Voiko 1. varajäsen olla varapuheenjohtaja?

ihmettelevä jäsen

Kyseessä on rekisteröity yhdistus joka maksaa toiminnastaan ALVia.
Voiko ensimmäisellä varajasenellä olla nimenkirjoiutusoikeus (perustuen siihen että on varapuheenjohtaja jolla oikeus on)?
Ja voiko sma henkilö olla myös kyseisen/saman yhdistyksen kirjanpitäjä ja rahastonhoitaja?
Sulkeeko joku "titteli" pois mahdollisuuden toiseen ja mitä merkitsee se ettei kyseinen henkilö ole yhdistyksen hallituksen varsinainen jäsen???

4

6834

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mitään ihmeteltävää

      Yhdistyslain mukaan hallitykseen kuuluvan, edes puheenjohtajan, ei tarvitse olla yhdistyksen jäsen.
      Tästä määrätään erikseen yhdistyksen omissa säännöissä, taikka sitten ei.
      Laissa sekä mahdollisesti yhdistyken säännöissä määrätään nimenkirjoitusoikeudesta.
      Kirjanpitolaissa sen sijaan määrätään, että tilintarkastajan kuuluu olla esteetön.

      Luepa lait lävitse:

      Yhdistyslaki löytyy tuolta:

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503

      Tilintarkastuslaki löytyy tuolta:

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070459?sea rch[type]=pika&search[pika]=tilintarkastuslaki

    • Rahattomuudenhoitaja

      Yhdistyslaissa (35 §) ei puhuta hallituksen varapuheenjohtajasta mitään. Oikeuskirjallisuudessa katsotaan, että varapuheenjohtajan tulee olla hallituksen varsinainen jäsen. Tässä tulee kuvaan myös toimivaltaseikat: jos yhdistyksen kokous (vuosikokous) on valinnut hallituksen jäsenet ja erikseen varajäsenet, hallitus ylittänee toimivaltansa, mikäli se valitsee varajäsenen varapuheenjohtajaksi. Mikäli PJ on estynyt, hallituksen kokousta johtaa sitten henkilö, joka ei edes ole hallituksen jäsen! Koska varajäsentä ei voi valita puheenjohtajaksi, niin tästä nähdäkseni seuraa, että sellaista ei voi valita myöskään varapuheenjohtajaksi.

      Jos säännöissänne lukee, että varapuheenjohtajalla on tai että hallitus voi hänelle myöntää nimenkirjoitusoikeuden, varapuheenjohtajalla on asemansa puolesta nimenkirjoitusoikeus. Tämä on eri asia kuin edellä käsitelty.

      Jos säännöissä ei muuta lue, rahastonhoitajaksi voidaan valita kuka tahansa, myös tämä varapuheenjohtaja nro 1. Rahastonhoitajan ei tarvitse olla hallituksen jäsen, mutta hän voi olla hallituksen jäsen tai varajäsen.

      Ensisijaisesti kannattaa katsoa, mitä yhdistyksen säännöissä määrätään näistä asioista.

      Voisiko syynä tilanteeseen olla se, että rahastonhoitajalle on haluttu antaa nimenkirjoitusoikeus, mutta sitä ei voida sääntöjen rajoittamana myöntää kuin varapuheenjohtajalle yksin, ja tämän takia kirjanpitäjä-varajäsen nro 1 on valittu sitten varapuheenjohtajaksi?

    • mukana oleva

      Varajäsenen ei olisi kannattanut suostua varapuheenjohtajaksi. Jos hallituksen varsinaisista jäsenistä kukaan ei ole kelvollinen tai suostu vpj:si, niin yhdistyksen valinnat eivät ehkä ole tarkoituksenmukaisia. Kun kuitenkin olet nyt vpj, niin olet vastuussa niistä päätöksistä, joita tehdään sinun ollessasi läsnä kokouksissa, mutta et niistä joita tehdään poissaollessasi. Päätösvaltaisuus lasketaan yhdistyksen sääntöjen mukaan. Nimenkirjoitusoikeus on sillä, jolle hallitus sen antaa tai jolle se sääntöjen mukaan kuuluu. Yleensä se on puheenjohtajalla ja puheenjohtajan olessa estynyt se on varapuheenjohtajalla. Se pitää ilmoittaa yhdistysrekisteriin samalla kun ilmoitetaan hallituksen jäsenet. Sama henkilö voi olla myös kirjanpitäjä/rahastonhoitaja. Tilintarkastajana ei voi olla hallitukseen kuuluva eikä rahastonhoitaja tai yhdistyksen muu toimihenkilö, sillä heidän toimintansa on tarkastuksen kohteena.

      • Rahattomuudenhoitaja

        Hieman tarkennuksia 'mukana olevalle' ja muita lisäyksiä.

        Varapuheenjohtajaa ei tarvitse valita väkisin, mikäli kukaan hall. jäsenistä ei suostu tehtävään.

        - En ymmärtänyt tätä. Tarkoitatko että kokous on valinnut huonoja hallituksen jäseniä? :)

        Hallituksen jäsenen vastuu on hieman monimutkaisempi asia kuin pelkkä läsnäolo. Vastuusta voi vapautua tai sitä voi lieventää olemalla eri mieltä päätöksestä (äänestyksessä) ja kirjaamalla eriävän mielipiteensä kokouspöytäkirjaan. Toisaalta poissa olevakin saattaa joutua vastuuseen siitä, että ei täytä valvontavelvollisuuttaan, esim. olemalla tietoinen väärinkäytöksistä mutta jäämällä ilman syytä pois sellaisesta kokouksesta, jossa tietää tehtävän laittomia tai muuten yhdistystä vahingoittavia päätöksiä. Voisi ehkä jopa ajatella, että hallituksen jäsenellä olisi (moraalinen) velvollisuus erota sellaisesta hallituksesta, joka toimii jatkuvasti väärin.

        Jos päätösvaltaisuudesta ei määrätä säännöissä, hallitus on päätösvaltainen, kun yli puolet jäsenistä on kokouksessa paikalla. Tällöin ei vaadita, että puheenjohtaja tai mahdollinen varapuheenjohtaja on läsnä!

        Nimenkirjoitusoikeus määräytyy lain (36 §) ja sääntöjen mukaan. Hallitus ei voi antaa kenellekään nimenkirjoitusoikeutta, mikäli tästä ei ole erikseen mainittu säännöissä.

        Varapuheenjohtajalla joko on tai ei ole itsenäistä nimenkirjoitusoikeutta. Se ei ole ehdollinen siten, että se riippuisi PJ:n esteellisyydestä. Jos vara-PJ:llä ei ole tätä oikeutta, sitä ei synny myöskään silloin kun puheenjohtaja on estynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2318
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      146
      1887
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1861
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1456
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      29
      1400
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1161
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      80
      1064
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe