vuokralla

työtönkö ikuisesti

olleilla työntekijöillä on ongelmia saada vakituista työtä. Syy on siinä, että työnantajat katsovat, ettemme halua sitoutua, eli haluamme tehdä tällaisia pätkiä. Mitä voi sanoa, kaikkea yrittänyt selitellä, mutta ei onnistu ei. Tympäsee tämä tilanne, enää en pääse edes haastatteluihin, kun viimeisimmästä pätkästä on puoltoista vuotta. Eli onko tosiaan, niin että ei ole mitään jakoja työelämässä. Kursseillekkaan en pääse, jostain kumman syystä mitä ei ole minulle kerrottu, aina löytyy parempia ja tällä menolla tipun peruspäivärahalle. Milläs sitten elän ja millä motivaatiolla enää töitä kehtaa haeakkaan.

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokratyö..

      Ei ongelmasi ole se, että olet ollut vuokratöissä, vaan suuri ongelma on sinulla tällä hetkellä, että työttömyytesi on pitkittynyt.

      Nyt kun hakijoita on paljon, niin työnantajat eivät hevillä palkkaa henkilöä, jolla on pitkä työttömyys takanaan. Ikävää kannaltasi, mutta totta.


      Toisaalta et kerro esim. ikääsi, etkä alla, miltä työtä haet.

      • aloittaja

        haastattelussa heti edellisen pätkän loputtua ja siellä kyselivät ja sen jälkeenkin on parissa haastattelussa käynyt, miksi olen ollut niin lyhyitä pätkiä, miksen ole jäänyt pidemmäksi aikaa, ja tämä ensimmäinen näistä olisi ollut myös vuokralla. Olen metallipuolen työntekijä ja olen muitakin töitä haeskellut, mutta niihin ei tietenkään kutsuta haastattaluun. Joo, olen nainen kohta 40, mutta koulutus on ja työkokemusta alan töistä vuosia. Mutta tuohon aina ovat työnantajat takertuneet; "olet tehnyt pätkiä", miksi ja missä vika ? No joo eipä ole ollut minun päätettävissä pätkien pituus, aina on kaikki paikat ovat kyllä kehuneet kuinka hyvä työntekijä olen ollut ja ottavat sitten yhteyttä kun töitä taas löytyy, no ei tuolla alalla töitä nyt ole muillakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe