Keittiössä energiansäästölamppu

kuullut kaikenlaista

Eli 1 semmoinen on joka on 11w. kulutukselta, viekö se lamppu enemmän sähköä koko ajan päällä ollessaan vai silloin kun sen sammuttaa hetkeksi ja laittaa uudestaan päälle, jos olisi vaikka päivässä 6h. päällä yhteen menoon tai sen 6h. aikana kävisi keittiössä 5 kertaa ja joka kerta olisi 15min. päällä yhteen menoon, kummin vie enemmän sähköä?

2

364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mb--

      Lamput kannattaa aina sammuttaa silloin kun niitä ei tarvitse. Nykyiset liitäntälaitteet kestää kyllä sytyttelyä. Lampun sytyttämisestä tuleva piikki kuormituksessa on niin pieni, ettei sillä ole käytännön merkitystä. Tuossa tapauksessasi siis voi sanoa että valo kannattaa ilman muuta sammuttaa, eihän se ole yhteensä kuin reilun tunnin päällä päivän mittaan.

      • Ertsu2

        Mulla on keittiössä valkoista, =6500 K -valoa antava Megaman 11 w. Se syttyy niin hitaasti, ettei sitä kannata alvariinsa sammutella. En osta lainkaan niitä keltaisia 2700 K -lamppuja. Ärsyttää, kun nuo 4000 kelvinin ja siitä kirkkaammat lamput pitää hakea Nokialta. Ainoa Tampereella oleva sähköliike, josta niitä sai, on lopettanut niiden myynnin. Ennen niitä sai tilaamalla, mutta ei enää. Loisteputkipuolella noista käytetään merkintää "840". Siis myös ne pistokantaiset pitää tilata merkinnällä "840".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2705
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1109
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1025
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      5
      958
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      916
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      827
    Aihe