haluaisin tietää, millainen palkka tulkilla on. Olisi hyvä jos kertoisitte kokemuksistanne ja esim. siitä jos olette työskennelleet EU:ssa. Kiitos!
Tulkin palkka
lukios
2022485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
http://letmegooglethatforyou.com/?q=tulkin palkka
Moi!
Aloittelevan konferenssitulkin bruttopalkka EU:n toimielimissä on n. 350 euroa/päivä, kokeneen reilut 500 euroa. Jos sitten taas tulkkaa Suomessa esim. neuvottelussa, palkka on n. 550-700 e per päivä riippuen siitä onko tulkilla oma firma vai tekeekö töitä verokortilla.
Toiminimellä toimiva tulkki veloittaa tunnilta vähintään 60-80 euroa ALV. Summa kuulostaa suurelta tieteenkin suurelta asiakkaan näkökulmasta. Mutta miten tulkin näkökulmasta? Tulkkaustoimeksianto kuten asiointitulkkaus kestää useimmiten tunnin-pari, eli laskuttaa voi vain siitä ajasta. Käytännössä tulkilla hukkuu siihen hommaan koko päivä. Tulkkaukseen pitää valmistautua perehtymällä käsiteltävään asiaan, löytää ajoissa paikalle. Laadukas tulkkaus edellyttää, että tulkki hallitsee asian yhtä hyvin kuin puhuja, lisäksi tulkki huomioi myös asiakkaan edellytykset ymmärtää kyseistä asiaa. Oikeustulkkaksessa tulkin pitää hallita kahden maan juuri kyseistä asiaa koskeva lainsäädäntö ja tavat. Tulkkaustoimesiantoon kokonaisuutena liittyy kaikenlaista näkymätöntä sählinkiä kuten asioista sopiminen, tarjoiuspyyntöihin vastaaminen, laskun kirjoittaminen ja maksujen perintä. 80 euron "tuntipalkan" eteen tehdään työtä siis aika monta tuntia. Palkkiosta vähenetään yrityksen kulut, eläkkeet yms. Todellista tuntipalkkaa ei kannata itselle edes laskea, kuukausipalkasta puhumattakaan. Vaikka työtilaisuuksia olisi tarjolla jatkuvalla syötöllä, tulkki ei pysty "hoitamaan" enempää kuin 1-2 asiakasta päivässä. Tulkkaus on uskomattoman väsyttävää työtä. Jos onnistuu saamaan kokopäiväisen toimeksianon, 1,5-2 tunnin välein on pakko pyytää tauko.
Tästä syystä harva tekee tulkin hommia Suomessa kokopäiväisesti. Päätoimen ohella kylläkin, mutta silloin pitää olla selainen työ, mistä voi olla vapaasti pois koko päivän. Jos haluaa olla tulkki oikein ammattitasolla, niin pitää olla hyvin ansaitseva puoliso, joka tuo perheeseen pystyvän rahavirran. Tulkin työ kun on "vaihteleva".
Wow, youpret periaatteessa hujareita- siellä puh.tulkkaus voi olla 30e! Ja toiminimella. Olen sanaton
Oletpa melko hyväosainen, jos pystyt noin suurta palkkiota veloittamaan. Itse otan 50 euroa tunnilta (yksityishenkilöille vielä ALV sisältyy hintaan) suorissa toimeksiannoissa (joita nykyään on todella vähän). Alihankinnassa ei pääse siihenkään, ja suuret hinnanpolkijat, Youpret ja kumppanit, ovat painaneen tasoa niin alas, etten enää edes viitsi niitä töitä tehdä, kun vielä melkein kaikki on puhelintulkkausta, ei kiitos. Itselläni on onneksi käännöstyöstä (vielä) kohtuullinen ansiotaso, mutta sääliksi käy uusia tulkkeja, etenkin mamuja. Tiedän, että mm. Youpret on kouluttanut, luvannut suuria ja sitten ottanut töihin aivan naurettavalla palkalla. Syyttävät kilpailutuksia, ja osin ovat siinä oikeassa, mutta tosiasia on sekin, että ennen kuin alalla oli maahanmuuttajaomisteisia firmoja, joiden tulkkien taso on varsin kirjava, ei kilpailutuksissa poljettu hintoja.
jkwebjlasdnkas 4099,90e per kuukausi.
. tämä on varma tieto sillä tämän verran minä saan palkkaa
ei yhtä hyvä ku lääkäri
uusi aloittava tulki ei kokemusta ,mikä on tavallinen peruspalkka?
Saman haluaisin tietää kuin edellinen, kuinka paljon aloittava tulkki voi ansaita? Ja mielellään haluaisin tietää aloittavan tulkin tuntipalkan.
Kokenutkitn tulkki saa taistella kohtuullisesta kuukausipalkasta. Toimeksiannot vaihtelevat ja vuodessa on usein muutama hiljainen kuukausi. Keskimäärin kokenut tulkki, joka työskentelee pääasiassa asioimistulkkina kotimaassa ei saa enempää kuin 2500 e/kk.
Mietippä sitä..
isäni on asioimis tulkki ja tienaa 5000€ kuukaudessa, joskus enemmänkin:)
Millä ihmeen tavalla? Sillä muutaman kympin tuntipalkallako? Asioimistulkin tavallinen tienesti on 900 euroa/kk...
Vai onko saanut koko tulkkauttamisfirman asiapaperit konekäännöksellä tehtäväkseen???
Vai harjoittaako samalla jotain ihan muuta bisnestä?
tuntiveloitus 35-40 euroa, toimin tulkkina silloin tällöin. Päälle km-korvaukset.
Kaupparekisteristä jos kurkkaa tulkkausfirmojen vuositulosta, niin näkee, ettei tarvi nälkäpalkalla pälättää.
Asioimistulkit ja konferenssitulkit ovat kaksi aivan eri asiaa. Asioimistulkilla on ammattitutkinto ja konferenssitulkilla ylemmän korkeakoulututkinnon päälle lisäkoulutus.
Korkealkoulututkinnon omaavan kotimaassa toiminimellä toimivan asioimistulkin palkkio (huom. ei palkka) on sovittavissa, mutta esim. 60 €/tunti alv on kohtuullinen veloitus esim. oikeus- ja muista viranomaistulkkauksista. Töiden määrä riippuu paljolti työkielistä. Hinnalla ei kannata kilpailla. Ammattitaidolle on aina kysyntää.
Minä olen tulkki ja kääntäjä, yksi harvinaninen ja yksi yleinen kieli suomen kielen lisäksi. Minulla on ammattitutkinto ja toinen tulossa. Tavallinen tunttipalkkani on 35-40 euroa per tunti, olen freelancer verokortilla. Teen paljon töitä kaikialla ja palkka on hyvä, pystyn säästämään tuhansia kuukaudessa. Käytän autoa koko ajan, että voin päästä nopeasti paikasta toiseen. Olen ollut alalla vuodesta 2012 ja työtarjoukset koko ajan lisääntyy. Vapaa aikaa ei ole oikeasti, tänään lähdin Espoosta Turkuun klo. 6,45, tulin kotiin 6 tulkkaustunnin jälkeen klo.18. Nyt jatkan kirjallisella käännöksellä. Jos tykkät tästä työstä, se ei tuntuu niin raskaalta. Sen vuoksi minä en voi lopettaa.
Hei,
Minä olen aloitteleva tulkki ja olen nytten 2 kk työskennellyt tulkkina ja haluaisin sinulta neuvoja tämän asian suhteen miten minun kannattaa lähteä jatkamaan tätä esim verokortilla vai freelancer?
Mäkin haluaisin säästää tuhansia euroja kuussa ja mulle maksetaan 30 tunnilta 😂
Minä teen töitä alihankkijana ja tienaan nettona noin 6500€ kuussa. Puva-tulkki. Aikaisemmin tein lähihoitajan työtä rinnalla kun ei ollut niin paljon lista asiakkaita. Nyt kun niitä on ja tulkkauksia on säännöllisesti niin en tee enään ja tuo on keskimääräinen palkka netto. Työntekijänä yrityksessä myös tulkin kuukausipalkka on tietenkin pienempi ja se riippuu myös minkä verran on lista asiakkaita. Mutta noin 26-36e/h. Tuntipalkka mulla alihankkijana keskimäärin 65e/h Siihen huomiotu pienempi normi tuntipalkka ja isompi ilta/yö/pyhä yms.
Nettona 6500€/kk ,ja höpö höpö.