haluaisin tietää, millainen palkka tulkilla on. Olisi hyvä jos kertoisitte kokemuksistanne ja esim. siitä jos olette työskennelleet EU:ssa. Kiitos!
Tulkin palkka
20
22268
Vastaukset
- roopeasdasdasd
- Myymelö
Moi!
Aloittelevan konferenssitulkin bruttopalkka EU:n toimielimissä on n. 350 euroa/päivä, kokeneen reilut 500 euroa. Jos sitten taas tulkkaa Suomessa esim. neuvottelussa, palkka on n. 550-700 e per päivä riippuen siitä onko tulkilla oma firma vai tekeekö töitä verokortilla. - Tulkiii
Toiminimellä toimiva tulkki veloittaa tunnilta vähintään 60-80 euroa ALV. Summa kuulostaa suurelta tieteenkin suurelta asiakkaan näkökulmasta. Mutta miten tulkin näkökulmasta? Tulkkaustoimeksianto kuten asiointitulkkaus kestää useimmiten tunnin-pari, eli laskuttaa voi vain siitä ajasta. Käytännössä tulkilla hukkuu siihen hommaan koko päivä. Tulkkaukseen pitää valmistautua perehtymällä käsiteltävään asiaan, löytää ajoissa paikalle. Laadukas tulkkaus edellyttää, että tulkki hallitsee asian yhtä hyvin kuin puhuja, lisäksi tulkki huomioi myös asiakkaan edellytykset ymmärtää kyseistä asiaa. Oikeustulkkaksessa tulkin pitää hallita kahden maan juuri kyseistä asiaa koskeva lainsäädäntö ja tavat. Tulkkaustoimesiantoon kokonaisuutena liittyy kaikenlaista näkymätöntä sählinkiä kuten asioista sopiminen, tarjoiuspyyntöihin vastaaminen, laskun kirjoittaminen ja maksujen perintä. 80 euron "tuntipalkan" eteen tehdään työtä siis aika monta tuntia. Palkkiosta vähenetään yrityksen kulut, eläkkeet yms. Todellista tuntipalkkaa ei kannata itselle edes laskea, kuukausipalkasta puhumattakaan. Vaikka työtilaisuuksia olisi tarjolla jatkuvalla syötöllä, tulkki ei pysty "hoitamaan" enempää kuin 1-2 asiakasta päivässä. Tulkkaus on uskomattoman väsyttävää työtä. Jos onnistuu saamaan kokopäiväisen toimeksianon, 1,5-2 tunnin välein on pakko pyytää tauko.
Tästä syystä harva tekee tulkin hommia Suomessa kokopäiväisesti. Päätoimen ohella kylläkin, mutta silloin pitää olla selainen työ, mistä voi olla vapaasti pois koko päivän. Jos haluaa olla tulkki oikein ammattitasolla, niin pitää olla hyvin ansaitseva puoliso, joka tuo perheeseen pystyvän rahavirran. Tulkin työ kun on "vaihteleva".- Anonyymi
Wow, youpret periaatteessa hujareita- siellä puh.tulkkaus voi olla 30e! Ja toiminimella. Olen sanaton
- Anonyymi
Oletpa melko hyväosainen, jos pystyt noin suurta palkkiota veloittamaan. Itse otan 50 euroa tunnilta (yksityishenkilöille vielä ALV sisältyy hintaan) suorissa toimeksiannoissa (joita nykyään on todella vähän). Alihankinnassa ei pääse siihenkään, ja suuret hinnanpolkijat, Youpret ja kumppanit, ovat painaneen tasoa niin alas, etten enää edes viitsi niitä töitä tehdä, kun vielä melkein kaikki on puhelintulkkausta, ei kiitos. Itselläni on onneksi käännöstyöstä (vielä) kohtuullinen ansiotaso, mutta sääliksi käy uusia tulkkeja, etenkin mamuja. Tiedän, että mm. Youpret on kouluttanut, luvannut suuria ja sitten ottanut töihin aivan naurettavalla palkalla. Syyttävät kilpailutuksia, ja osin ovat siinä oikeassa, mutta tosiasia on sekin, että ennen kuin alalla oli maahanmuuttajaomisteisia firmoja, joiden tulkkien taso on varsin kirjava, ei kilpailutuksissa poljettu hintoja.
- OU JEEE
jkwebjlasdnkas 4099,90e per kuukausi.
. tämä on varma tieto sillä tämän verran minä saan palkkaa - Hallå
ei yhtä hyvä ku lääkäri
- naser1
uusi aloittava tulki ei kokemusta ,mikä on tavallinen peruspalkka?
- eurooppa2
Saman haluaisin tietää kuin edellinen, kuinka paljon aloittava tulkki voi ansaita? Ja mielellään haluaisin tietää aloittavan tulkin tuntipalkan.
- Koulutettu tulkki
Kokenutkitn tulkki saa taistella kohtuullisesta kuukausipalkasta. Toimeksiannot vaihtelevat ja vuodessa on usein muutama hiljainen kuukausi. Keskimäärin kokenut tulkki, joka työskentelee pääasiassa asioimistulkkina kotimaassa ei saa enempää kuin 2500 e/kk.
- Tieto lisää tuskaa
Mietippä sitä..
- pölöpölöpölöpölö
isäni on asioimis tulkki ja tienaa 5000€ kuukaudessa, joskus enemmänkin:)
- IhmettelenVain
Millä ihmeen tavalla? Sillä muutaman kympin tuntipalkallako? Asioimistulkin tavallinen tienesti on 900 euroa/kk...
Vai onko saanut koko tulkkauttamisfirman asiapaperit konekäännöksellä tehtäväkseen???
Vai harjoittaako samalla jotain ihan muuta bisnestä?
- tulkkityttö
tuntiveloitus 35-40 euroa, toimin tulkkina silloin tällöin. Päälle km-korvaukset.
- 80.kiloeuroa
Kaupparekisteristä jos kurkkaa tulkkausfirmojen vuositulosta, niin näkee, ettei tarvi nälkäpalkalla pälättää.
- Anonyymi
Asioimistulkit ja konferenssitulkit ovat kaksi aivan eri asiaa. Asioimistulkilla on ammattitutkinto ja konferenssitulkilla ylemmän korkeakoulututkinnon päälle lisäkoulutus.
Korkealkoulututkinnon omaavan kotimaassa toiminimellä toimivan asioimistulkin palkkio (huom. ei palkka) on sovittavissa, mutta esim. 60 €/tunti alv on kohtuullinen veloitus esim. oikeus- ja muista viranomaistulkkauksista. Töiden määrä riippuu paljolti työkielistä. Hinnalla ei kannata kilpailla. Ammattitaidolle on aina kysyntää. - Anonyymi
Minä olen tulkki ja kääntäjä, yksi harvinaninen ja yksi yleinen kieli suomen kielen lisäksi. Minulla on ammattitutkinto ja toinen tulossa. Tavallinen tunttipalkkani on 35-40 euroa per tunti, olen freelancer verokortilla. Teen paljon töitä kaikialla ja palkka on hyvä, pystyn säästämään tuhansia kuukaudessa. Käytän autoa koko ajan, että voin päästä nopeasti paikasta toiseen. Olen ollut alalla vuodesta 2012 ja työtarjoukset koko ajan lisääntyy. Vapaa aikaa ei ole oikeasti, tänään lähdin Espoosta Turkuun klo. 6,45, tulin kotiin 6 tulkkaustunnin jälkeen klo.18. Nyt jatkan kirjallisella käännöksellä. Jos tykkät tästä työstä, se ei tuntuu niin raskaalta. Sen vuoksi minä en voi lopettaa.
- Anonyymi
Hei,
Minä olen aloitteleva tulkki ja olen nytten 2 kk työskennellyt tulkkina ja haluaisin sinulta neuvoja tämän asian suhteen miten minun kannattaa lähteä jatkamaan tätä esim verokortilla vai freelancer?
Mäkin haluaisin säästää tuhansia euroja kuussa ja mulle maksetaan 30 tunnilta 😂
- Anonyymi
Minä teen töitä alihankkijana ja tienaan nettona noin 6500€ kuussa. Puva-tulkki. Aikaisemmin tein lähihoitajan työtä rinnalla kun ei ollut niin paljon lista asiakkaita. Nyt kun niitä on ja tulkkauksia on säännöllisesti niin en tee enään ja tuo on keskimääräinen palkka netto. Työntekijänä yrityksessä myös tulkin kuukausipalkka on tietenkin pienempi ja se riippuu myös minkä verran on lista asiakkaita. Mutta noin 26-36e/h. Tuntipalkka mulla alihankkijana keskimäärin 65e/h Siihen huomiotu pienempi normi tuntipalkka ja isompi ilta/yö/pyhä yms.
- Anonyymi
Nettona 6500€/kk ,ja höpö höpö.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie4106789Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta764325Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1034147Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443684Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373668Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1563642Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483559Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413123Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143084Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1132845