että jokainen pelastuu.
Mitä ajattelet ? Miksi ei jokainen kuitenkaan pelastu ? vaikka Jumala Raamatun mukaan niin haluaisi..
Minulle Raamattu antaa selvän kuvan asiasta:
Nimittäin että iankaikkinen elämä tulisi mahdolliseksi täytyy ihmisen pelastua siitä kuoleman tilastaan mihin hän syntiensä tähden ajautunut. Raamattu sanoo että synti on sellaista tekemistä (ajatuksin ja teoin) joka tuhoaa elämää. Siksi synnin palkka on aina KUOLEMA jos ei Jumala ihmistä pelasta elämään.
Jotta iankaikkinen elämä tulisi mahdolliseski täytyy se elää täydellisessä oikeudenmukaisuudessa ja täydellistä rakkaudessa - opps ajattelee joku jo "kuka meistä on täydellinen"?? OIKEIN - ei kukaan meistä ole täydellinen mutta Jumalan Poika on ... (mikä onni meille - eikö) - nyt riittää vain että me HALUAMME tulla sellaisiksi .. elää Jumalan yhteydessä..
Jumalan ominaisuuksiin kuuluu oikeudenmukaisuus ja rakkaus - täydellinen oikeudenmukaisuus ja täydellinen rakkaus - ne ovat ominaisuuksia jotka ovat VÄLTTÄMÄTTÖMIÄ jotta elämä voisi säilyä iankaikkisesti - iankaikkisen Jumalan ominaisuuksia.
MUTTA on kolmaskin meille tärkeä täydellinen ominaisuus mikä on välttämätön jotta iankaikkinen elämä voisi tulla mahdolliseksi. Se on vapaus - tai ehkä paremminkin vapaaehtoisuus - ymmärrämme että ei ketään voida PAKOTTAA rakastamaan oikeudenmukaisuudessa ...
Tarvitan siis vapaaehtoinen halu seurata Jumalan tahtoa jossa ainostaan on iankaikkinen elämä) SE on mahdollista jokaiselle kuinka syntinen ihminen sitten onkin - voi hän antautua elämässään Jumalan ohjaukseen vapaaehtoisesti.
Se mitä Jumala siis haluaa on että alamme elämään Hänen iankaikkisessa tahdossaan - kyllä Jumala tietää että emme me onnistu samantien saavuttamaan sitä täydellisyyttä mitä iankaikkinen elämä edellyttää (ja siksihän Jumala Poikansa maailmaan lähettkin) - mutta askel askeleelta opimme ymmärtämään mitä Jumalan oikeudenmukaisuus ja Jumalan rakkaus todellisuudessa on.. ja MIKSI ne ovat välttämättömät kaikelle elämän säilymiselle..
Jumalan Sana todellakin sanoo, että Jumala haluaisi JOKAISEN pelastuvan siitä tuhosta mikä on heidän syntiensä seurausta - sen tähden Hän lähetti Poikansa maailmaan joka täytti Jumalan tahdon elämässään siis oli täydellinen oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa koko elämänsä ajan. Pahat ihmiset syyttivät häntä vakavista synneistä joihin hän oli täysin syytön ja tappoivat hänet.
Koska Jeesus on syytön Jumalan edessä eikä siis ole kuolemaa ansainnut jäi hänen kuolemansa sinun(kin) käytettäväksi - Jumala sanoo jokaiselle joka haluaa elää Hänen tahdossaan - ja haluaa seurata Pojan esimerkkiä elämässään (vaikka ei aina onnistuisikaan) : Minä lasken synnittömän Poikani kuoleman syntisten kuolemaksi - niiden jotka VAPAAEHTOISESTI haluavat elää Jumalan oikeudenmukaisuudessa ja Jumalan rakkaudessa.. jotka haluavat opetella Jumalan oikeudenmukaisuutta (ei omaansa) ja Jumalan rakkautta (ei omaansa) - niiden syntien korvaukseksi Jumala laskee Poikansa kuoleman ..
Jumalan tahto voi tapahtua vain vapaaehtoisuudessa, siksi on niin että Jumala haluaisi että jokainen pelastuu, mutta jokainen ei pelastu vaan monet tuhoutuvat syntiensä tähden.
Jumalan oikeudenmukaisuus sisältää aina myös Jumalan rakkauden ja Jumalan rakkaus sisältää aina myös Jumalan oikeudenmukaisuuden - ne kaksi ovat yksi ja sama asia ilman toista ei ole toista. Ne ovat iankaikkisen Jumalan ominaisuuksia - ilman niitä ei ole iankaikkista elämää.
alex
Sana sanoo että Jumala HALUAISI
58
356
Vastaukset
- pehmopappa
Puhut pelastuksesta, mutta jätät sanomatta sen mistä.
Jeesus puhui helvetistä enemmän kuin taivaasta, ja sen ikuisesta tuskasta ja itkusta, toivottomuudesta....
Ihmisillä on taipumus muutella totuutta, kuten Eeva teki Paratiisissa... puhui enää yhdestä "kuolemasta" Jumalan sanana... Jumala oli sanonut "kuolemalla kuoleman" eli kaksinkertaisesta tarkoittaen myös toista kuolemaa (Ilm. 2:11, 20:6, Luuk. 12:5) eli helvetin tuomiota. Lue: 1.Moos. 2:17 ja 1. Moos. 3:3
Jeesuksen ilmoitus helvetistä ratkaisee, eikä epäuskoisten ihmisten mielipiteet:
Helvetti on Raamatun mukaan:
Tulinen järvi Ilm. 20:15
Syvyys ilm. 20:3
Tulta ja tulikiveä Ps.11:6
Kuluttava tuli Jes. 33:14
Itkun paikka Matt. 13:41-42
Vaivan paikka Luuk.16:23
Tulinen pätsi Matt. 13:42
Kirouksen paikka Ilm. 16:11
Paikka ilman lepoa Ilm. 14:11
Pimeyden paikka Matt.25:30
Siellä huudetaan apua Luuk. 16:24
Ei enää mahdollisuutta parannukseen. Matt.12:32
Iankaikkinen rangaistus Matt. 12:46
Pureskelevat kieltään Ilm.16:10
Jumalan vihan paikka Ilm. 14:10
Perkeleen ja hänen enkeleittensä paikka Matt.25:41
Sammumaton tuli Mark. 9:48
Iankaikkinen hehku Jes. 33:14
Ne, jotka siellä ovat,
eivät haluasi
rakkaittensa tulevan sinne. Luuk.16:28
Ilm. 21:8:
Pelkurien paikka
epäuskoisten paikka
saastaisten paikka
murhaajien paikka
huorintekijöiden paikka
velhojen paikka
epäjumalanpalvelijain paikka
valehtelijoiden paikka"
Syy, miksi Jeesus kuoli ristillä myös
sinun syntiesi tähden, mutta vain parannuksen ja uskon kautta jokainen ihminen pelastuu helvetin tuomiolta, Joh.3:16
Paikkana helvetti on olemassa 100 % varmuudella, ja siellä viettää ikuisuuden ne, joille Jumalan Pojan tarjoama uskon kautta saatava armahdus synneistä ei kelpaa. Siis ihminen tuomitsee itsenä helvettiin olemalla niin ylpeä ja hylkäämällä tämän Jeesuksen kalliilla verellä maksaman pelastuksen mahdollisuuden.
Ihmisen suurin synti on: Jeesus sanoi: "SYNNIN, KOSKA HE EIVÄT USKO MINUUN" Joh. 16:9
Vain yksi vilpitön sydämen rukous Jeesukselle ja syntisi pyyhitään pois. Jeesuksen lahja vanhurskaus luetaan Jumalan edessä sinulle, minkä Jeesus Jumalan Poika valmisti sinulle ristillä. (Joh.3:15-18)
Lue. Room. 10:9-13, Joh.1:12-13, Mark.1:15, 1.Piet. 1:23, ja saat aloittaa uuden elämän Jumalan lapsena, ilman mitään KADOTUS TUOMIOTA:
"Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat. Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista." Room. 8:1-2
On suorastaan uhkarohkeaa elää elämäänsä ilman parannusta, uskoa Jeesukseen ja tätä uudestisyntymisen kokemusta. Joh.3:3-21- alex-kasi
Jos nyt ihan tarkkoja ollaan niin ei Raamatussa alkujaan ollut edes sanaa "helvetti" vaan sana Gehenna joka oli todellisuudessa kaatopaikka Jerusalemin eteläpuolella missä esimerkiksi rikollisten ruumiit poltettiin..
Mutta jos nyt uskot että Gehenna symbolisoi IKUISTA piinaa - niin totean vain että olet vain omien olettamuksiesi uhri. Sinun 100% on minulle nolla %.
Se minulle täysin epäraamatullinen olettamus että Jumala piinaisi loumaansa elämää ikuisesti - tai sallisi piinattavan - koska ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus.
Jumala on kuolematon?
1. Tim. 6:16
Jolla AINOALLA on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä-hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen.
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei KENESSÄKÄÄN MURHAAJASSA OLE IANKAIKKISTA ELÄMÄÄ, JOKA HÄNESSÄ PYSYISI.
Kuinka voi ihminen sitten saada ikuisen elämän?
1. Joh. 5:11
Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen POJASSAAN.
Todellisuudessa Jumalan Poika maksoi meidän synneistämme TÄYDEN HINNAN sen SAMAN hinnan minkä me itse joutuisimme maksamaan jos hän ei sitä olisi maksanut.
Huomaa SAMAN HINNAN.
Jeesus kuoli - ethän sinä usko että hän on kitumassa jossain meidän syntiemme tähden? Jeesus kuoli - synnin palkka on kuolema - me teemme tekoja jotka vievät kuolemaan - toisin sanoen me teemme tekoja jotka tuhoavat elämää. Synti on elämän tuhoamista. - alex-kasi
Joka paikassa missä aikaisemmin oli Gehenna on nyt helvetti.
Vt:ssakin oli 1776 käännöksessä monta helvettiä mutta ne on nyt otettu pois.. olivat ihan yhtä väärin sinne tupattu kuin besimerkiksi nämäkin Ut:ssa.
Matt. 5:22
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se, joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Matt. 5:22
Men jag säger eder: Var och en som vredgas på sin broder, han är hemfallen åt Domstolens dom; men den som säger till sin broder: 'Du odåga', han är hemfallen åt Stora rådets dom; och den som säger: 'Du dåre', han är hemfallen åt det brinnande Gehenna.
Matt. 5:29
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden osan ruumiistasi, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin.
Matt. 5:29
Om nu ditt högra öga är dig till förförelse, så riv ut det och kasta det ifrån dig; ty det är bättre för dig att en av dina lemmar fördärvas, än att hela din kropp kastas i Gehenna.
Matt. 5:30
Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden jäsenen, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin.
Matt. 5:30
Och om din högra hand är dig till förförelse, så hugg av den och kasta den ifrån dig; ty det är bättre för dig att en av dina lemmar fördärvas, än att hela din kropp kommer till Gehenna.
Matt. 10:28
Älkää pelätkö niitä, jotka tappavat ruumiin mutta eivät kykene tappamaan sielua. Pelätkää sen sijaan häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin.
Matt. 10:28
Och frukten icke för dem som väl kunna dräpa kroppen, men icke hava makt att dräpa själen, utan frukten fastmer honom som har makt att förgöra både själ och kropp i Gehenna. --
Matt. 18:9
Ja jos silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä menemään. Onhan parempi, että silmäpuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat silmät tallella heitetään helvetin tuleen.
Matt. 18:9
Och om ditt öga är dig till förförelse, så riv ut det och kasta det ifrån dig. Det är bättre för dig att ingå i livet enögd, än att hava båda ögonen i behåll och kastas i det brinnande Gehenna.
On niitä muutama useampikin Gehenna / helvetti .. alex-kasi kirjoitti:
Jos nyt ihan tarkkoja ollaan niin ei Raamatussa alkujaan ollut edes sanaa "helvetti" vaan sana Gehenna joka oli todellisuudessa kaatopaikka Jerusalemin eteläpuolella missä esimerkiksi rikollisten ruumiit poltettiin..
Mutta jos nyt uskot että Gehenna symbolisoi IKUISTA piinaa - niin totean vain että olet vain omien olettamuksiesi uhri. Sinun 100% on minulle nolla %.
Se minulle täysin epäraamatullinen olettamus että Jumala piinaisi loumaansa elämää ikuisesti - tai sallisi piinattavan - koska ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus.
Jumala on kuolematon?
1. Tim. 6:16
Jolla AINOALLA on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä-hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen.
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei KENESSÄKÄÄN MURHAAJASSA OLE IANKAIKKISTA ELÄMÄÄ, JOKA HÄNESSÄ PYSYISI.
Kuinka voi ihminen sitten saada ikuisen elämän?
1. Joh. 5:11
Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen POJASSAAN.
Todellisuudessa Jumalan Poika maksoi meidän synneistämme TÄYDEN HINNAN sen SAMAN hinnan minkä me itse joutuisimme maksamaan jos hän ei sitä olisi maksanut.
Huomaa SAMAN HINNAN.
Jeesus kuoli - ethän sinä usko että hän on kitumassa jossain meidän syntiemme tähden? Jeesus kuoli - synnin palkka on kuolema - me teemme tekoja jotka vievät kuolemaan - toisin sanoen me teemme tekoja jotka tuhoavat elämää. Synti on elämän tuhoamista.että antoi ainutsyntyisen Poikansa, "että jokainen, joka Häneen uskoo, ei hukkuisi, vaan hänellä on iankaikkinen elämä."
* Jumalan kaikki tahto ja tekemisen lupaukset ovat toteutuneet Jeesuksessa. Siispä tämäkin, Hänen tahtonsa kaikkien pelastumisesta on todellista Jeesuskessa Kristuksessa. Jokainen, joka uskoo Jeesuskeen, on toteutunut Jumalan tahto. Ilman ihmisen tahtoa Jumalakaan ei pelasta ketään, ja joka toista väittää, ei tunne Raamatun Jumalaa eikä sitä ilmoitusta Jumalalta ihmiselle, joka on evankeliumissa. Ja evankeliumin mukaan jokaisen tulee uskoa henkohtaisesti Jeesukseen, pelastuakseen!- uskova
Mohikaani_27 kirjoitti:
että antoi ainutsyntyisen Poikansa, "että jokainen, joka Häneen uskoo, ei hukkuisi, vaan hänellä on iankaikkinen elämä."
* Jumalan kaikki tahto ja tekemisen lupaukset ovat toteutuneet Jeesuksessa. Siispä tämäkin, Hänen tahtonsa kaikkien pelastumisesta on todellista Jeesuskessa Kristuksessa. Jokainen, joka uskoo Jeesuskeen, on toteutunut Jumalan tahto. Ilman ihmisen tahtoa Jumalakaan ei pelasta ketään, ja joka toista väittää, ei tunne Raamatun Jumalaa eikä sitä ilmoitusta Jumalalta ihmiselle, joka on evankeliumissa. Ja evankeliumin mukaan jokaisen tulee uskoa henkohtaisesti Jeesukseen, pelastuakseen!siitä mihin pelastus nojaa? Totuuteen, laillisuuteen ja rakkauteen. Tuollaiset kummalliset omatekoiset selitykset ovat vain ymmärtämättömien selityksiä.
Jeesus otti osakseen maksaa syntisten syntivelat, täyttää sen oikeudenmukaisuuden ja rakkauden mitä iankaikkiseen elämään tarvitaan ja kuolla pehojen ihmisten käsissä.
Sen kuoleman Jumala laskee syntisten kuolemaksi - koska Jeesus itse ei sitä ole ansainnut jää se hänen opetuslapsiensa käytettäväksi ..
Usko siihen ja seuraa hänen jalan jäljissään niin saat iankaikkisen elämän - se on Jumalan lupaus. - missä säädetty?
alex-kasi kirjoitti:
Joka paikassa missä aikaisemmin oli Gehenna on nyt helvetti.
Vt:ssakin oli 1776 käännöksessä monta helvettiä mutta ne on nyt otettu pois.. olivat ihan yhtä väärin sinne tupattu kuin besimerkiksi nämäkin Ut:ssa.
Matt. 5:22
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se, joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Matt. 5:22
Men jag säger eder: Var och en som vredgas på sin broder, han är hemfallen åt Domstolens dom; men den som säger till sin broder: 'Du odåga', han är hemfallen åt Stora rådets dom; och den som säger: 'Du dåre', han är hemfallen åt det brinnande Gehenna.
Matt. 5:29
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden osan ruumiistasi, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin.
Matt. 5:29
Om nu ditt högra öga är dig till förförelse, så riv ut det och kasta det ifrån dig; ty det är bättre för dig att en av dina lemmar fördärvas, än att hela din kropp kastas i Gehenna.
Matt. 5:30
Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden jäsenen, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin.
Matt. 5:30
Och om din högra hand är dig till förförelse, så hugg av den och kasta den ifrån dig; ty det är bättre för dig att en av dina lemmar fördärvas, än att hela din kropp kommer till Gehenna.
Matt. 10:28
Älkää pelätkö niitä, jotka tappavat ruumiin mutta eivät kykene tappamaan sielua. Pelätkää sen sijaan häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin.
Matt. 10:28
Och frukten icke för dem som väl kunna dräpa kroppen, men icke hava makt att dräpa själen, utan frukten fastmer honom som har makt att förgöra både själ och kropp i Gehenna. --
Matt. 18:9
Ja jos silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä menemään. Onhan parempi, että silmäpuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat silmät tallella heitetään helvetin tuleen.
Matt. 18:9
Och om ditt öga är dig till förförelse, så riv ut det och kasta det ifrån dig. Det är bättre för dig att ingå i livet enögd, än att hava båda ögonen i behåll och kastas i det brinnande Gehenna.
On niitä muutama useampikin Gehenna / helvetti ..Missä on säädetty helvettiin joutuminen VTssä?
Aadamille sanottiin, että jos hän syö tietystä puusta, hän on kuolemalla kuoleva.
Ja Aadamin rikkeen vuoksi ihminen ajettiin tänne kuoleman varjon maahan.
Jeesuksesta tuli uusi Aadam joka sovitti Aadamin rikkeen seuraamuksineen. Nyt tilanne palautui siihen, että elämä on voimassa taas, mutta ei tässä maassa, vaan uudessa olotilassa.Kaikille tuli tämä sovitus voimaan yht'aikaa ilman ihmisten ansiota.
Ihmiset ansaitsevat tuohon uuteen elämäänsä tulevan osan kirkkauden. Toiset kunnian ja jotkut häpen.
kummastakin osasta sanotaan sama ikuisuus.
Jos sinun piinasi on lyhyt, on sitten ikuinen kunniakin kuin tähdenlento, sillä samalla sanalla niiden ikuisuus on säädetty. - alex-kasi
missä säädetty? kirjoitti:
Missä on säädetty helvettiin joutuminen VTssä?
Aadamille sanottiin, että jos hän syö tietystä puusta, hän on kuolemalla kuoleva.
Ja Aadamin rikkeen vuoksi ihminen ajettiin tänne kuoleman varjon maahan.
Jeesuksesta tuli uusi Aadam joka sovitti Aadamin rikkeen seuraamuksineen. Nyt tilanne palautui siihen, että elämä on voimassa taas, mutta ei tässä maassa, vaan uudessa olotilassa.Kaikille tuli tämä sovitus voimaan yht'aikaa ilman ihmisten ansiota.
Ihmiset ansaitsevat tuohon uuteen elämäänsä tulevan osan kirkkauden. Toiset kunnian ja jotkut häpen.
kummastakin osasta sanotaan sama ikuisuus.
Jos sinun piinasi on lyhyt, on sitten ikuinen kunniakin kuin tähdenlento, sillä samalla sanalla niiden ikuisuus on säädetty.sillä - Vt:n suomalainen vuoden 1776 käännös todella sisälsi sanan helvetti jopa 47 kertaa - ja koko Raamattu yhteensä 71 kertaa. Myöhemmissä suomalaisissa käännöksissä ei sanaa helvetti ole Vt:ssa lainkaan (mikä on oilein hyvä asia) ja Ut:ssakin vain 11 kertaa missä se korvaa alkuperäisen sanan Gehenna - joka oli Jerusalemin kaatopaikka missä muun muuassa teloutettujen rikollisten ruumiit poltettiin (heitä ei siis kidutettu vaan heidän kuolleet ruumiinsa tuhottiin)..
Raamattu panee aina vastatusten elämän ja kuoleman - säilymisen ja tuhoutumisen - ei se että ihminen uskoo johonkin harhaa tee Raamattua toiseksi. Pakanain apostoli Paavali oli ehdottoman yksikantainen kirjoittaessaan näistä asioista - ei piinan häivääkään vaan aina syntisen tuhoutuminen jos ei Jumala ihmistä pelasta.
Synti on sellaista tekemistä joka tuhoaa elämää - tekemistä ajatuksin ja teoin..
Ihminen voi SAADA iankaikkisen elämän - hänellä ei ole sitä jos ei Jumala sitä hänelle Pojassaan anna.
Raamattu on selvä tässä asiassa. Kukaan ei voi puolustautua Jumalan edessä ja syyttää sanaa jos uskoo Jumalan kiduttavan luomaansa elämää. Jumala ei kiduta vaan synti jota ihminen tekee.. synti vaivaa ja tappaa lopulta ... niin se on.
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei kenessäkään murhaajassa ole iankaikkista elämää, joka hänessä pysyisi.
alex
lukee, että Jumala haluaisi kaikkien pelastuvan?
En ole sellaista kohtaa löytänyt.- alex-kasi
No se nyt tulee esiin koko Raamatusta, mutta tässä on yksi selvä kohta.. että Jumala haluaisi meidän kääntyvän pois pahuudesta ja kuolemasta Hänen luokseen elämään ...
2. Piet. 3: 7 > 9
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa.
Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat tuhotaan.
Mutta älkää te, rakkaat ystävät, unohtako tätä:
Herralle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on KÄRSIVÄLLINEN teitä kohtaan, koska ei HALUA KENENKÄÄN TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että KAIKKI KÄÄNTYISIVÄT.
alex alex-kasi kirjoitti:
No se nyt tulee esiin koko Raamatusta, mutta tässä on yksi selvä kohta.. että Jumala haluaisi meidän kääntyvän pois pahuudesta ja kuolemasta Hänen luokseen elämään ...
2. Piet. 3: 7 > 9
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa.
Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat tuhotaan.
Mutta älkää te, rakkaat ystävät, unohtako tätä:
Herralle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on KÄRSIVÄLLINEN teitä kohtaan, koska ei HALUA KENENKÄÄN TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että KAIKKI KÄÄNTYISIVÄT.
alexmainintaa siitä asiasta, että "Jumala haluaisi kaikkien pelastuvan"
- alex-kasi
Pe.ku kirjoitti:
mainintaa siitä asiasta, että "Jumala haluaisi kaikkien pelastuvan"
.. hän on KÄRSIVÄLLINEN teitä kohtaan, koska ei HALUA KENENKÄÄN TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että KAIKKI KÄÄNTYISIVÄT..
Jumala ei halua kenenkään tuhoutuvan (sillä synnin palkka on tuhoutuminen) vaan että kaikki kääntyisivät. Sillä jotta iankaikkinen elämä yleensäkään voisi tulla mahdolliseksi täytyy ihmisen kääntyä Jumalan puoleen ja elää Hänen tahdossaan - missääm muulla ei ole iankaikkista elämää.. sanoo Raamattu.
Synti tappaa tuhoaa mutta Jumalan luona on iankaikkinen elämä.
Ainoa ikuisen elämän mahdollisuus on siis että uskoo siihen, että Jeesus Kristus maksoi omalla verellään ja kuolemallaan (vapaaehtoisesti) meidän syntiemme seuraukset, että HÄN MAKSOI TÄYDEN HINNAN - eli KUOLI meidän syntiemme tähden, jotta me saisimme elää. (Jeesus ei ole missään ikuisesti kitumassa meidän syntiemme tähden vaan on jo kuolemallaan maksanut lunastuksen KOKO HINNAN Jumalan oman täydellisen lain mukaan) tämä hinnan periaate on SAMA minkä se joka EI PELASTETTU joutuu itse maksamaan rikkeistään.
Jumala herätti hänet kuolleista saman täysellisen elämänlakinsa mukaan, koska Jeesus ei ollut Jumalan elämänlakia rikkonut eikä kuolemaa ansainnut.
Ap. t. 2:23 > 24
23 Tämän Jeesuksen te surmasitte. Te panitte lakia tuntemattomat pakanat naulitsemaan hänet ristiin, kun hänet oli annettu teidän käsiinne niin kuin Jumala oli suunnitellut ja ennalta nähnyt. [Luuk. 18:32]
24 Mutta Jumala herätti hänet, päästi hänet kuoleman kidasta. Eihän edes ollut mahdollista, että kuolema olisi voinut pitää häntä vallassaan, [Ap. t. 3:15; 1. Kor. 2:8; 2. Kor. 4:14]
Tässä vielä muutamia Raamatun kohtia jotka todistavat samaa:
Ikuinen Jumala sanoi ihmiselle jo ENNEN syntiinlankeemusta -
1. Moos. 2:17
Vain siitä puusta, joka antaa tiedon hyvästä ja pahasta, älä syö, sillä sinä päivänä, jona siitä syöt, olet KUOLEMAN OMA."
mutta Jumalan vihollinen petti naisen kun väitti -
1. Moos. 3:4
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole".
Pelastus tarkoittaa siis AINA pelastusta kuolemasta >>> elämään (ei "ikuisesta piinasta" >>> taivaaseen) ...
Tällainen on Raamatun sanoma ja tästä se puhuu kerta kerran jälkeen: Pelastus kuolemasta > ikuiseen elämään Jumalan luokse.
Joh. 6:27
Älkää hankkiko sitä ruokaa, joka KATOAA, vaan sitä ruokaa, joka pysyy HAMAAN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN ja JONKA Ihmisen Poika on teille ANTAVA; sillä häneen on Isä, Jumala itse, sinettinsä painanut."
Joh. 3:36
Joka uskoo Poikaan, SILLÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, SE EI OLE ELÄMÄÄ NÄKEVÄ, vaan Jumalan viha PYSYY HÄNEN PÄÄLLÄNSÄ."
Joh. 4:14
mutta JOKA JUO SITÄ VETTÄ, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan SE VESI, jonka minä hänelle annan, TULEE hänessä sen veden LÄHTEEKSI, joka KUMPUAA IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN".
Joh. 4:36
Jo nyt saa leikkaaja palkan ja KOKOAA HEDELMÄÄ IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, että kylväjä ja leikkaaja saisivat yhdessä iloita.
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt KUOLEMASTA ELÄMÄÄN.
Joh. 6:40
Sillä minun Isäni TAHTO on SE, että jokaisella, joka näkee Pojan ja USKOO häneen, on IANKAIKKINEN ELÄMÄ; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6:47
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 6:51
Minä olen se elävä leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku SYÖ TÄTÄ leipää, HÄN ELÄÄ IANKAIKKISESTI. Ja se leipä, jonka minä annan, on minun lihani, maailman ELÄMÄN PUOLESTA."
Joh. 6:58
Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta. Ei ole, niinkuin oli teidän isienne: he söivät ja KUOLIVAT; joka tätä leipää syö, SE ELÄÄ IANKAIKKISESTI."
Joh. 6:68
Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? SINULLA ON IANKAIKKISEN ELÄMÄN SANAT;
Joh. 10:28
Ja minä ANNAN heille IANKAIKKISEN ELÄMÄN, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
Joh. 12:25
Joka elämäänsä rakastaa, kadottaa sen; mutta joka vihaa elämäänsä tässä maailmassa, hän on SÄILYTTÄÄ SEN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN.
Joh. 12:34
Kansa vastasi hänelle: "Me olemme laista kuulleet, että Kristus PYSYY IANKAIKKISESTI; kuinka sinä sitten sanot, että Ihmisen Poika pitää ylennettämän? Kuka on se Ihmisen Poika?"
Joh. 12:50
Ja minä tiedän, että HÄNEN KÄSKYNSÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ. Sentähden, minkä minä puhun, sen minä puhun niin, kuin Isä on minulle sanonut."
Joh. 17:2
koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että HÄN ANTAISI IANKAIKKISEN ELÄMÄN KAIKILLE, jotka sinä olet hänelle antanut.
Joh. 17:3
Mutta TÄMÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ, että he TUNTEVAT SINUT, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Se joka ei saa iankaikkista elämää tuhoutuu.. sanoo Raamattu. - alex-kasi
Pe.ku kirjoitti:
mainintaa siitä asiasta, että "Jumala haluaisi kaikkien pelastuvan"
Mark. 1:24
"Mitä sinä meistä tahdot, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut TUHOAMAAN meidät? Minä tiedän, kuka sinä olet, Jumalan Pyhä!"
Luuk. 9:25
Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta saattaa itsensä TUHOON ja turmioon?
Luuk. 13:3
Eivät suinkaan -- samalla tavoin te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny.
Luuk. 13:5
Eivät suinkaan -- yhtä lailla te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny."
Ap. t. 3:23
Jokainen, joka ei tätä profeettaa kuule, poistetaan kansansa parista ja TUHOTAAN.'
Ap. t. 13:41
-- Katsokaa, halveksijat, hämmästykää -- ja olkaa TUHON omat! Minä teen teidän päivinänne sellaisen teon, että ette sitä uskoisi, jos joku siitä kertoisi teille."
Room. 2:12
Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös TUHOUTUVAT laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
Room. 9:22
Näin on myös Jumala tehnyt näyttääkseen vihansa ja osoittaakseen voimansa. Suuressa kärsivällisyydessään hän on tosin säästänyt noita vihan astioita, jotka on määrätty TUHOTTAVIKSI.
1. Kor. 8:11
Näin sinun tietosi vie TUHOON tuon heikon, oman veljesi, jonka vuoksi Kristus on kuollut.
Gal. 6:8
Joka kylvää siemenen itsekkyyden peltoon, korjaa siitä satona TUHON, mutta se, joka kylvää Hengen peltoon, korjaa siitä satona ikuisen elämän
Ef. 4:22
Sen opetuksen mukaan teidän tulee hylätä entinen elämäntapanne ja vanha minänne, joka on petollisten himojensa vuoksi TUHON oma.
1. Tess. 5:3
Juuri kun ihmiset sanovat: "Kaikki on hyvin, ei mitään hätää", TUHO kohtaa heidät äkkiarvaamatta niin kuin synnytyspoltot raskaana olevan naisen, eivätkä he pääse pakoon.
2. Tess. 2:8
silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja TUHOAVA tulemisensa kirkkaudella.
1. Tim. 6:9
Ne, jotka tahtovat rikastua, joutuvat kiusaukseen ja lankeavat ansaan, monenlaisten järjettömien ja vahingollisten halujen valtaan, jotka syöksevät ihmiset TUHOON ja perikatoon.
Hepr. 10:39
Me emme ole niitä, jotka luopuvat ja joutuvat TUHOON, vaan niitä, jotka uskovat ja pelastavat sielunsa.
2. Piet. 2:1
Israelin kansan keskuudessa esiintyi kuitenkin myös vääriä profeettoja, ja samoin on teidänkin joukkoonne ilmestyvä vääriä opettajia. He salakuljettavat teidän keskuuteenne tuhoisia harhaoppeja, jopa kieltävät herransa, joka on ostanut heidät omikseen. Pian he kuitenkin saattavat itsensä TUHOON.
2. Piet. 2:3
Ahneudessaan he pyrkivät käyttämään teitä hyväkseen esittämällä tekaistuja tarinoita. Mutta heille muinoin langetettu tuomio on yhä voimassa, heidän TUHONSA odottaa heitä.
2. Piet. 2:12
Nuo ihmiset herjaavat sellaista, mitä eivät tunne. Siinä he ovat kuin järjettömät eläimet, jotka luonto on tarkoittanut pyydystettäviksi ja tapettaviksi, ja eläinten lailla he myös TUHOUTUVAT,
2. Piet. 3:7
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa. Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat TUHOTAAN.
2. Piet. 3:9
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
2. Piet. 3:16
Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi TUHOKSEEN vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
Juud. 1:5
Vaikka te kaiken tiedättekin, tahdon silti muistuttaa teitä siitä, että Herra kyllä ensin pelasti kansansa Egyptistä mutta TUHOSI sitten ne, jotka eivät uskoneet
Juud. 1:11
Voi heitä! He ovat lähteneet Kainin tielle, palkan toivossa he ovat harhautuneet Bileamin jäljille, ja Korahin tavoin he ovat kapinoinnillaan hankkineet itselleen TUHON.
Ilm. 11:18
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika TUHOTA ne, jotka tuhoavat maata.
Ilm. 17:8
"Peto, jonka näit, on ollut, mutta nyt sitä ei ole. Se tulee vielä nousemaan syvyydestä, mutta lopulta se joutuu TUHON omaksi. Ne maan asukkaat, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna elämän kirjaan, hämmästyvät pedon nähdessään, sillä vaikka se on ollut ja mennyt, se on vielä tuleva.
Ilm. 17:11
Peto itse -- se, joka on ollut mutta jota ei enää ole -- on kahdeksas kuningas ja samalla yksi noista seitsemästä. Se joutuu TUHON omaksi.
Ilm. 20:9
Ne nousevat maan tasangolle ja saartavat pyhien leirin ja rakastetun kaupungin. Mutta taivaasta iskee tuli, ja se TUHOAA ne kaikki alex-kasi kirjoitti:
.. hän on KÄRSIVÄLLINEN teitä kohtaan, koska ei HALUA KENENKÄÄN TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että KAIKKI KÄÄNTYISIVÄT..
Jumala ei halua kenenkään tuhoutuvan (sillä synnin palkka on tuhoutuminen) vaan että kaikki kääntyisivät. Sillä jotta iankaikkinen elämä yleensäkään voisi tulla mahdolliseksi täytyy ihmisen kääntyä Jumalan puoleen ja elää Hänen tahdossaan - missääm muulla ei ole iankaikkista elämää.. sanoo Raamattu.
Synti tappaa tuhoaa mutta Jumalan luona on iankaikkinen elämä.
Ainoa ikuisen elämän mahdollisuus on siis että uskoo siihen, että Jeesus Kristus maksoi omalla verellään ja kuolemallaan (vapaaehtoisesti) meidän syntiemme seuraukset, että HÄN MAKSOI TÄYDEN HINNAN - eli KUOLI meidän syntiemme tähden, jotta me saisimme elää. (Jeesus ei ole missään ikuisesti kitumassa meidän syntiemme tähden vaan on jo kuolemallaan maksanut lunastuksen KOKO HINNAN Jumalan oman täydellisen lain mukaan) tämä hinnan periaate on SAMA minkä se joka EI PELASTETTU joutuu itse maksamaan rikkeistään.
Jumala herätti hänet kuolleista saman täysellisen elämänlakinsa mukaan, koska Jeesus ei ollut Jumalan elämänlakia rikkonut eikä kuolemaa ansainnut.
Ap. t. 2:23 > 24
23 Tämän Jeesuksen te surmasitte. Te panitte lakia tuntemattomat pakanat naulitsemaan hänet ristiin, kun hänet oli annettu teidän käsiinne niin kuin Jumala oli suunnitellut ja ennalta nähnyt. [Luuk. 18:32]
24 Mutta Jumala herätti hänet, päästi hänet kuoleman kidasta. Eihän edes ollut mahdollista, että kuolema olisi voinut pitää häntä vallassaan, [Ap. t. 3:15; 1. Kor. 2:8; 2. Kor. 4:14]
Tässä vielä muutamia Raamatun kohtia jotka todistavat samaa:
Ikuinen Jumala sanoi ihmiselle jo ENNEN syntiinlankeemusta -
1. Moos. 2:17
Vain siitä puusta, joka antaa tiedon hyvästä ja pahasta, älä syö, sillä sinä päivänä, jona siitä syöt, olet KUOLEMAN OMA."
mutta Jumalan vihollinen petti naisen kun väitti -
1. Moos. 3:4
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole".
Pelastus tarkoittaa siis AINA pelastusta kuolemasta >>> elämään (ei "ikuisesta piinasta" >>> taivaaseen) ...
Tällainen on Raamatun sanoma ja tästä se puhuu kerta kerran jälkeen: Pelastus kuolemasta > ikuiseen elämään Jumalan luokse.
Joh. 6:27
Älkää hankkiko sitä ruokaa, joka KATOAA, vaan sitä ruokaa, joka pysyy HAMAAN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN ja JONKA Ihmisen Poika on teille ANTAVA; sillä häneen on Isä, Jumala itse, sinettinsä painanut."
Joh. 3:36
Joka uskoo Poikaan, SILLÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, SE EI OLE ELÄMÄÄ NÄKEVÄ, vaan Jumalan viha PYSYY HÄNEN PÄÄLLÄNSÄ."
Joh. 4:14
mutta JOKA JUO SITÄ VETTÄ, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan SE VESI, jonka minä hänelle annan, TULEE hänessä sen veden LÄHTEEKSI, joka KUMPUAA IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN".
Joh. 4:36
Jo nyt saa leikkaaja palkan ja KOKOAA HEDELMÄÄ IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, että kylväjä ja leikkaaja saisivat yhdessä iloita.
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt KUOLEMASTA ELÄMÄÄN.
Joh. 6:40
Sillä minun Isäni TAHTO on SE, että jokaisella, joka näkee Pojan ja USKOO häneen, on IANKAIKKINEN ELÄMÄ; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6:47
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 6:51
Minä olen se elävä leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku SYÖ TÄTÄ leipää, HÄN ELÄÄ IANKAIKKISESTI. Ja se leipä, jonka minä annan, on minun lihani, maailman ELÄMÄN PUOLESTA."
Joh. 6:58
Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta. Ei ole, niinkuin oli teidän isienne: he söivät ja KUOLIVAT; joka tätä leipää syö, SE ELÄÄ IANKAIKKISESTI."
Joh. 6:68
Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? SINULLA ON IANKAIKKISEN ELÄMÄN SANAT;
Joh. 10:28
Ja minä ANNAN heille IANKAIKKISEN ELÄMÄN, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
Joh. 12:25
Joka elämäänsä rakastaa, kadottaa sen; mutta joka vihaa elämäänsä tässä maailmassa, hän on SÄILYTTÄÄ SEN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN.
Joh. 12:34
Kansa vastasi hänelle: "Me olemme laista kuulleet, että Kristus PYSYY IANKAIKKISESTI; kuinka sinä sitten sanot, että Ihmisen Poika pitää ylennettämän? Kuka on se Ihmisen Poika?"
Joh. 12:50
Ja minä tiedän, että HÄNEN KÄSKYNSÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ. Sentähden, minkä minä puhun, sen minä puhun niin, kuin Isä on minulle sanonut."
Joh. 17:2
koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että HÄN ANTAISI IANKAIKKISEN ELÄMÄN KAIKILLE, jotka sinä olet hänelle antanut.
Joh. 17:3
Mutta TÄMÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ, että he TUNTEVAT SINUT, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Se joka ei saa iankaikkista elämää tuhoutuu.. sanoo Raamattu.kopioimiasi Raamatun jakeita.
Teksti pitää säilyttää siinä muodossa kuin se on alkuperäisessä käännöksessä.
Muuttaminen ei ole sallittua.
Noissa jakeissa ei sanota Jumalan haluavan kaikkien pelastuvan.
Aiemmin kerroit tuon jakeen:
2. Piet. 39 Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään tuhoutuvan vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
Toinen Pietarin kirjehän on toiselta vuosisadalta ja tuossa kerrotaan Jeesuksen pettämästä lupauksesta tulla sen silloisen sukupolven aikana ja tuossa se tiedetään ja yritetään siloitella.
Vieläkään Jeesus ei ole tullut.alex-kasi kirjoitti:
Mark. 1:24
"Mitä sinä meistä tahdot, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut TUHOAMAAN meidät? Minä tiedän, kuka sinä olet, Jumalan Pyhä!"
Luuk. 9:25
Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta saattaa itsensä TUHOON ja turmioon?
Luuk. 13:3
Eivät suinkaan -- samalla tavoin te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny.
Luuk. 13:5
Eivät suinkaan -- yhtä lailla te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny."
Ap. t. 3:23
Jokainen, joka ei tätä profeettaa kuule, poistetaan kansansa parista ja TUHOTAAN.'
Ap. t. 13:41
-- Katsokaa, halveksijat, hämmästykää -- ja olkaa TUHON omat! Minä teen teidän päivinänne sellaisen teon, että ette sitä uskoisi, jos joku siitä kertoisi teille."
Room. 2:12
Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös TUHOUTUVAT laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
Room. 9:22
Näin on myös Jumala tehnyt näyttääkseen vihansa ja osoittaakseen voimansa. Suuressa kärsivällisyydessään hän on tosin säästänyt noita vihan astioita, jotka on määrätty TUHOTTAVIKSI.
1. Kor. 8:11
Näin sinun tietosi vie TUHOON tuon heikon, oman veljesi, jonka vuoksi Kristus on kuollut.
Gal. 6:8
Joka kylvää siemenen itsekkyyden peltoon, korjaa siitä satona TUHON, mutta se, joka kylvää Hengen peltoon, korjaa siitä satona ikuisen elämän
Ef. 4:22
Sen opetuksen mukaan teidän tulee hylätä entinen elämäntapanne ja vanha minänne, joka on petollisten himojensa vuoksi TUHON oma.
1. Tess. 5:3
Juuri kun ihmiset sanovat: "Kaikki on hyvin, ei mitään hätää", TUHO kohtaa heidät äkkiarvaamatta niin kuin synnytyspoltot raskaana olevan naisen, eivätkä he pääse pakoon.
2. Tess. 2:8
silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja TUHOAVA tulemisensa kirkkaudella.
1. Tim. 6:9
Ne, jotka tahtovat rikastua, joutuvat kiusaukseen ja lankeavat ansaan, monenlaisten järjettömien ja vahingollisten halujen valtaan, jotka syöksevät ihmiset TUHOON ja perikatoon.
Hepr. 10:39
Me emme ole niitä, jotka luopuvat ja joutuvat TUHOON, vaan niitä, jotka uskovat ja pelastavat sielunsa.
2. Piet. 2:1
Israelin kansan keskuudessa esiintyi kuitenkin myös vääriä profeettoja, ja samoin on teidänkin joukkoonne ilmestyvä vääriä opettajia. He salakuljettavat teidän keskuuteenne tuhoisia harhaoppeja, jopa kieltävät herransa, joka on ostanut heidät omikseen. Pian he kuitenkin saattavat itsensä TUHOON.
2. Piet. 2:3
Ahneudessaan he pyrkivät käyttämään teitä hyväkseen esittämällä tekaistuja tarinoita. Mutta heille muinoin langetettu tuomio on yhä voimassa, heidän TUHONSA odottaa heitä.
2. Piet. 2:12
Nuo ihmiset herjaavat sellaista, mitä eivät tunne. Siinä he ovat kuin järjettömät eläimet, jotka luonto on tarkoittanut pyydystettäviksi ja tapettaviksi, ja eläinten lailla he myös TUHOUTUVAT,
2. Piet. 3:7
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa. Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat TUHOTAAN.
2. Piet. 3:9
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
2. Piet. 3:16
Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi TUHOKSEEN vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
Juud. 1:5
Vaikka te kaiken tiedättekin, tahdon silti muistuttaa teitä siitä, että Herra kyllä ensin pelasti kansansa Egyptistä mutta TUHOSI sitten ne, jotka eivät uskoneet
Juud. 1:11
Voi heitä! He ovat lähteneet Kainin tielle, palkan toivossa he ovat harhautuneet Bileamin jäljille, ja Korahin tavoin he ovat kapinoinnillaan hankkineet itselleen TUHON.
Ilm. 11:18
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika TUHOTA ne, jotka tuhoavat maata.
Ilm. 17:8
"Peto, jonka näit, on ollut, mutta nyt sitä ei ole. Se tulee vielä nousemaan syvyydestä, mutta lopulta se joutuu TUHON omaksi. Ne maan asukkaat, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna elämän kirjaan, hämmästyvät pedon nähdessään, sillä vaikka se on ollut ja mennyt, se on vielä tuleva.
Ilm. 17:11
Peto itse -- se, joka on ollut mutta jota ei enää ole -- on kahdeksas kuningas ja samalla yksi noista seitsemästä. Se joutuu TUHON omaksi.
Ilm. 20:9
Ne nousevat maan tasangolle ja saartavat pyhien leirin ja rakastetun kaupungin. Mutta taivaasta iskee tuli, ja se TUHOAA ne kaikkiei ole sallittuja palstan säännöissä ja 1992-käännöstä ei saa kopioida muutenkaan ilman erikseen hankittua lupaa.
Kaiken lisäksi muutat kopioimiasi tekstejä, joka sekään ei ole sallittua.- alex-kasi
Pe.ku kirjoitti:
ei ole sallittuja palstan säännöissä ja 1992-käännöstä ei saa kopioida muutenkaan ilman erikseen hankittua lupaa.
Kaiken lisäksi muutat kopioimiasi tekstejä, joka sekään ei ole sallittua.En minä muuta kuin kirjotin vain ISOILLA kirjaimilla sanat jotta ne näkyisivät kunnolla.
Syy miksi minä tuon listat laitoin on että siinä näkyy mikä on pelastuksen sisältö ja mikä ei.
Pelastus on siirtymistä kuolemasta > elämään ..
Syntinen joka ei halua elää siten että iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi tuhoutuu..
That's it
alex alex-kasi kirjoitti:
Mark. 1:24
"Mitä sinä meistä tahdot, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut TUHOAMAAN meidät? Minä tiedän, kuka sinä olet, Jumalan Pyhä!"
Luuk. 9:25
Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta saattaa itsensä TUHOON ja turmioon?
Luuk. 13:3
Eivät suinkaan -- samalla tavoin te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny.
Luuk. 13:5
Eivät suinkaan -- yhtä lailla te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny."
Ap. t. 3:23
Jokainen, joka ei tätä profeettaa kuule, poistetaan kansansa parista ja TUHOTAAN.'
Ap. t. 13:41
-- Katsokaa, halveksijat, hämmästykää -- ja olkaa TUHON omat! Minä teen teidän päivinänne sellaisen teon, että ette sitä uskoisi, jos joku siitä kertoisi teille."
Room. 2:12
Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös TUHOUTUVAT laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
Room. 9:22
Näin on myös Jumala tehnyt näyttääkseen vihansa ja osoittaakseen voimansa. Suuressa kärsivällisyydessään hän on tosin säästänyt noita vihan astioita, jotka on määrätty TUHOTTAVIKSI.
1. Kor. 8:11
Näin sinun tietosi vie TUHOON tuon heikon, oman veljesi, jonka vuoksi Kristus on kuollut.
Gal. 6:8
Joka kylvää siemenen itsekkyyden peltoon, korjaa siitä satona TUHON, mutta se, joka kylvää Hengen peltoon, korjaa siitä satona ikuisen elämän
Ef. 4:22
Sen opetuksen mukaan teidän tulee hylätä entinen elämäntapanne ja vanha minänne, joka on petollisten himojensa vuoksi TUHON oma.
1. Tess. 5:3
Juuri kun ihmiset sanovat: "Kaikki on hyvin, ei mitään hätää", TUHO kohtaa heidät äkkiarvaamatta niin kuin synnytyspoltot raskaana olevan naisen, eivätkä he pääse pakoon.
2. Tess. 2:8
silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja TUHOAVA tulemisensa kirkkaudella.
1. Tim. 6:9
Ne, jotka tahtovat rikastua, joutuvat kiusaukseen ja lankeavat ansaan, monenlaisten järjettömien ja vahingollisten halujen valtaan, jotka syöksevät ihmiset TUHOON ja perikatoon.
Hepr. 10:39
Me emme ole niitä, jotka luopuvat ja joutuvat TUHOON, vaan niitä, jotka uskovat ja pelastavat sielunsa.
2. Piet. 2:1
Israelin kansan keskuudessa esiintyi kuitenkin myös vääriä profeettoja, ja samoin on teidänkin joukkoonne ilmestyvä vääriä opettajia. He salakuljettavat teidän keskuuteenne tuhoisia harhaoppeja, jopa kieltävät herransa, joka on ostanut heidät omikseen. Pian he kuitenkin saattavat itsensä TUHOON.
2. Piet. 2:3
Ahneudessaan he pyrkivät käyttämään teitä hyväkseen esittämällä tekaistuja tarinoita. Mutta heille muinoin langetettu tuomio on yhä voimassa, heidän TUHONSA odottaa heitä.
2. Piet. 2:12
Nuo ihmiset herjaavat sellaista, mitä eivät tunne. Siinä he ovat kuin järjettömät eläimet, jotka luonto on tarkoittanut pyydystettäviksi ja tapettaviksi, ja eläinten lailla he myös TUHOUTUVAT,
2. Piet. 3:7
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa. Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat TUHOTAAN.
2. Piet. 3:9
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
2. Piet. 3:16
Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi TUHOKSEEN vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
Juud. 1:5
Vaikka te kaiken tiedättekin, tahdon silti muistuttaa teitä siitä, että Herra kyllä ensin pelasti kansansa Egyptistä mutta TUHOSI sitten ne, jotka eivät uskoneet
Juud. 1:11
Voi heitä! He ovat lähteneet Kainin tielle, palkan toivossa he ovat harhautuneet Bileamin jäljille, ja Korahin tavoin he ovat kapinoinnillaan hankkineet itselleen TUHON.
Ilm. 11:18
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika TUHOTA ne, jotka tuhoavat maata.
Ilm. 17:8
"Peto, jonka näit, on ollut, mutta nyt sitä ei ole. Se tulee vielä nousemaan syvyydestä, mutta lopulta se joutuu TUHON omaksi. Ne maan asukkaat, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna elämän kirjaan, hämmästyvät pedon nähdessään, sillä vaikka se on ollut ja mennyt, se on vielä tuleva.
Ilm. 17:11
Peto itse -- se, joka on ollut mutta jota ei enää ole -- on kahdeksas kuningas ja samalla yksi noista seitsemästä. Se joutuu TUHON omaksi.
Ilm. 20:9
Ne nousevat maan tasangolle ja saartavat pyhien leirin ja rakastetun kaupungin. Mutta taivaasta iskee tuli, ja se TUHOAA ne kaikkiKUOLEMASTA ELÄMÄÄN
Ef.2:1-10
---
2:1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
...
2:4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - ..
...
2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
--
Syntiin langennut ihminen on kuollut (1.Moos. 2:17). Kuolema merkitsi hengellistä kuolemaa; eroa Jumalasta ja kykenemättömyytenä hyvään (Room.7:14-23).
Ennen ”eläviksi tekemistä” efesolaiset- niin kuin kaikki ihmiset- olivat luonnostaan vihan lapsia "NIINKUIN MUUTKIN” (Ef.2:3).
Siis syntyessään ihminen on hengellisesti kuollut ja vihan lapsi.
Jokaisen "lihasta syntyneen" (Joh. 3:6) on synnyttävä "vedestä ja Hengestä" (Joh. 3:5)päästäkseen sisälle Jumalan valtakuntaan.
Vasta Pyhä Henki tekee "kuolleen" ihmisen eläväksi (2. Kor. 3:6).Veli2692: "Käytämme puheessamme painatuksia,...".
--
Tiettyjen sanojen korostaminen kirjoituksissaan on minunkin mielestäni ok, niinkuin puheissammekin on eri äänensävyjä!
Paavali koki, että pelkkä kirje ei aina tuonut esiin hänen syvimpiä tuntojaan.
Hän kirjoittaa:Gal.”Kunpa voisin olla luonanne ja löytää oikean äänensävyn!” Gal.4:20 (uusi käännös).
Apostoli on huolissaan.
Hän kokee, että pelkkä kirje on puutteellinen väline viestittämisessä. Se on ”eloton”.
Luther sanoo tästä:
"Olosuhteet vaihtelevat, paikat, henkilöt, tavat ja tunteet ovat niin moninaiset, että mikään kirje ei voi ottaa kaikkea huomioon.
Siksi kirje vaikuttaa lukijoihin eri tavoin; milloin se tekee vastaanottajan surulliseksi, milloin iloiseksi, aina sen mukaan, millä mielellä tämä on.
Elävä ääni kykenee tulkitsemaan, lieventämään ja oikaisemaan sitä, mitä on tullut sanotuksi purevasti tai harkitsemattomasti.
Siksi Paavali toivoo, että voisi olla paikalla ja muunnella ääntään aina sen mukaan, kuinka huomaa kuulijoiden suhtautuvan puheeseen.
Jos hän huomaisi muutamien joutuneen voimakkaan mielenliikutuksen valtaan, hän hillitsisi puhettaan, jottei masentaisi näitä.
Jos kuulijat näyttäisivät ylimielisiltä, hän moittisi heitä entistä ankarammin, ettei heistä vain tulisi kovin suruttomia ja lopulta Sanan halveksijoita” (Luther).- Pakanainen
Tapio522 kirjoitti:
Veli2692: "Käytämme puheessamme painatuksia,...".
--
Tiettyjen sanojen korostaminen kirjoituksissaan on minunkin mielestäni ok, niinkuin puheissammekin on eri äänensävyjä!
Paavali koki, että pelkkä kirje ei aina tuonut esiin hänen syvimpiä tuntojaan.
Hän kirjoittaa:Gal.”Kunpa voisin olla luonanne ja löytää oikean äänensävyn!” Gal.4:20 (uusi käännös).
Apostoli on huolissaan.
Hän kokee, että pelkkä kirje on puutteellinen väline viestittämisessä. Se on ”eloton”.
Luther sanoo tästä:
"Olosuhteet vaihtelevat, paikat, henkilöt, tavat ja tunteet ovat niin moninaiset, että mikään kirje ei voi ottaa kaikkea huomioon.
Siksi kirje vaikuttaa lukijoihin eri tavoin; milloin se tekee vastaanottajan surulliseksi, milloin iloiseksi, aina sen mukaan, millä mielellä tämä on.
Elävä ääni kykenee tulkitsemaan, lieventämään ja oikaisemaan sitä, mitä on tullut sanotuksi purevasti tai harkitsemattomasti.
Siksi Paavali toivoo, että voisi olla paikalla ja muunnella ääntään aina sen mukaan, kuinka huomaa kuulijoiden suhtautuvan puheeseen.
Jos hän huomaisi muutamien joutuneen voimakkaan mielenliikutuksen valtaan, hän hillitsisi puhettaan, jottei masentaisi näitä.
Jos kuulijat näyttäisivät ylimielisiltä, hän moittisi heitä entistä ankarammin, ettei heistä vain tulisi kovin suruttomia ja lopulta Sanan halveksijoita” (Luther).myös aaltoilee, nousee, laskee, kuiskaa, huutaa ja kaikki muut äänihuulten tuottamat variaatiot.
.
Karismaattinen puhuja saattaa saada kuulijakuntansa horrokseen tai muuhun sen kaltaiseen tilaan pelkän äänen avulla.
.
Mainittua ilmiötä kutsutaan joukkosuggestioksi.
.
Vaarallista tuottaa ääntä joka saa kuulijakunnan tainnoksiin ja tekemään asioita, joita eivät kirjoitetun sanan mukaan tekisi.
.
Evankelistoilla on suuri vastuu ihmisen mielentilasta. Tapio522 kirjoitti:
Veli2692: "Käytämme puheessamme painatuksia,...".
--
Tiettyjen sanojen korostaminen kirjoituksissaan on minunkin mielestäni ok, niinkuin puheissammekin on eri äänensävyjä!
Paavali koki, että pelkkä kirje ei aina tuonut esiin hänen syvimpiä tuntojaan.
Hän kirjoittaa:Gal.”Kunpa voisin olla luonanne ja löytää oikean äänensävyn!” Gal.4:20 (uusi käännös).
Apostoli on huolissaan.
Hän kokee, että pelkkä kirje on puutteellinen väline viestittämisessä. Se on ”eloton”.
Luther sanoo tästä:
"Olosuhteet vaihtelevat, paikat, henkilöt, tavat ja tunteet ovat niin moninaiset, että mikään kirje ei voi ottaa kaikkea huomioon.
Siksi kirje vaikuttaa lukijoihin eri tavoin; milloin se tekee vastaanottajan surulliseksi, milloin iloiseksi, aina sen mukaan, millä mielellä tämä on.
Elävä ääni kykenee tulkitsemaan, lieventämään ja oikaisemaan sitä, mitä on tullut sanotuksi purevasti tai harkitsemattomasti.
Siksi Paavali toivoo, että voisi olla paikalla ja muunnella ääntään aina sen mukaan, kuinka huomaa kuulijoiden suhtautuvan puheeseen.
Jos hän huomaisi muutamien joutuneen voimakkaan mielenliikutuksen valtaan, hän hillitsisi puhettaan, jottei masentaisi näitä.
Jos kuulijat näyttäisivät ylimielisiltä, hän moittisi heitä entistä ankarammin, ettei heistä vain tulisi kovin suruttomia ja lopulta Sanan halveksijoita” (Luther).puheiden korostaminen on sallittua.
Toisen tekstin kyseessä ollen se on laitonta.
Enhän minä lakeja ole luonut enkä siitäkään päättänyt että 1992-käännöstä ei saa ilman kirkon keskusrahaston lupaa kopioida.
Raamatun sanomaa voi kyllä kertoilla omin sanoin ihan laillisestikin ja korostaen ihan omana kirjoituksena, mutta silloin pitääkin jättää jaemerkinnät pois tai käyttää niitä viittauksina.- todé*
Pe.ku kirjoitti:
kopioimiasi Raamatun jakeita.
Teksti pitää säilyttää siinä muodossa kuin se on alkuperäisessä käännöksessä.
Muuttaminen ei ole sallittua.
Noissa jakeissa ei sanota Jumalan haluavan kaikkien pelastuvan.
Aiemmin kerroit tuon jakeen:
2. Piet. 39 Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään tuhoutuvan vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
Toinen Pietarin kirjehän on toiselta vuosisadalta ja tuossa kerrotaan Jeesuksen pettämästä lupauksesta tulla sen silloisen sukupolven aikana ja tuossa se tiedetään ja yritetään siloitella.
Vieläkään Jeesus ei ole tullut.Joh. 3:16
- hyvä veli
Tapio522 kirjoitti:
KUOLEMASTA ELÄMÄÄN
Ef.2:1-10
---
2:1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
...
2:4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - ..
...
2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
--
Syntiin langennut ihminen on kuollut (1.Moos. 2:17). Kuolema merkitsi hengellistä kuolemaa; eroa Jumalasta ja kykenemättömyytenä hyvään (Room.7:14-23).
Ennen ”eläviksi tekemistä” efesolaiset- niin kuin kaikki ihmiset- olivat luonnostaan vihan lapsia "NIINKUIN MUUTKIN” (Ef.2:3).
Siis syntyessään ihminen on hengellisesti kuollut ja vihan lapsi.
Jokaisen "lihasta syntyneen" (Joh. 3:6) on synnyttävä "vedestä ja Hengestä" (Joh. 3:5)päästäkseen sisälle Jumalan valtakuntaan.
Vasta Pyhä Henki tekee "kuolleen" ihmisen eläväksi (2. Kor. 3:6).tuo tulkintasi ontuu pahasti - ei kuolemasta saa elämää tekemälläkään.
Ei ole niin että voimme tehdä kuolemasta iankaikkisen elämän - se on niin sanottua itse petosta.
Jos luet raamattuasi oikein tarkasti niin huomaat varmaankin että iankaikkinen elämä on Jumalalla ..... ja niillä jotka Jumalassa ovat.
EI muilla.. laki tekijänoikeuksista.
Kirkon keskusrahasto omistaa tekijänoikeudet uusimpaan kirkkoraamattuun koska on sen kääntänyt ja maksanut kääntämisen.
"....tarvitaan erillinen lupa kirkon keskusrahastolta."
http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1992/
Rahanpuutteesta johtuen joidenkin apokryfikirjojen käännöstyö jäi silloin tekemättä ja nyt niistä on tehty käännökset joissa on samat säännöt.
Kunhan kirkko ne virallisesti hyväksyy niin ne on osa uusinta kirkkoraamattua.
http://www.evl.fi/kkh/to/kjmk/apokr/apokr_etusivu.html
Laki on laki ja et sinäkään voi luterilaiselta kirkolta varastaa.
Jos haluaa kopioida niin sitten vaan vanhempia käännöksiä.- kokeilu.
Pe.ku kirjoitti:
laki tekijänoikeuksista.
Kirkon keskusrahasto omistaa tekijänoikeudet uusimpaan kirkkoraamattuun koska on sen kääntänyt ja maksanut kääntämisen.
"....tarvitaan erillinen lupa kirkon keskusrahastolta."
http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1992/
Rahanpuutteesta johtuen joidenkin apokryfikirjojen käännöstyö jäi silloin tekemättä ja nyt niistä on tehty käännökset joissa on samat säännöt.
Kunhan kirkko ne virallisesti hyväksyy niin ne on osa uusinta kirkkoraamattua.
http://www.evl.fi/kkh/to/kjmk/apokr/apokr_etusivu.html
Laki on laki ja et sinäkään voi luterilaiselta kirkolta varastaa.
Jos haluaa kopioida niin sitten vaan vanhempia käännöksiä.Moni meistä on maksanut kirkkoon veromme, että kaippa se lainaus on kustannettu sieltäpuolen ja mitä tuohon 92 käännökseen tulee, niin moni ei ole ottanut sitä käyttöön, koska se työ on ollut vajaamittaista.
Mitäpä sitä huonosta väännöksestä hintaa käyttämään ja voihan sitä käyttää 38 käännöstä, jos omatunto sen kokee parempana. - tuho=kuolema
alex-kasi kirjoitti:
En minä muuta kuin kirjotin vain ISOILLA kirjaimilla sanat jotta ne näkyisivät kunnolla.
Syy miksi minä tuon listat laitoin on että siinä näkyy mikä on pelastuksen sisältö ja mikä ei.
Pelastus on siirtymistä kuolemasta > elämään ..
Syntinen joka ei halua elää siten että iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi tuhoutuu..
That's it
alexMuutat ketjutetusti asioita kehäpäättelyllä.
Kun jonkun asian olet tulkinnut (väärin senkin) käytät omaa tulkintaasi jatkossa jo totena ja tulkitset sen avulla taas eteenpäin. Mikset lue Raamattuasi kannesta kanteen. Siellä asiat on kerottuna järjestyksessä ilman tulkinnantarvettakin. - unohat?
alex-kasi kirjoitti:
.. hän on KÄRSIVÄLLINEN teitä kohtaan, koska ei HALUA KENENKÄÄN TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että KAIKKI KÄÄNTYISIVÄT..
Jumala ei halua kenenkään tuhoutuvan (sillä synnin palkka on tuhoutuminen) vaan että kaikki kääntyisivät. Sillä jotta iankaikkinen elämä yleensäkään voisi tulla mahdolliseksi täytyy ihmisen kääntyä Jumalan puoleen ja elää Hänen tahdossaan - missääm muulla ei ole iankaikkista elämää.. sanoo Raamattu.
Synti tappaa tuhoaa mutta Jumalan luona on iankaikkinen elämä.
Ainoa ikuisen elämän mahdollisuus on siis että uskoo siihen, että Jeesus Kristus maksoi omalla verellään ja kuolemallaan (vapaaehtoisesti) meidän syntiemme seuraukset, että HÄN MAKSOI TÄYDEN HINNAN - eli KUOLI meidän syntiemme tähden, jotta me saisimme elää. (Jeesus ei ole missään ikuisesti kitumassa meidän syntiemme tähden vaan on jo kuolemallaan maksanut lunastuksen KOKO HINNAN Jumalan oman täydellisen lain mukaan) tämä hinnan periaate on SAMA minkä se joka EI PELASTETTU joutuu itse maksamaan rikkeistään.
Jumala herätti hänet kuolleista saman täysellisen elämänlakinsa mukaan, koska Jeesus ei ollut Jumalan elämänlakia rikkonut eikä kuolemaa ansainnut.
Ap. t. 2:23 > 24
23 Tämän Jeesuksen te surmasitte. Te panitte lakia tuntemattomat pakanat naulitsemaan hänet ristiin, kun hänet oli annettu teidän käsiinne niin kuin Jumala oli suunnitellut ja ennalta nähnyt. [Luuk. 18:32]
24 Mutta Jumala herätti hänet, päästi hänet kuoleman kidasta. Eihän edes ollut mahdollista, että kuolema olisi voinut pitää häntä vallassaan, [Ap. t. 3:15; 1. Kor. 2:8; 2. Kor. 4:14]
Tässä vielä muutamia Raamatun kohtia jotka todistavat samaa:
Ikuinen Jumala sanoi ihmiselle jo ENNEN syntiinlankeemusta -
1. Moos. 2:17
Vain siitä puusta, joka antaa tiedon hyvästä ja pahasta, älä syö, sillä sinä päivänä, jona siitä syöt, olet KUOLEMAN OMA."
mutta Jumalan vihollinen petti naisen kun väitti -
1. Moos. 3:4
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole".
Pelastus tarkoittaa siis AINA pelastusta kuolemasta >>> elämään (ei "ikuisesta piinasta" >>> taivaaseen) ...
Tällainen on Raamatun sanoma ja tästä se puhuu kerta kerran jälkeen: Pelastus kuolemasta > ikuiseen elämään Jumalan luokse.
Joh. 6:27
Älkää hankkiko sitä ruokaa, joka KATOAA, vaan sitä ruokaa, joka pysyy HAMAAN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN ja JONKA Ihmisen Poika on teille ANTAVA; sillä häneen on Isä, Jumala itse, sinettinsä painanut."
Joh. 3:36
Joka uskoo Poikaan, SILLÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, SE EI OLE ELÄMÄÄ NÄKEVÄ, vaan Jumalan viha PYSYY HÄNEN PÄÄLLÄNSÄ."
Joh. 4:14
mutta JOKA JUO SITÄ VETTÄ, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan SE VESI, jonka minä hänelle annan, TULEE hänessä sen veden LÄHTEEKSI, joka KUMPUAA IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN".
Joh. 4:36
Jo nyt saa leikkaaja palkan ja KOKOAA HEDELMÄÄ IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, että kylväjä ja leikkaaja saisivat yhdessä iloita.
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt KUOLEMASTA ELÄMÄÄN.
Joh. 6:40
Sillä minun Isäni TAHTO on SE, että jokaisella, joka näkee Pojan ja USKOO häneen, on IANKAIKKINEN ELÄMÄ; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6:47
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 6:51
Minä olen se elävä leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku SYÖ TÄTÄ leipää, HÄN ELÄÄ IANKAIKKISESTI. Ja se leipä, jonka minä annan, on minun lihani, maailman ELÄMÄN PUOLESTA."
Joh. 6:58
Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta. Ei ole, niinkuin oli teidän isienne: he söivät ja KUOLIVAT; joka tätä leipää syö, SE ELÄÄ IANKAIKKISESTI."
Joh. 6:68
Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? SINULLA ON IANKAIKKISEN ELÄMÄN SANAT;
Joh. 10:28
Ja minä ANNAN heille IANKAIKKISEN ELÄMÄN, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
Joh. 12:25
Joka elämäänsä rakastaa, kadottaa sen; mutta joka vihaa elämäänsä tässä maailmassa, hän on SÄILYTTÄÄ SEN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN.
Joh. 12:34
Kansa vastasi hänelle: "Me olemme laista kuulleet, että Kristus PYSYY IANKAIKKISESTI; kuinka sinä sitten sanot, että Ihmisen Poika pitää ylennettämän? Kuka on se Ihmisen Poika?"
Joh. 12:50
Ja minä tiedän, että HÄNEN KÄSKYNSÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ. Sentähden, minkä minä puhun, sen minä puhun niin, kuin Isä on minulle sanonut."
Joh. 17:2
koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että HÄN ANTAISI IANKAIKKISEN ELÄMÄN KAIKILLE, jotka sinä olet hänelle antanut.
Joh. 17:3
Mutta TÄMÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ, että he TUNTEVAT SINUT, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Se joka ei saa iankaikkista elämää tuhoutuu.. sanoo Raamattu.Unohdat, että elämä ilman Jumalaa on jo hengellinen kuolema, vaikka eläisikin lihallisesti.
Etkö tajua, että hengellinen kuolema jatkuu, vaikka lihallisesti kuollut herätetäänkin?
Ja näin jatkuu ikuisesti, sillä tilaisuus on jo menetetty. Ihmisestä ei tulekaan "Jumalan kuva" ikuisuuteen! - ei-he-tajuu
Tapio522 kirjoitti:
KUOLEMASTA ELÄMÄÄN
Ef.2:1-10
---
2:1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
...
2:4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - ..
...
2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
--
Syntiin langennut ihminen on kuollut (1.Moos. 2:17). Kuolema merkitsi hengellistä kuolemaa; eroa Jumalasta ja kykenemättömyytenä hyvään (Room.7:14-23).
Ennen ”eläviksi tekemistä” efesolaiset- niin kuin kaikki ihmiset- olivat luonnostaan vihan lapsia "NIINKUIN MUUTKIN” (Ef.2:3).
Siis syntyessään ihminen on hengellisesti kuollut ja vihan lapsi.
Jokaisen "lihasta syntyneen" (Joh. 3:6) on synnyttävä "vedestä ja Hengestä" (Joh. 3:5)päästäkseen sisälle Jumalan valtakuntaan.
Vasta Pyhä Henki tekee "kuolleen" ihmisen eläväksi (2. Kor. 3:6).Just!
Ihminen joka ei käänny, on hengellinen kuollut.
Eihän Raamattu pelkästä elämisestä puhu elämänä!
Elämää on vasta sitten, kun ihminen elää uskossa Kristukseen ja tulee Pyhän Hengen opettamaksi.
Helluntailaisetkin kohentavat vain lihallisen ihmisen trapoja vähän, ja luulevat sen olevan parannuksen teon.
Mutta ihmisen mielen tulee tulla parannuksen ja syntyä hengellisen ihmisen.
Harva löytää "ahtaan portin" helluntailaisuudessakaan! - ikäm?
hyvä veli kirjoitti:
tuo tulkintasi ontuu pahasti - ei kuolemasta saa elämää tekemälläkään.
Ei ole niin että voimme tehdä kuolemasta iankaikkisen elämän - se on niin sanottua itse petosta.
Jos luet raamattuasi oikein tarkasti niin huomaat varmaankin että iankaikkinen elämä on Jumalalla ..... ja niillä jotka Jumalassa ovat.
EI muilla..Mikä veli sinä mulle oisit?
- alex-kasi
tuho=kuolema kirjoitti:
Muutat ketjutetusti asioita kehäpäättelyllä.
Kun jonkun asian olet tulkinnut (väärin senkin) käytät omaa tulkintaasi jatkossa jo totena ja tulkitset sen avulla taas eteenpäin. Mikset lue Raamattuasi kannesta kanteen. Siellä asiat on kerottuna järjestyksessä ilman tulkinnantarvettakin.Sanoit että tuho=kuolema ja samalla väität että kuolema ei ole tuho ?
Mitä tulee Raamatunlukemiseen ja tuntemiseen niin älä ole huolissasi minun puolestani.. vaan oman itsesi puolesta. kuolema on tuhohtuminen sanoo Raamattu.
Ei siitä pääse yli eikä ympäri.
Mark. 1:24
"Mitä sinä meistä tahdot, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut TUHOAMAAN meidät? Minä tiedän, kuka sinä olet, Jumalan Pyhä!"
Luuk. 9:25
Mitä hyödyttää ihmistä, jos hän voittaa omakseen koko maailman mutta saattaa itsensä TUHOON ja turmioon?
Luuk. 13:3
Eivät suinkaan -- samalla tavoin te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny.
Luuk. 13:5
Eivät suinkaan -- yhtä lailla te kaikki olette TUHON omia, ellette käänny."
Ap. t. 3:23
Jokainen, joka ei tätä profeettaa kuule, poistetaan kansansa parista ja TUHOTAAN.'
Ap. t. 13:41
-- Katsokaa, halveksijat, hämmästykää -- ja olkaa TUHON omat! Minä teen teidän päivinänne sellaisen teon, että ette sitä uskoisi, jos joku siitä kertoisi teille."
Room. 2:12
Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös TUHOUTUVAT laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
Room. 9:22
Näin on myös Jumala tehnyt näyttääkseen vihansa ja osoittaakseen voimansa. Suuressa kärsivällisyydessään hän on tosin säästänyt noita vihan astioita, jotka on määrätty TUHOTTAVIKSI.
1. Kor. 8:11
Näin sinun tietosi vie TUHOON tuon heikon, oman veljesi, jonka vuoksi Kristus on kuollut.
Gal. 6:8
Joka kylvää siemenen itsekkyyden peltoon, korjaa siitä satona TUHON, mutta se, joka kylvää Hengen peltoon, korjaa siitä satona ikuisen elämän
Ef. 4:22
Sen opetuksen mukaan teidän tulee hylätä entinen elämäntapanne ja vanha minänne, joka on petollisten himojensa vuoksi TUHON oma.
1. Tess. 5:3
Juuri kun ihmiset sanovat: "Kaikki on hyvin, ei mitään hätää", TUHO kohtaa heidät äkkiarvaamatta niin kuin synnytyspoltot raskaana olevan naisen, eivätkä he pääse pakoon.
2. Tess. 2:8
silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja TUHOAVA tulemisensa kirkkaudella.
1. Tim. 6:9
Ne, jotka tahtovat rikastua, joutuvat kiusaukseen ja lankeavat ansaan, monenlaisten järjettömien ja vahingollisten halujen valtaan, jotka syöksevät ihmiset TUHOON ja perikatoon.
Hepr. 10:39
Me emme ole niitä, jotka luopuvat ja joutuvat TUHOON, vaan niitä, jotka uskovat ja pelastavat sielunsa.
2. Piet. 2:1
Israelin kansan keskuudessa esiintyi kuitenkin myös vääriä profeettoja, ja samoin on teidänkin joukkoonne ilmestyvä vääriä opettajia. He salakuljettavat teidän keskuuteenne tuhoisia harhaoppeja, jopa kieltävät herransa, joka on ostanut heidät omikseen. Pian he kuitenkin saattavat itsensä TUHOON.
2. Piet. 2:3
Ahneudessaan he pyrkivät käyttämään teitä hyväkseen esittämällä tekaistuja tarinoita. Mutta heille muinoin langetettu tuomio on yhä voimassa, heidän TUHONSA odottaa heitä.
2. Piet. 2:12
Nuo ihmiset herjaavat sellaista, mitä eivät tunne. Siinä he ovat kuin järjettömät eläimet, jotka luonto on tarkoittanut pyydystettäviksi ja tapettaviksi, ja eläinten lailla he myös TUHOUTUVAT,
2. Piet. 3:7
Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa. Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat TUHOTAAN.
2. Piet. 3:9
Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään TUHOUTUVAN vaan tahtoo, että kaikki kääntyisivät.
2. Piet. 3:16
Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi TUHOKSEEN vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
Juud. 1:5
Vaikka te kaiken tiedättekin, tahdon silti muistuttaa teitä siitä, että Herra kyllä ensin pelasti kansansa Egyptistä mutta TUHOSI sitten ne, jotka eivät uskoneet
Juud. 1:11
Voi heitä! He ovat lähteneet Kainin tielle, palkan toivossa he ovat harhautuneet Bileamin jäljille, ja Korahin tavoin he ovat kapinoinnillaan hankkineet itselleen TUHON.
Ilm. 11:18
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika TUHOTA ne, jotka tuhoavat maata.
Ilm. 17:8
"Peto, jonka näit, on ollut, mutta nyt sitä ei ole. Se tulee vielä nousemaan syvyydestä, mutta lopulta se joutuu TUHON omaksi. Ne maan asukkaat, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna elämän kirjaan, hämmästyvät pedon nähdessään, sillä vaikka se on ollut ja mennyt, se on vielä tuleva.
Ilm. 17:11
Peto itse -- se, joka on ollut mutta jota ei enää ole -- on kahdeksas kuningas ja samalla yksi noista seitsemästä. Se joutuu TUHON omaksi.
Kaikki ei tuhot ei mahdu tilan puuttuu.. - hellari83
Pe.ku kirjoitti:
ei ole sallittuja palstan säännöissä ja 1992-käännöstä ei saa kopioida muutenkaan ilman erikseen hankittua lupaa.
Kaiken lisäksi muutat kopioimiasi tekstejä, joka sekään ei ole sallittua.Tietääkseni tekijänsuoja teoksissa tarkoittaa, että koko teosta ei saa kopioida. Mutta siitä voi pieniä osia käyttää oman tekstin tukena. Ei tietenkään isoja kokonaisuuksa.
Se on sitten eri asia, mikä katsotaan kohtuulliseksi käytöksi, eli kohtuulliseksi kopioinniksi. Voithan nostaa joka kopioinnista syytteen, kyllä siellä oikeudessa sitten katsotaan, mikä on kohtuuden rajoissa tapahtunutta käyttöä, eli kopiointia. - alex-kasi
Tapio522 kirjoitti:
KUOLEMASTA ELÄMÄÄN
Ef.2:1-10
---
2:1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne,
...
2:4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - ..
...
2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
--
Syntiin langennut ihminen on kuollut (1.Moos. 2:17). Kuolema merkitsi hengellistä kuolemaa; eroa Jumalasta ja kykenemättömyytenä hyvään (Room.7:14-23).
Ennen ”eläviksi tekemistä” efesolaiset- niin kuin kaikki ihmiset- olivat luonnostaan vihan lapsia "NIINKUIN MUUTKIN” (Ef.2:3).
Siis syntyessään ihminen on hengellisesti kuollut ja vihan lapsi.
Jokaisen "lihasta syntyneen" (Joh. 3:6) on synnyttävä "vedestä ja Hengestä" (Joh. 3:5)päästäkseen sisälle Jumalan valtakuntaan.
Vasta Pyhä Henki tekee "kuolleen" ihmisen eläväksi (2. Kor. 3:6).Raamattu varoittaa meitä kuolemasta - ihan alkusivuilta lähtien.
Synnin palkka on kuolema - näin on koska synti on sellaista tekemistä joka tuhoaa elämää.
Kaikki elämä on lahjaa Jumalalta (lyhyt ja pitka) - synti tuhoaa elämää - siksi Jumala vihaa syntiä vaikka Hän rakastaa syntistä jopa siinä määrin että oli halukas maksamaan synnin seuraukset Poikansa elämällä - ja ristin kuolemalla - Jeesus otti siis päälleen syntiemme seuraukset - Jumala laskee Jeesuksen kuoleman meidän hyväksemme koska hän itse ei ollut kuolemaa ansainnut - siten hän kuoli meidän kuolemamme jos haluamme vastaan ottaa - jotta me voisimme saada anteeksi ja siten päästä sisälle Jumalan valtakuntaan - sinne missä iankaikkinen elämä on mahdollista.
Syntinen tuhoutuu syntiensä seurauksena sanoo Raamattu..
- hellari83
Jeesus sanoi jo maallisen elämänsä aikana: Monet kuulevat, mutta eivät silti kuule, monet näkevät, mutta eivät kuitenkaan näe. Näkemäänsä ja kuulemaansa he eivät ymmärrä.
Jeesus puhui vertauskuvilla olleensa kansan/kansojen keskelle/keskuudessa. Nämä vertauskuvat ymmärsivät vain ne, joiden Jumala antoi ne ymmärtää. Jeesus oli tullut maan päällä tukipilariksi ja kompastuskiveksi. Hän oli molempia yhtä aikaa. Jeesukseen uskovat ovat saaneet Hänestä tukipilarin, ja ne jotka eivät Häneen usko, kompastuvat Jeesus-kiveen. Tämä kivi tulee heidän eteensä, kun he joutuvat Isän eteen tuomiolle. Siellä heillä ei ole puolustajaa, sillä puolustaja tuolla lopullisella tuomiolla on Jeesukseen uskovilla. Ja se puolustaja on Jeesus itse. Syyttäjä on kuitenkin kaikilla sama, se on itse saatana. Ja tuomarina on, kukas muukaan kuin Taivaallinen Isämme.että Jumala rajoitti tiedon toisilta eikä siis Jumalan sana ole tarkoitettukaan kaikille.
"Nämä vertauskuvat ymmärsivät vain ne, joiden Jumala antoi ne ymmärtää"
Tuota nimitetään okkultismiksi.
Se teetkö sinä siitä okkultismia vai onko se Raamatun mukaan sitä, onkin sitten toinen juttu.- alex-kasi
et taida ymmärtää - että iankaikkiseen elämään tarvitaan niitä ominaisuuksia mitkä ovat Jumalasta.
Esimerkiksi oikeudenmukaisuus ja rakkaus kuten tuossa kirjoitin.. Ne ovat JUMALAN ominaisuuksia. Sinä uskot olevasi iankaikkinen elämä ILMAN JUMALAAKIN - mutta et ole - Raamattu ei sellaista opeta ..
Ajattele - jokainen joka uskoo olevansa "kuolematon ilman Jumalaa" lukee Raamatun aivan toiseksi kuin sellainen joka ei usko olevansa kuolematon EROSSA LUOJASTAAN.
Heille ei Raamattu ole enää sama kirja - niin suuri ero on heidän tulkinnasaan .. ja kaikki riippuu siitä että he uskovat olevansa kuolemattomia kuin Jumala..
Minä en usko olevani kuolematon muutoin kuin Jumalan tahdossa..
alex alex-kasi kirjoitti:
et taida ymmärtää - että iankaikkiseen elämään tarvitaan niitä ominaisuuksia mitkä ovat Jumalasta.
Esimerkiksi oikeudenmukaisuus ja rakkaus kuten tuossa kirjoitin.. Ne ovat JUMALAN ominaisuuksia. Sinä uskot olevasi iankaikkinen elämä ILMAN JUMALAAKIN - mutta et ole - Raamattu ei sellaista opeta ..
Ajattele - jokainen joka uskoo olevansa "kuolematon ilman Jumalaa" lukee Raamatun aivan toiseksi kuin sellainen joka ei usko olevansa kuolematon EROSSA LUOJASTAAN.
Heille ei Raamattu ole enää sama kirja - niin suuri ero on heidän tulkinnasaan .. ja kaikki riippuu siitä että he uskovat olevansa kuolemattomia kuin Jumala..
Minä en usko olevani kuolematon muutoin kuin Jumalan tahdossa..
alexse Jumala esiintyy ja kaikki kuolevat.
Siellä ei ole taivasta johon pelastutaan vaan pelastus tarkoittaa että pelastuu elinaikanaan pahoista teoistaan.- alex-kasi
Pe.ku kirjoitti:
se Jumala esiintyy ja kaikki kuolevat.
Siellä ei ole taivasta johon pelastutaan vaan pelastus tarkoittaa että pelastuu elinaikanaan pahoista teoistaan.Kerrotaan kuinka ihmiset uhrasivat syntiensä sovitukseksi - ne uhrit olivat esikuvaa siitä "todellisesta uhrista" minkä Jeesuksen elämä ja kuolema ovat.
Kyllä hekin saavat olla osallisia siihen oikeaan uhriin - uskonsa kautta..
Mutta se on oikein Vt ei opeta sielun kuolemattomuutta tai vielä vähemmän ikuista piinaa. (paino sanalla ikuista) Se on synti mikä tuopttaa kärsimystä ei Jumala. Se ei kuitenkaan tarkoita että Jumala ei tuhoaisi syntisiä kun se aika koittaa.. mutta Hän on pitkämielinen ja haluaisi että jokainen kääntyisi ja voisi saada iankaikkisen elämän.. mutta koska iankaikkinen elämä voi tulla mahdolliseksi vain Jumalan yhteydessä oikeudenmukaisuudessa, rakkaudessa ja vapaaehtoisuudessa elää siten että iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi (siis Jumalan tahdossa) ..
Matt. 4:4
Mutta Jeesus vastasi: "On kirjoitettu: 'Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka lähtee Jumalan suusta ...
Raamattu kehoittaa meitä tuntemaan Luojamme ..
alex hellari83, hyvin kirjoitit: "...monet näkevät, mutta eivät kuitenkaan näe...."
---
Tähän sopii hyvin kertomus siitä, kuinka Jeesus paransi syntymästään sokean miehen (Joh.9:1-41).
Jeesus ei jättänyt ihmettä erilliseksi tapahtumaksi, vaan aloittaa jatkokeskustelun hengellisestä sokeudesta ja näkökyvystä.
Sokeana syntyneen parantamisella oli aivan vastakkainen vaikutus fariseuksiin kuin parannettuun.
Samalla kun Jeesus teki sokeana syntyneen ruumiillisesti ja hengellisesti näkeväksi, teki ihmetyö fariseukset, jotka sanoivat ”me tiedämme” (Joh.9:24,29) ja ”me näemme” (41), entistä enemmän sokeiksi.
Ulkokultaisuudessaan fariseukset eivät nähneet omaa syntisyyttään.
Heidän ei tarvinnut etsiä pelastusta synnistä, josta ei kukaan ole vapaa.
Myös tänä päivänä on paljon tällaista ulkokultaisuutta.
Raamatussa on kehoituksen sana, joka sopii meille kaikille:
Ilm. 3:17-19
--
3:17 Sillä sinä sanot: Minä olen rikas, minä olen rikastunut enkä mitään tarvitse; etkä tiedä, että juuri sinä olet viheliäinen ja kurja ja köyhä ja sokea ja alaston.
3:18 Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
3:19 Kaikkia niitä, joita minä pidän rakkaina, minä nuhtelen ja kuritan; ahkeroitse siis ja tee parannus.
--
Virsi 361
1.
Koska valaissee kointähtönen
mua köyhää kerjääjää?
Koska päättyy matka yöllinen?
On yhä hämärää.
Taivaalle nostan yhtenään
katseeni kaipaavan.
Valoa jos en näekään,
sen tiedän loistavan.Pe.ku kirjoitti:
se Jumala esiintyy ja kaikki kuolevat.
Siellä ei ole taivasta johon pelastutaan vaan pelastus tarkoittaa että pelastuu elinaikanaan pahoista teoistaan.Jeesus sanoo:
" Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe kuolemaa." (Joh.8:51)
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään" (Joh.5:24).
--
"...tietäkää, että joka palauttaa syntisen hänen eksymyksensä tieltä, se pelastaa hänen sielunsa KUOLEMASTA ja peittää syntien paljouden" (Jaak. 5:20).
Kuolemalla ymmärrän iankaikkista eroa Jumalasta!
”Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä” (Joh 3:36).Tapio522 kirjoitti:
Jeesus sanoo:
" Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe kuolemaa." (Joh.8:51)
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään" (Joh.5:24).
--
"...tietäkää, että joka palauttaa syntisen hänen eksymyksensä tieltä, se pelastaa hänen sielunsa KUOLEMASTA ja peittää syntien paljouden" (Jaak. 5:20).
Kuolemalla ymmärrän iankaikkista eroa Jumalasta!
”Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä” (Joh 3:36).voit mennä, missä olisit erossa Jumalasta?
Psalmit 68
18 (68:19) "Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi: niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä."
Kaikki ovat Jumalassa, mutta kaikki eivät tiedä olevansa Jumalassa;
Ap. t. 17:28
"sillä hänessä me elämme ja liikumme ja olemme, niinkuin myös muutamat teidän runoilijoistanne ovat sanoneet: 'Sillä me olemme myös hänen sukuansa'."
Tietämättömyys ja tuntemattomuus ovat yksipuolisia, sillä Jumala on kyllä meidät aina tuntenut, mutta me emme ole tunteneet Jumalaa emmekä hänen tahtoansa, Jeesusta Kristusta. Mutta siitä on Jumalan lupaukset, että hän tekee itsensä ja sanansa kaikille tunnetuksi; [Joh. 17:3].
Joh. 1:9
"Totinen valkeus, joka valistaa jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan."
Joh. 6:45
"Profeetoissa on kirjoitettuna: 'Ja he tulevat kaikki Jumalan opettamiksi'. Jokainen, joka on Isältä kuullut ja oppinut, tulee minun tyköni."
Jesaja 45
23 "Minä olen vannonut itse kauttani, minun suustani on lähtenyt totuus, peruuttamaton sana: Minun edessäni pitää kaikkien polvien notkistuman, minulle jokaisen kielen valansa vannoman.
24 Ainoastaan Herrassa-niin pitää minusta sanottaman-on vanhurskaus ja voima. Hänen tykönsä tulevat häveten kaikki, jotka ovat palaneet vihasta häntä vastaan."
Jer. 23:29
"Eikö minun sanani ole niinkuin tuli, sanoo Herra, ja niinkuin vasara, joka kallion murtaa?"
Mark. 9:49
"Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava."
2. Piet. 3:11
"Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa",
— Tulen kestäviä!ekivaari kirjoitti:
voit mennä, missä olisit erossa Jumalasta?
Psalmit 68
18 (68:19) "Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi: niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä."
Kaikki ovat Jumalassa, mutta kaikki eivät tiedä olevansa Jumalassa;
Ap. t. 17:28
"sillä hänessä me elämme ja liikumme ja olemme, niinkuin myös muutamat teidän runoilijoistanne ovat sanoneet: 'Sillä me olemme myös hänen sukuansa'."
Tietämättömyys ja tuntemattomuus ovat yksipuolisia, sillä Jumala on kyllä meidät aina tuntenut, mutta me emme ole tunteneet Jumalaa emmekä hänen tahtoansa, Jeesusta Kristusta. Mutta siitä on Jumalan lupaukset, että hän tekee itsensä ja sanansa kaikille tunnetuksi; [Joh. 17:3].
Joh. 1:9
"Totinen valkeus, joka valistaa jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan."
Joh. 6:45
"Profeetoissa on kirjoitettuna: 'Ja he tulevat kaikki Jumalan opettamiksi'. Jokainen, joka on Isältä kuullut ja oppinut, tulee minun tyköni."
Jesaja 45
23 "Minä olen vannonut itse kauttani, minun suustani on lähtenyt totuus, peruuttamaton sana: Minun edessäni pitää kaikkien polvien notkistuman, minulle jokaisen kielen valansa vannoman.
24 Ainoastaan Herrassa-niin pitää minusta sanottaman-on vanhurskaus ja voima. Hänen tykönsä tulevat häveten kaikki, jotka ovat palaneet vihasta häntä vastaan."
Jer. 23:29
"Eikö minun sanani ole niinkuin tuli, sanoo Herra, ja niinkuin vasara, joka kallion murtaa?"
Mark. 9:49
"Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava."
2. Piet. 3:11
"Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa",
— Tulen kestäviä!ekivaari lainasi Mark. 9:49
"Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava."
Jae liittyy Jeesuksen puheeseen viettelyksistä.
Mark.9:42-50 (Rinnakkaisteksti: Matt.18:6-10)
--
9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen.
9:45 Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin.
9:47 Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
9:49 Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava.
9:50 Suola on hyvä; mutta jos suola käy suolattomaksi, millä te sen maustatte? Olkoon teillä suola itsessänne, ja pitäkää keskenänne rauha."
--
Jeesus teroittaa, mikä arvo Jumalan valtakunnassa on ”pienillä”, eli lapsilla ja lapsenmielisillä.
Näiden pienten viettelemistä on pidettävä mitä kauheimpana vikana.
Kyse on ensi sijassa uskosta pois viettelemisestä.
Jos käsi tai jalka viettelee sinua, niin Jeesus kehoittaa hakkaamaan ne poikki (43,45).
Jos taas silmä viettelee sinua, niin se on heitettävä pois. Käden, jalan ja silmän poisrepäisy ei ole tarkoitettu kirjaimellisesti tehtäväksi.
Mikään ajallinen menetys ei voi olla liian suuri, jos vaarana on iankaikkisen elämän menettäminen ja kohtalona helvettiin heittäminen ”jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu” (48).
Suurin onnettomuus ihmisen kohdalla on, että hän joutuu lopullisesti eroon Jumalasta.
--
Ennen oli tapana tuoda uuteen kotiin lahjaksi suolaa ja leipää. Liekö tämä tapa vielä miten yleinen tänään”.
Itse sain työkavereiltani suolapussin ja viljaa muuttaessani uuteen kotiin kymmenisen vuotta sitten. Sillä tavalla on toivotettu onnea, menestystä ja siunausta.
Lahjan antaessamme toivomme, että syötävä riittäisi ja elämässä olisi makua uudessakin kodissa.
Jeesuskin puhuu suolasta, joka säilyttää, maustaa, mutta myös kirpaisee.
”Tulella suolaaminen” (49) viittaa säädökseen, jonka mukaan jokaisessa uhrissa tulee olla suolaa (3. Moos. 2:13, Hes. 43:24).
Samoin kuin suola estää pilaantumisen ja tekee ruuan maukkaaksi, kuvaa suola uhrissa sen puhtautta ja kelpaavaisuutta Jumalalle.
Jokainen ihminen on ”tulella suolattava” ja tultava Jumalalle kelpaavaksi.
Tuli tarkoittaa Jumalan tuomiota, kuten jakeessa 48 sanotaan.
Jos ei mieli joutua sammumattomaan tuleen, on tuomion käytävä jokaisen yli armonaikana.
Ajassa on tuomion tulen käytävä lävitsemme. Vain sen kautta tulee meihin suolaa ja tekee kelvolliseksi sen, mitä Herralle uhraamme (50).
Myös rauha- jos ei etusijoja tavoitella ja pysytään pieninä- säilyy näin keskuudessamme.
--
3.
Tee suolaksi sä minut maan,
niin että raikkautta
tuon turmeluksen maailmaan,
sen saastaan puhtautta.
Myös minut, Herra, pelastit
ja toisten luokse lähetit
ja lausuit: Auta heitä!
(Virsi 435:3)Tapio522 kirjoitti:
ekivaari lainasi Mark. 9:49
"Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava."
Jae liittyy Jeesuksen puheeseen viettelyksistä.
Mark.9:42-50 (Rinnakkaisteksti: Matt.18:6-10)
--
9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen.
9:45 Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin.
9:47 Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
9:49 Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava, ja jokainen uhri on suolalla suolattava.
9:50 Suola on hyvä; mutta jos suola käy suolattomaksi, millä te sen maustatte? Olkoon teillä suola itsessänne, ja pitäkää keskenänne rauha."
--
Jeesus teroittaa, mikä arvo Jumalan valtakunnassa on ”pienillä”, eli lapsilla ja lapsenmielisillä.
Näiden pienten viettelemistä on pidettävä mitä kauheimpana vikana.
Kyse on ensi sijassa uskosta pois viettelemisestä.
Jos käsi tai jalka viettelee sinua, niin Jeesus kehoittaa hakkaamaan ne poikki (43,45).
Jos taas silmä viettelee sinua, niin se on heitettävä pois. Käden, jalan ja silmän poisrepäisy ei ole tarkoitettu kirjaimellisesti tehtäväksi.
Mikään ajallinen menetys ei voi olla liian suuri, jos vaarana on iankaikkisen elämän menettäminen ja kohtalona helvettiin heittäminen ”jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu” (48).
Suurin onnettomuus ihmisen kohdalla on, että hän joutuu lopullisesti eroon Jumalasta.
--
Ennen oli tapana tuoda uuteen kotiin lahjaksi suolaa ja leipää. Liekö tämä tapa vielä miten yleinen tänään”.
Itse sain työkavereiltani suolapussin ja viljaa muuttaessani uuteen kotiin kymmenisen vuotta sitten. Sillä tavalla on toivotettu onnea, menestystä ja siunausta.
Lahjan antaessamme toivomme, että syötävä riittäisi ja elämässä olisi makua uudessakin kodissa.
Jeesuskin puhuu suolasta, joka säilyttää, maustaa, mutta myös kirpaisee.
”Tulella suolaaminen” (49) viittaa säädökseen, jonka mukaan jokaisessa uhrissa tulee olla suolaa (3. Moos. 2:13, Hes. 43:24).
Samoin kuin suola estää pilaantumisen ja tekee ruuan maukkaaksi, kuvaa suola uhrissa sen puhtautta ja kelpaavaisuutta Jumalalle.
Jokainen ihminen on ”tulella suolattava” ja tultava Jumalalle kelpaavaksi.
Tuli tarkoittaa Jumalan tuomiota, kuten jakeessa 48 sanotaan.
Jos ei mieli joutua sammumattomaan tuleen, on tuomion käytävä jokaisen yli armonaikana.
Ajassa on tuomion tulen käytävä lävitsemme. Vain sen kautta tulee meihin suolaa ja tekee kelvolliseksi sen, mitä Herralle uhraamme (50).
Myös rauha- jos ei etusijoja tavoitella ja pysytään pieninä- säilyy näin keskuudessamme.
--
3.
Tee suolaksi sä minut maan,
niin että raikkautta
tuon turmeluksen maailmaan,
sen saastaan puhtautta.
Myös minut, Herra, pelastit
ja toisten luokse lähetit
ja lausuit: Auta heitä!
(Virsi 435:3)on tulella suolattava, ja se suola on samaa kuin tämä; "sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli." [Hepr. 12:29 ].
- to..
alex-kasi kirjoitti:
Kerrotaan kuinka ihmiset uhrasivat syntiensä sovitukseksi - ne uhrit olivat esikuvaa siitä "todellisesta uhrista" minkä Jeesuksen elämä ja kuolema ovat.
Kyllä hekin saavat olla osallisia siihen oikeaan uhriin - uskonsa kautta..
Mutta se on oikein Vt ei opeta sielun kuolemattomuutta tai vielä vähemmän ikuista piinaa. (paino sanalla ikuista) Se on synti mikä tuopttaa kärsimystä ei Jumala. Se ei kuitenkaan tarkoita että Jumala ei tuhoaisi syntisiä kun se aika koittaa.. mutta Hän on pitkämielinen ja haluaisi että jokainen kääntyisi ja voisi saada iankaikkisen elämän.. mutta koska iankaikkinen elämä voi tulla mahdolliseksi vain Jumalan yhteydessä oikeudenmukaisuudessa, rakkaudessa ja vapaaehtoisuudessa elää siten että iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi (siis Jumalan tahdossa) ..
Matt. 4:4
Mutta Jeesus vastasi: "On kirjoitettu: 'Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka lähtee Jumalan suusta ...
Raamattu kehoittaa meitä tuntemaan Luojamme ..
alexolleet esikuvia vaan oikeita uhreja, tiettyyn tarkoitukseen, jotka laki selitti ja määräsi. Israelin uskonto oli uhrikultti kuten lähes kaikki varhaisemmat uskonnot,se vaati uhreja ja tiettyä tapaa elää, tekoja siis. Sen sijaan ei vaadittu uskoa, vaan tietyn jumalan tottelemista,palvontaa, koska jumalan/ jumalien olemassaolo oli selviö. Vasta kristinusko toi mukanaan vaatimuksen uskoa ja vieläpä tarkoin määrätyllä tavalla.
- oliha
to.. kirjoitti:
olleet esikuvia vaan oikeita uhreja, tiettyyn tarkoitukseen, jotka laki selitti ja määräsi. Israelin uskonto oli uhrikultti kuten lähes kaikki varhaisemmat uskonnot,se vaati uhreja ja tiettyä tapaa elää, tekoja siis. Sen sijaan ei vaadittu uskoa, vaan tietyn jumalan tottelemista,palvontaa, koska jumalan/ jumalien olemassaolo oli selviö. Vasta kristinusko toi mukanaan vaatimuksen uskoa ja vieläpä tarkoin määrätyllä tavalla.
Mooseskin joutui tilanteeseen, jossa hänen rikoksensa piti siirtää pois hänen rasitteistaan.
24. Ja matkan varrella yöpaikassa tapahtui, että Herra kävi hänen kimppuunsa ja tahtoi surmata hänet.
25. Silloin Sippora otti terävän kiven ja leikkasi pois poikansa esinahan, kosketti sillä Moosesta alhaalta ja sanoi: "Sinä olet minun veriylkäni".
26. Niin hän jätti hänet rauhaan. Silloin Sippora sanoi: "Veriylkä ympärileikkauksen kautta".
NÄIN Mooseksen virhe siirrettiin ympärileikkauksen liiton alle ja Mooses saatiin "kiristettyä" välimiehen virkaan, jotta Jumalan ja Israelin kansan välille saatiin virallinen liitto.
Uhrit olivat "synnin siirtoa" pois tekijän päältä, mutta ne tulivat rasitteeksi muulle luomakunnalle uhrien muodossa.
Kaavahan oli, että jos teet synnin, jonkun elukan oli maksettava siitä hinta elämällään. - alex-kasi
Tapio522 kirjoitti:
Jeesus sanoo:
" Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe kuolemaa." (Joh.8:51)
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään" (Joh.5:24).
--
"...tietäkää, että joka palauttaa syntisen hänen eksymyksensä tieltä, se pelastaa hänen sielunsa KUOLEMASTA ja peittää syntien paljouden" (Jaak. 5:20).
Kuolemalla ymmärrän iankaikkista eroa Jumalasta!
”Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä” (Joh 3:36).mutta loppu menikin sitten sitäkin huonommin.
Kirjoitit että
Kuolemalla ymmärrän iankaikkista eroa Jumalasta!
En tiedä otitko sanojesi todistukseksi tämän alla olevan Raamatunkohdan (oli kuinka oli niin mikään todistus se ei kuitenkaan ole vaan päinvastoin) ..
”Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä” (Joh 3:36).
Kenellä on ainkaikkinen elämä?
Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä..
kenellä ei ole iankaikkista elämää
joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä,
Miksi ?
koska Jumalan viha pysyy hänen päällänsä.
Mikä on Jumalan viha ?
Se on seuraus ihmnisen tottelemattomuudesta.
Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista, mutta hyvän-ja pahantiedon puusta älä syö, ".
Siis Jumala varoitti ihmistä siitä vaarasta mikä seuraisi tottelemattomuutta - nimittäin kuolema. Sanoiko Jumala: "sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun elää erossa minusta ikuisesti" ? Ei sanonut, vaan Jumala sanoi "sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman" - miksi siis väännellä Jumalan sanaa toiseksi.
Se oin se kirous ja Jumalan viha mihinkä ihminen itsensä saattoi.. kuolema.
Pietari sanoi asiasta 2. Piet. 2:12
Nuo ihmiset herjaavat sellaista, mitä eivät tunne. Siinä he ovat kuin järjettömät eläimet, jotka luonto on tarkoittanut pyydystettäviksi ja tapettaviksi, ja eläinten lailla he myös tuhoutuvat..
Ei Pietari sanonut että he eläisivät jonkinlaista puolielämää erossa Luojastaan.. vaan että he tuhoututuvat kuin eläimet .. - alex-kasi
to.. kirjoitti:
olleet esikuvia vaan oikeita uhreja, tiettyyn tarkoitukseen, jotka laki selitti ja määräsi. Israelin uskonto oli uhrikultti kuten lähes kaikki varhaisemmat uskonnot,se vaati uhreja ja tiettyä tapaa elää, tekoja siis. Sen sijaan ei vaadittu uskoa, vaan tietyn jumalan tottelemista,palvontaa, koska jumalan/ jumalien olemassaolo oli selviö. Vasta kristinusko toi mukanaan vaatimuksen uskoa ja vieläpä tarkoin määrätyllä tavalla.
meillä on eri käsitys tästä asiasta.
ehtotapaa "tahtoisi" vaan tositapaa: "tahtoo", Jumalan tahdosta pelastaa kaikki ihmiset!
1. Tim. 2:4
"Jumala ..., joka tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan ja totuuden tuntoon tulevan", (NOVUM).
2. Piet. 3:9
"Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niin kuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän EI TAHDO, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen."
Job 23:13
"Mutta hän pysyy samana, kuka voi häntä estää? Mitä hän tahtoo, sen hän tekee."
Ps. 115:3
"Meidän Jumalamme on taivaissa; mitä ikinä hän tahtoo, sen hän tekee."
Ps. 135:6
"Kaiken, mitä Herra tahtoo, hän tekee, sekä taivaassa että maassa, merissä ja kaikissa syvyyksissä;"Matt. 25:31-46 kertoo viimeisestä tuomiosta.
Lampaille Jeesus sanoo:
"Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti" (jae 34).
Vuohille: "Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä" (41).
On olemassa taivas ja kadotus.
Ihmisellä on siis kaksi tietä valittavanaan:
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät (Matt.7:13,14).
Kummanko tien sinä valitset:
Lavean vai kaidan tien?- Keke Autuas I
Tapio522 kirjoitti:
Matt. 25:31-46 kertoo viimeisestä tuomiosta.
Lampaille Jeesus sanoo:
"Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti" (jae 34).
Vuohille: "Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä" (41).
On olemassa taivas ja kadotus.
Ihmisellä on siis kaksi tietä valittavanaan:
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät (Matt.7:13,14).
Kummanko tien sinä valitset:
Lavean vai kaidan tien?1 vai 2 ? Toinen on petturin portti, ahtaampi ja tekee enempi gutaa ja toinen on klassikko, äpäriä syytävä naispapin viimeinen kirstu...
- to..
Tapio522 kirjoitti:
Matt. 25:31-46 kertoo viimeisestä tuomiosta.
Lampaille Jeesus sanoo:
"Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti" (jae 34).
Vuohille: "Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä" (41).
On olemassa taivas ja kadotus.
Ihmisellä on siis kaksi tietä valittavanaan:
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät (Matt.7:13,14).
Kummanko tien sinä valitset:
Lavean vai kaidan tien?Isä ja poika, Jeesus. Poika päästää sisään Isän siunatut joille on perustettu hyvä paikka, muut saavat ikuisen kärsimyksen, mikä on kova hinta väärästä valinnasta ajassa, ja ollut jopa tiedossakin maailman perustamisesta asti eli 13,8 miljardia vuotta.Yksi mitätön laji saa käsittämättömästi huomiota osakseen, jopa tuon koskaan päättymättömän elämän luksuksessa tai kidutuskammiossa.
Tapio522 kirjoitti:
Matt. 25:31-46 kertoo viimeisestä tuomiosta.
Lampaille Jeesus sanoo:
"Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti" (jae 34).
Vuohille: "Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä" (41).
On olemassa taivas ja kadotus.
Ihmisellä on siis kaksi tietä valittavanaan:
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät (Matt.7:13,14).
Kummanko tien sinä valitset:
Lavean vai kaidan tien?kokoamista ja hajottamista on tapahtunut tuhansien vuosien ajan, ja kaikki ne tuomiot ovat olleet vain välipäätöksiä, eivät viimeisiä tuomiota:
Neh. 1:8
"Muista sana, jonka sinä annoit palvelijallesi Moosekselle, sanoen: 'Jos te tulette uskottomiksi, niin minä HAJOTAN teidät kansojen sekaan;" [Matt. 24:51]
Miksi heprealaisia muistutettiin vielä "niin pitkän ajan jälkeen", (4:7) siitä pahasta, mitä he Mooseksen aikana olivat tehneet (3:7,8) ja isiensä kanssa olivat Jumalaa kiusanneet ja koetelleet?
3. Mooseksen kirja 26
39 "Ja ne teistä, jotka jäävät jäljelle, riutuvat teidän vihollistenne maassa syntivelkansa tähden; ja myös isiensä syntivelan tähden he riutuvat niinkuin nekin.
40 Silloin he tunnustavat syntivelkansa ja isiensä syntivelan, sen että ovat olleet minulle uskottomat ja käyneet minua vastaan,
41 jonka tähden minäkin kävin heitä vastaan ja vein heidät heidän vihollistensa maahan. Silloin heidän ympärileikkaamaton sydämensä NÖYRTYY, ja silloin he sovittavat syntivelkansa."
Mooses, Jeremia ja Daniel tunnustivat tehneensä syntiä yhdessä isiensä kanssa heidän päivinänsä, (Ps.106:6; Jer.3:25; Dan.9:8-10). Jeesus yritti saada samaa tunnustusta aikansa papistolta, mutta ei saanut, (Matt.23:29-39). Eipä taida nykyinenkään papisto myöntää syyllisyyttään menneiden sukupolvien tottelemattomuuteen?- pehmopappa
Tapio522 kirjoitti:
Matt. 25:31-46 kertoo viimeisestä tuomiosta.
Lampaille Jeesus sanoo:
"Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti" (jae 34).
Vuohille: "Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä" (41).
On olemassa taivas ja kadotus.
Ihmisellä on siis kaksi tietä valittavanaan:
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät (Matt.7:13,14).
Kummanko tien sinä valitset:
Lavean vai kaidan tien?Jumala on antanut ihmiselle valinnan, missä kukin viettää ikuisuuden. Jumalan kaikkivaltiaisuus ei ole ihmisen pakottamista taivaaseen vasten tahtoaan tai synteineen.
Jumala on rakkaus, rakkaus ei ole henkistä väkivaltaa. "Jumalan hyvyys vetää ihmistä parannukseen" Jumala kutsuu, mutta ihminen valitsee.
Raamatun mukaan enemmistö ihmisistä menee helvettiin, ja vain harvat pelastuu:
Matt. 7:13-14
"13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."
... harhaopit yrittää eksyttää.
http://video.google.com/videoplay?docid=-6590516484582845025 pehmopappa kirjoitti:
Jumala on antanut ihmiselle valinnan, missä kukin viettää ikuisuuden. Jumalan kaikkivaltiaisuus ei ole ihmisen pakottamista taivaaseen vasten tahtoaan tai synteineen.
Jumala on rakkaus, rakkaus ei ole henkistä väkivaltaa. "Jumalan hyvyys vetää ihmistä parannukseen" Jumala kutsuu, mutta ihminen valitsee.
Raamatun mukaan enemmistö ihmisistä menee helvettiin, ja vain harvat pelastuu:
Matt. 7:13-14
"13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."
... harhaopit yrittää eksyttää.
http://video.google.com/videoplay?docid=-6590516484582845025Jumalan, ei ihmisten, 'pehmopappa'.
Matt. 12:18
"Katso, minun palvelijani, jonka minä olen valinnut, minun rakkaani, johon minun sieluni on mielistynyt; minä panen Henkeni häneen, ja hän on saattava oikeuden sanomaa pakanoille."
Joh. 6:70
"Jeesus vastasi heille: "Enkö minä ole valinnut teitä, te kaksitoista? Ja yksi teistä on perkele."
Joh. 15:19
"Jos te maailmasta olisitte, niin maailma omaansa rakastaisi; mutta koska te ette ole maailmasta, vaan minä olen teidät maailmasta valinnut, sentähden maailma teitä vihaa."
Ap. t. 22:14
"Niin hän sanoi: 'Meidän isiemme Jumala on valinnut sinut tuntemaan hänen tahtonsa ja näkemään Vanhurskaan ja kuulemaan hänen suunsa äänen;"
Ef. 1:4
"niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa",
2. Tess. 2:13
"Mutta me olemme velvolliset aina kiittämään Jumalaa teidän tähtenne, veljet, te Herran rakastetut, sentähden että Jumala alusta alkaen valitsi teidät pelastukseen Hengen pyhityksessä ja uskossa totuuteen."
Jesaja 45
23 "Minä olen vannonut itse kauttani, minun suustani on lähtenyt totuus, peruuttamaton sana: Minun edessäni pitää kaikkien polvien notkistuman, minulle jokaisen kielen valansa vannoman.
24 Ainoastaan Herrassa-niin pitää minusta sanottaman-on vanhurskaus ja voima. Hänen tykönsä tulevat häveten kaikki, jotka ovat palaneet vihasta häntä vastaan."
Room. 9:16
"Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen."- to..
pehmopappa kirjoitti:
Jumala on antanut ihmiselle valinnan, missä kukin viettää ikuisuuden. Jumalan kaikkivaltiaisuus ei ole ihmisen pakottamista taivaaseen vasten tahtoaan tai synteineen.
Jumala on rakkaus, rakkaus ei ole henkistä väkivaltaa. "Jumalan hyvyys vetää ihmistä parannukseen" Jumala kutsuu, mutta ihminen valitsee.
Raamatun mukaan enemmistö ihmisistä menee helvettiin, ja vain harvat pelastuu:
Matt. 7:13-14
"13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."
... harhaopit yrittää eksyttää.
http://video.google.com/videoplay?docid=-6590516484582845025mieluumin kiduttaa väärin valinnutta ikuisesti kuin ottaa "väkisin" taivaaseen? Onneksi ihmislajin raakuus ei sentään ole samaa luokkaa. Vielä karseampaa: "Raamatun mukaan enemmistö ihmisistä menee helvettiin, ja vain harvat pelastuu". Millainen olento loisi ihmisiä vain kiduttaakseen enemmistöä näistä ikuisesti?
- todé*
to.. kirjoitti:
Isä ja poika, Jeesus. Poika päästää sisään Isän siunatut joille on perustettu hyvä paikka, muut saavat ikuisen kärsimyksen, mikä on kova hinta väärästä valinnasta ajassa, ja ollut jopa tiedossakin maailman perustamisesta asti eli 13,8 miljardia vuotta.Yksi mitätön laji saa käsittämättömästi huomiota osakseen, jopa tuon koskaan päättymättömän elämän luksuksessa tai kidutuskammiossa.
kuin yksi Pyhä Kolminaisuus?
mutta on antanut ihmisille vapaan tahdon valita. Jos valitsee väärin, niin
palkka on ikuinen kidutus. Mitä tarkoittaa, että kaikkivaltias haluaisi?
Ei kuullosta kaikkivaltiaalta olennolta. Kuulostaa angstiselta teiniltä.pelastaa eikä vain ehtotavalla 'tahtoisi' ja 'pelastaisi'.
Room. 9:16
"Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen."
1. Tim. 2:4
"joka tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan ja totuuden tuntemiseen tulevan." [NOVUM].- alex-kasi
mutta näin näen asian:
Ensiksikin mitään ikuista kidutusta ei ole olemassakaan ..
Toiseksi iankaikkinen elämä on mahdollista vain jos eletään siten että se tulee mahdolliseksi - tosin kristitty saa anteeksi elämää tuhoavat tekonsa (=syntinsä) jos hän haluaa lopettaa elämänsä tuhoamisen .
Kolmanneksi on tärkeää ymmärtää että ainoastaan Jumalalla on tämä oikea "elämäntapa" ja että Jumala itse elää sen mukaan mikä siis tekee Jumalasta iankaikkisen elämän. Jumala ei tee sellaista mikä tuhoaisi Hänen elämäänsä.
Neljänneksi on hyvä ymmärtää että että esimerkiksi oikeudenmukaisuus ja rakkaus ovat niitä iankaikkiseen elämään tarvittavia ominaisuukssia joita ilman ei elämä voi olla iankaikkista.
Viidenneksi kaiken täytyy tapahtua täydellisessä vapaudessa jotta iankaikkinen elämä voi olla mahdollista - siksi ei Jumala koskaan tule pakottamaan ketään oikeudenmukaisuuteen tai rakkauteen - se ei ole mahdolllista koska pakko orjuuttaisi.. ja orjuudessa ei ole iankaikkista elämää..
Sinä muutama ajatus sinulle ;)
alex
- jos sie
Eihän se mitään pelastusta ole, jos tulee lahkohenkiseksi.
Päinvastoin.
Jeesus tuli sovittamaan sen, minkä Aadam menetti.
Kun sovitus on tehty, sitä syntiä ei enää ole, eikä sen seuraamusta, kuolemaa.
Näin kuolema voitettiin, ja elämä palautui.
Sinä kiistät Jeesuksen sovituksenkin ! Sitä minä kummeksun.että tunnustaa tehneensä syntiä jo yhdessä isäinsä kanssa ja lisäksi vielä lihaan syntymisensä jälkeenkin, [Ps.106:6; Dan.9:8].
3. Mooseksen kirja 26
39 "Ja ne teistä, jotka jäävät jäljelle, riutuvat teidän vihollistenne maassa syntivelkansa tähden; ja myös isiensä syntivelan tähden he riutuvat niinkuin nekin.
40 SILLOIN HE TUNNUSTAVAT syntivelkansa ja isiensä syntivelan, sen että ovat olleet minulle uskottomat ja käyneet minua vastaan,
41 jonka tähden minäkin kävin heitä vastaan ja vein heidät heidän vihollistensa maahan. SILLOIN heidän ympärileikkaamaton sydämensä NÖYRTYY, ja SILLOIN HE SOVITTAVAT SYNTIVELKANSA."
Nöyrtyminen ja syntiensä tunnustaminen on sama kuin syntivelkojen maksaminen!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561198
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1531158Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601085Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82986Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu47897Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55828Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54800Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54775- 32722
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71721