Laitoin tämän kysymyksen ellien lukunurkkapalstalle mutta en saanut yhtäkään vastausta - olisiko tämä palsta aktiivisempi??
Nyt kun suosikkikirjailijani M.Crichton on jo "poistunut keskuudestamme" ja tuotanto kahlattu läpi useaan kertaan, niin tarvitsisin lisää lukemista samantyylisestä aihepiiristä.
Suosikkikirjailijoitani ovat siis mm (ei missään paremmuusjärjestyksessä)
1. Michael Crichton
2. Patricia Cornwell
3. Dan Brown
4. Robin Cook
5. John Grisham
6. Liza Marklung
7. Kate Mosse (vain yksi kirja luettu)
Tykkään siis jännityksestä ja tieteestä ja/tai tulevaisuuskenaarioista yleensäkin, tai vaihtoehtoisesti historiantutkimuksesta (esim. Crichtonin aikamatka oli oikein mielenkiintoinen, kuten myös Brownin enkelit ja demonit).
Minulla ei ole kamalan aktiivista lukuharrastusta enkä oikein ehdi "sattuman myötä kokeilemalla" etsimään uusia kirjailijoita, joten toivonkin jos joku täällä samanlaisesta aihepiiristä pitävä osaisi suositella samantyyppistä kirjallisuutta ja kirjailijoita.
Kiitos jos joku viitsii vastata!
michael crichtin -tyyppisiä kirjailijoita / muita tiede/historiajännäreitä?
4
500
Vastaukset
- lukeva mamma
oops, anteeksi kirjoitusvirhe otsikossa!
- booky
Eikös se Michael Palmer kirjoittele tollasia. 14. taitaa olla jo kirjoitettuna. Ja kirjakauppojen listoilla keikkuu Zafon.
Eli sama maku kuin minullakin :)
Ensiksi vähän Dan Brown tyylisiä
Ian Caldwell & Dustin Thomason: Neljäs siirto
Pari yliopisto-opiskelija koittaa selvittää 500 vuotta vanhan kirjan salaisuutta ja huomaa etteivät ole ainoita.
Raymond Khoury: Viimeinen temppeliherra
Nimikin sen jo kertoo..
Arturo Perez-Reverte: Yhdeksäs portti
Saatanallisen kirjan metästys. Myös Flaamilainen taulu ja Rummunkalvo ovat huippukirjoja.
Theodore Roszak: Flicker
Vaihtoehtoista elokuvahistoriaa ja salaseuroja.
Michael White: Luciferin liittolainen
Alkemiaa ja murhamysteeri.
Paul Sussman: Kadonnut armeija ja Temppelin salaisuus kirjat.
Umberto Eco: Foucaultin Heiluri ja Ruusun nimi.
Aivan huippukirjoja. Ensiksi mainitussa vanhoja salaseuroja ja toisessa murhatutkimus keskiajalla, filosofiaa.
Elizabeth Kostova: Historiantutkija
Vampyyrilegendat uusiksi.
Giulio Leoni: Mosaiikkimurha ja Valon salaisuus kirjat
Kate Mossen jo mainitsitkin.
Sitten muutama mitä en ole itse ehtinyt lukemaan mutta joiden luulen olevan mielenkiintoisia tapauksia.
Diane Settefield: Kolmastoista kertomus.
Yrsa Sigurdardottir: Kolmas merkki
Javier Sierra: Ehtoollisen salat
Steve Berry: Jolmas salaisuus
Mikkel Birkegaard: Libri du Lucan arvoitus
Mikko Karppi: Unkarilainen taulu
Carlos Ruiz Safon: Tuulen varjo ja Enkelipeli kirjat
Markus Zsusak: Kirjavaras
Muita suosikkejani:
Tom Clancyn tuotanto.
Teknotrillereitä. Erikoisjoukkoja ja maailmanpolitiikkaa (myöhemmissä kirjoissa päähenkilö on USA:n presidentti)
Clive Cusslerin tuotanto.
Meriarkeologiaa ja seikkailuja. Kaverukset joutuvat kerta toisensa jälkeen suurten aarteiden jäljille (Inkojen kadonnut kulta, Atlantis, Aleksandrian kirjasto, Tsingis Kaanin hauta ym.) ja taistelemaan rikollisjärjestöjä ja maailmanvalloitusta havittelevia joukkoja vastaan. Viihdyttävää toimintaa, tosin toistavat samaa kaavaa kerta toisensa jälkeen :P
Ilkka Remeksen kirjat
Ainakin Ruttokellot kannattaa lukea
Sujata Masseyn Rei Shimura kirjat.
Puoliksi japanilainen antiikkiharrastaja selvittää murhia ja muita rikoksia Japanissa ja Yhdysvalloissa.
Matthew Hall: Murskaamisen taito
Jeff Long: Helvetin piirit, Vuosi Nolla
Tulevaisuusscenaarioita..
Arthur C. Clarken kirjat: ainakin Lapsuuden Loppu, 2001 Avaruusseikkailu, 2010 Avaruusodysseia
Risto Isomäen kirjat: Gilgamesin tappio, Kristalliruusu, Sarasvatin hiekkaa...
Ekologista scifiä
Isaac Asimov: Teräsluolat, Alaston aurinko
Robotteja, murhamysteeri
Alfred Bester: Määränpäänä tähdet
David Brin: Tähtisumu täyttyy
William Gibson: Neurovelho, Mona Lisa overdrive, Kreivi Nolla
Cyberpunkin perusteokset
Frederik Pohl: Avaruuden portti
Greg Bear: Veren musiikkia
omituinen, mutta aivan loistava tapaus
Iain M. Banks: Muista Flebasta, Pelaaja
Carl Sagan: Ensimmäinen yhteys
Signaali ulkoavaruudesta paljastuu muukalaisten lähettämäksi
Alastair Reynolds: Ilmestysten avaruus, Lunastuksen arkki, Timanttikoirat turkoosit päivät
huippuscifiä, avaruusoopperaa
Tess Gerritsen: Painoton tila
Robin Cookin kirjojen tapainen kenties?
Daniel keyes: Kukkia Algernonille
Tyhmästä tehdään huippuälykäs
Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
Aikamatka keskiajalle
Eiköhän noilla pääse alkuun :)- booky
Niin tuo Ruiz Zafonin ensimmäinen suomennos Tuulen varjo (2004). Saahan siinä kulttuurituntemustaan mitata ja arvioida, kun erilaisia tunnettuja nimiä on ripoteltu ympäri tekstiä. Iskeviä ajatuksiakin on kirjassa muuan. Kuitenkin 450 sivun kohdalla alkaa jo miettiä, että milloinhan tämä pyöritys loppuisi... Makuja on niin monenlaisia, pituudeltaan jotensakin enemmän normimittaiset kirjat sopivat pirtaani paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221710
NO NIIN !!!
Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube6081505Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881457Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1651333Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1231268Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa
Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p3191249- 431228
- 671145
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.611132- 241126