Maitohappobakteerit influenssaa vastaan

rainbow1964

Suoliston Ph kannattaa laskea alemmaksi eli happamampaan suuntaan, jolloin emäksisemmässä ympäristössä elävien haitallisten mikrobien, bakteerien ja virusten, lisääntyminen vaikeutuu.

Suoliston hapan ympäristö saadaan aikaan maitohappoisilla tuotteilla, kuten hapanmaitotuotteilla ja hapankaalilla.
Useita kasviksia kuten porkkanaa maitohapatetaan, jolloin siinä olevat maitohappobakteerit ovat hyödyllisiä elimistölle.

Itse suosin asidofilus- ja bifidofilus-bakteereita, joita saa AB-jogurteissa. Lisäksi LGG-bakteereja sisältävät mehut ovat hyviä.

Suoliston happamuus voi vähentyä, jos syödään liikaa sokeria, valkoista vehnäjauhoa ja lihaa, mitkä ovat mädättäjäbakteerien parasta ruokaa suolistossa.

Lisäksi sekaruokaa syövillä ihmisillä ruoansulatus hidastuu ja suolistoon kulkeutuu helposti mätänevää ruokamassaa. Tämän seurauksena mädättäjäbakteerien määrä suolistossa lisääntyy ja niiden aineenvaihduntatuotteiden seurauksena suoliston ympäristö muuttuu emäksisemmäksi, mikä vähentää maitohappobakteerien määrää.

Koko ruoansulatuskanava nielusta paksusuoleen asti on yhteydessä toisiinsa siinä kasvavan mikrobiflooran koostumuksella, joten jos paksusuolessa mikrobifloora on häiriintynyt, on se sekaisin myös ylempien hengitysteiden vieressä sijaisevassa ruoansulatuskanavassa.
Tällöin erilaisten flunssaa ja influenssaa aiheuttavien mikrobien tarttuminen hengitysteiden kautta elimistöön helpottuu.

8

1237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haisuli.....

      Onko noita LGG-bakteereja Gefilus-mehuissa. Mulla on laktoosiallergia jo on todella vaikeaa löytää näitä tuotteita vähälaktoosisina tai laktoosittomina. Onko Yosa-valmisteissa näitä samoja bakteereja. Olen joskus ajattellut kokeilla hervalmisteita Molkosania tai Valmariinia, olisi niistä apua.

      • Valio_asiantuntija

        Valio Gefilus® mehut sisältävät LGG®´maitohappobakteereja. Myös Valio Gefilus MAX tehojuoma sisältää LGG maitohappobakteeria ja on lisäksi laktoositon.


    • Emäksinen ja terve

      Sinulla on mennyt puurot ja vellit sekaisin.
      Sekaruoka ja erityisesti liha aiheuttaa meissä happamuutta ja sen vuoksi sairastamme.
      Meidän tulisi aina olla lievästi emäksisiä, jolloin terveytemme säilyy.
      Tämä saavutetaan emäksisen ruokavalion avulla.

      OPISKELEHAN NYT UUDESTAAN, MIKÄ TUOTTAA EMÄKSISYYTTÄ JA MIKÄ HAPPAMUUTTA
      KEHOLLEMME.

      • tpi

        Nuo ruoka-aineiden aiheuttamat happamuudet on _uskontoa_. Niillä ei ole mitään, minkäänlaista tekemistä minkään oikeiden fysiologisten tai biokemiallisten toimintojen kanssa, kuten ei myöskään elimistön "happamuuden" vahingollisilla vaikutuksilla.


    • Valio_asiantuntija

      Mukava kuulla että suosit LGG® maitohappobakteereita sisältäviä mehuja. Valio Gefilus® mehut sisältävät LGG maitohappobakteeria ja ne auttavat vahvistamaan vastustuskykyä.

      • tpi

        mielenkiintosta jos Valion asiantuntija antaisi muutaman referenssin maitohappobakteerien vaikutuksesta influenssaoireisiin. Mainonta antaa ymmätää, että vaikutusta olisi, mutta enpä löytänyt Medlinestä sellaisia tutkimuksia, joilla olisi kliinisesti merkittävää vaikutusta osoitettu. En kyllä kovin tarkkaan ehtinyt kaivella, joten henkeä pidätellen odotan mielenkiintoisia tutkimustuloksia.


      • lädikd
        tpi kirjoitti:

        mielenkiintosta jos Valion asiantuntija antaisi muutaman referenssin maitohappobakteerien vaikutuksesta influenssaoireisiin. Mainonta antaa ymmätää, että vaikutusta olisi, mutta enpä löytänyt Medlinestä sellaisia tutkimuksia, joilla olisi kliinisesti merkittävää vaikutusta osoitettu. En kyllä kovin tarkkaan ehtinyt kaivella, joten henkeä pidätellen odotan mielenkiintoisia tutkimustuloksia.

        ...tottakai valio yrittää tyrkyttää omaa gefilus tuotteita, kun paremman bakteerikannan saat syömällä, marjoja, hedelmiä, juureksia, luonnonjugurttia (ei homogenoitua), ei jalostettuja ruokia, älä käytä lisäaineita, siis hyvin yksinkertaista, et tarvii mitää kalliita valion homogenoituja tuotteita.


    • terve..

      maito valkkari sekotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe