Avioehto ja asumisoikeus

suku on pahin

Olemme liki viisikymppinen pari,naimisiin menossa.
Minulla nuoruuden liitosta aikuiset lapset, mieheni lapseton.
Molemmilla omat hankitut ja maksetut kiinteistöt ja maat.
Miten monenlaista paperia täytyy lähteä tekemään tuomarille nyt ennen vihkimistä,että tietenkin omat lapseni perii satavarmasti minut joskus ja myös tuleva mieheni haluaa jättää omaisuutensa heille? Hänellä elää vielä äiti ja yksi veli myös lähimmät omasta suvustaan.Joudun siis tekemään avioehdon? Mieheni ei halua kuulemma tehdä.
Pelkään jotenkin että ei vaan tulisi hölmöiltyä mitään,en todellakaan tahdo mitään mahdollisuutta että omat hankkimani ja säästämäni menisi muihin sukuihin jos satun kuolemaan ennen miestäni? Häntä en epäile, mutta sukuansa sitäkin enemmän.
Kyllä näitä juttuja pohtiessa on huomannut myös miten kirkko on "valtio valtion sisällä".
Ärsyttää miten joku vihkiminen muuttaa perimiset ja esimerkiksi melkein pakotetaan vihille jos et halua maksaa tajuttomia veroja toisen kuoltua.Omalla kohdalla tahdon kyllä avioon mutta yleensä ottaen ihmisiä pidetään niin pihdeissä että suututtaa.

4

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nutturatäti 1

      Ilman avioehtoa:

      Jos miehesi kuolee ensin, sinä perit kaiken hänen omaisuutensa ellei testamentti muuta sano. Kun sinusta aika jättää, mieheltäsi perimäsi omaisuus menee hänen sukulaisilleen jos ovat vielä elossa, paitsi jos hän on testamentannut sen muille. Hän voi halutessaan testamentata omaisuutensa suoraan sinun lapsillesi, jolloin se ei käy välillä sinun hallinnassasi. Sinun oma omaisuuttasi ei joudu miehesi sukulaisille vaan se menee automaattisesti lapsillesi.

      Jos sinä kuolet ensin, niin sinun ja miehesi omaisuudet miinus velat ynnätään ja rikkaampi maksaa köyhemmälle tasinkoa. Siis jos sinä olet rikkaampi niin miehesi saa osan omaisuudestasi. Lapsesi saavat loput, ja he saavat päättää millä omaisuudella tasinko maksetaan.
      Kun sitten aikanaan miehestäsikin aika jättää, hänen omaisuutensa (myös se siivu sinun omaisuudestasi, jos kuolinpesäsi maksoi hänelle tasinkoa) menee hänen sukulaisilleen, paitsi jos hän on testamentannut sen esimerkiksi sinun lapsillesi.

      Eli testamentti riittää pitämään miehesi sukulaiset poissa perinnönjaosta, avioehtoa ei tarvita kuolemantapauksessa. Avioehto kannattaa kuitenkin tehdä
      avioeron varalta.

      Avioehto voisi myös olla yksipuolinen niin, että se kuollessa poistaa miehesi avio-oikeuden mutta ei sinun. Silloin sinun omaisuuttasi ei voisi missään tapauksessa joutua miehesi sukulaisille olipa testamenttia tai ei. Miehesi omaisuutta heille joutuu ilman testamenttia.

      Kannattaa teettää paperit lakimiehellä, niin menee oikein.

      Viimeistä kommenttiasi en oikein ymmärtänyt. Ensinnäkin avioliitto on nimenomaan juridinen sopimus, jolla sovitaan perintö- ym. järjestelyistä ja nimetään se "toinen", jonka henkilö haluaa olevan omaisuutensa ja elämänsä suhteen virallisessa erityisasemassa. Pelkkä yhdessäasuminen ei tietenkään voi tuoda ihmisille mitään juridisia erioikeuksia (vaikka sensuunaisiakin lakeja on joku ehdottanut). Kirkon kanssa avioliitolla ei ole muuta tekemistä kuin että historiallisista syistä silläkin on vielä vihkimisoikeus maistraatin lisäksi. Naimisiin voi mennä maistraatissa, ellei halua asioida kirkon kanssa.

      Toki perintöveron voisi poistaa kokonaan, mutta toistaiseksi kansalaisten valitsemat lainsäätäjät eivät ole sitä nähneet tarpeelliseksi.

    • Nutturatäti 1

      Niin tuosta asumisoikeudesta et kysymytkään mitään vaikka se oli otsikossa. Leskellä on aina oikeus jäädä asumaan parin yhteiseen asuntoon (tai muuhun perikunnan omistamaan asuntoon) oppuiäkseen, riippumatta kenelle sen omistusoikeus perinnönjaossa siirtyy.

      • nix nax

        >>Leskellä on aina oikeus jäädä asumaan parin yhteiseen asuntoon (tai muuhun perikunnan omistamaan asuntoon) oppuiäkseen


    • maake60

      Tehkää sellainen avioehto että se omaisuus mikä on toisella ennen naimisiin menoa ei kuulu avio-oikeuden piiriin ja vain yhdessä hankittu omaisuus kuuluu. Eli kannatta suojat oma omaisuus koska kumpikin tai toinen voi kärkkyä toisen omaisuutta ja niin edelleen. Yksinkertaisemmin eli se omaisuus on sen kenen nimissä omaisuus on ja yhteisesti hankittu kuuluu avio.oikeuden piirriin ja paperi maistraattiin rekisteröitäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe