yksilö jatkuvasti luopuu äidinkielestään toisen kielen vuoksi, syntyy lopulta ‘kaksinkertaisen puolikielisyyden’ tilanne, kun kielet haittaavat toisiaan.”
Myös termiä ‘semi-lingualism’ on käytetty kuvaamaan puolikielisyyttä."
Olen suomenkielinen, mutta käytän enemmän ruotsia kuin suomea, kun asun täällä Ahvenanmaalla. Kyllä minäkin voin joskus (jopa ajatellessani) vaihtaa kieltä yhtäkkiä. Ei siinä varmaan mitään järkeä ole, mutta ei kaikki mitä ihminen tekee aina ole niin järkevää.
- Lukenut II
Minä taas ajattelen ja puhun aina suomeksi. Joskus tulee hieman käytettyä englantia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734386Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1342788Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272416Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581877Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3811833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi641514Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281472Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1101430