Yksi lensi yli käenpesän

Osaako kukaan sanoa mitä ihmettä tuo elokuvan nimi tarkoittaa. Kysyin työpaikalla eräältä aidolta englantilaiselta ja hän arveli sen olevan jotain jenkkivankilaslangia. Hänkin siis vain arvasi.

Piti taas katsoa tuo ja kyllä iskee vieläkin. Jaska vetää roolinsa niin kuin vain Jaska osaa.
75946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siinähän on jossain kohdassa sellainen runonpätkä jonka loppu menee ...one flew east, one flew west, one flew over the cuckoo's nest.

Äänestä

-niin,eihän käellä ole pesää,omaa kotia,vaan aina valtaa/asuu muiden pesissä,ihan kuin mielisairaatkin,joista kyse.Kumpi sitten "lensi" yli käenpesän,Jack vai se iso Chief intiaani,vai joku muu?.....hmmm..

Äänestä

runo menee näin:

Wire, briar, limber-lock
Three geese in a flock
One flew east, one flew west
And one flew over the cuckoo's nest.

Kirjassa se on runo tai hokema jonka Chief Bromden muistaa lapsuudestaan, leffassa tätä seikkaa ei kai mainita. Merkitys voisi olla tämä: "yksi lensi itään" (=Billy Bibbit, teki itsarin), "yksi lensi länteen" (McMurphyn tappoi Chief, koska äijälle oli tehty lobotomia). Eli kaksi ihmistä (tai hanhea runossa) kuoli, mutta eri syistä. "Yksi lensi yli käenpesän" (=Chief Bromden, joka pakeni). Käellä ei ole pesää, joten lentäminen yli olemattoman tarkoittanee että hän huijasi systeemiä ja pääsi pakoon.

Jos jollain on parempi teoria tai selitys, niin kertokaa ihmeessä! :D

Äänestä

Postman always rings twice - siis miten niin postimies aina soittaa kahdesti...?

Äänestä

Jack Nikcolson on henkilökohtainen suosikkini.Erittäin monipuolinen näyttelijä.Karismaattinen.Sanat loppuu!Olen katsonut koko joukon hänen kuviaan,mutta aina ylitse muiden on juuri tuo elokuva! Se on käsittämättömän realistinen!!Siitä löytää yhteyksiä vallalla oleviin käsityksiin mielenterveyshoidosta! Mielestäni se on yksi kaikkien aikojen parhaista elokuvista. Erityisesti minua on aina kiehtonut hänen ilmeikäs tulkintansa.Toista Jackia ei koskaan tule!!

Äänestä
  • ja eiks tolla englanninkielisellä käki sanalla tarkoiteta myös sekopäätä eli hullua. Tuo tulkinta mikä aiemmin sanottiin tässä ketjussa oli kyllä tosi hyvä!

    Äänestä

Ken Keseyn kirjasta one flew over the cuckoo's nest(1962). Kesey oli yksi hippi-liikkeen kulttihahmoista. Joten veikkaanpa että sannonnalla tarkoitetaan tajuntaalaajentavien huumeiden käyttöä.

Kukolla eikä käellä ole pesää, joten se joka lentää sellaisen yli ei ole enää tässä todellisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nikkolsoni-Jaska kirjoitti:

Osaako kukaan sanoa mitä ihmettä tuo elokuvan nimi tarkoittaa. Kysyin työpaikalla eräältä aidolta englantilaiselta ja hän arveli sen olevan jotain jenkkivankilaslangia. Hänkin siis vain arvasi.

Piti taas katsoa tuo ja kyllä iskee vieläkin. Jaska vetää roolinsa niin kuin vain Jaska osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu