Maitohappobakteerit influenssaa vastaan

rainbow1964

Suoliston Ph kannattaa laskea alemmaksi eli happamampaan suuntaan, jolloin emäksisemmässä ympäristössä elävien haitallisten mikrobien, bakteerien ja virusten, lisääntyminen vaikeutuu.

Suoliston hapan ympäristö saadaan aikaan maitohappoisilla tuotteilla, kuten hapanmaitotuotteilla ja hapankaalilla.
Useita kasviksia kuten porkkanaa maitohapatetaan, jolloin siinä olevat maitohappobakteerit ovat hyödyllisiä elimistölle.

Itse suosin asidofilus- ja bifidofilus-bakteereita, joita saa AB-jogurteissa. Lisäksi LGG-bakteereja sisältävät mehut ovat hyviä.

Suoliston happamuus voi vähentyä, jos syödään liikaa sokeria, valkoista vehnäjauhoa ja lihaa, mitkä ovat mädättäjäbakteerien parasta ruokaa suolistossa.

Lisäksi sekaruokaa syövillä ihmisillä ruoansulatus hidastuu ja suolistoon kulkeutuu helposti mätänevää ruokamassaa. Tämän seurauksena mädättäjäbakteerien määrä suolistossa lisääntyy ja niiden aineenvaihduntatuotteiden seurauksena suoliston ympäristö muuttuu emäksisemmäksi, mikä vähentää maitohappobakteerien määrää.

Koko ruoansulatuskanava nielusta paksusuoleen asti on yhteydessä toisiinsa siinä kasvavan mikrobiflooran koostumuksella, joten jos paksusuolessa mikrobifloora on häiriintynyt, on se sekaisin myös ylempien hengitysteiden vieressä sijaisevassa ruoansulatuskanavassa.
Tällöin erilaisten flunssaa ja influenssaa aiheuttavien mikrobien tarttuminen hengitysteiden kautta elimistöön helpottuu.

8

1293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haisuli.....

      Onko noita LGG-bakteereja Gefilus-mehuissa. Mulla on laktoosiallergia jo on todella vaikeaa löytää näitä tuotteita vähälaktoosisina tai laktoosittomina. Onko Yosa-valmisteissa näitä samoja bakteereja. Olen joskus ajattellut kokeilla hervalmisteita Molkosania tai Valmariinia, olisi niistä apua.

      • Valio_asiantuntija

        Valio Gefilus® mehut sisältävät LGG®´maitohappobakteereja. Myös Valio Gefilus MAX tehojuoma sisältää LGG maitohappobakteeria ja on lisäksi laktoositon.


    • Emäksinen ja terve

      Sinulla on mennyt puurot ja vellit sekaisin.
      Sekaruoka ja erityisesti liha aiheuttaa meissä happamuutta ja sen vuoksi sairastamme.
      Meidän tulisi aina olla lievästi emäksisiä, jolloin terveytemme säilyy.
      Tämä saavutetaan emäksisen ruokavalion avulla.

      OPISKELEHAN NYT UUDESTAAN, MIKÄ TUOTTAA EMÄKSISYYTTÄ JA MIKÄ HAPPAMUUTTA
      KEHOLLEMME.

      • tpi

        Nuo ruoka-aineiden aiheuttamat happamuudet on _uskontoa_. Niillä ei ole mitään, minkäänlaista tekemistä minkään oikeiden fysiologisten tai biokemiallisten toimintojen kanssa, kuten ei myöskään elimistön "happamuuden" vahingollisilla vaikutuksilla.


    • Valio_asiantuntija

      Mukava kuulla että suosit LGG® maitohappobakteereita sisältäviä mehuja. Valio Gefilus® mehut sisältävät LGG maitohappobakteeria ja ne auttavat vahvistamaan vastustuskykyä.

      • tpi

        mielenkiintosta jos Valion asiantuntija antaisi muutaman referenssin maitohappobakteerien vaikutuksesta influenssaoireisiin. Mainonta antaa ymmätää, että vaikutusta olisi, mutta enpä löytänyt Medlinestä sellaisia tutkimuksia, joilla olisi kliinisesti merkittävää vaikutusta osoitettu. En kyllä kovin tarkkaan ehtinyt kaivella, joten henkeä pidätellen odotan mielenkiintoisia tutkimustuloksia.


      • lädikd
        tpi kirjoitti:

        mielenkiintosta jos Valion asiantuntija antaisi muutaman referenssin maitohappobakteerien vaikutuksesta influenssaoireisiin. Mainonta antaa ymmätää, että vaikutusta olisi, mutta enpä löytänyt Medlinestä sellaisia tutkimuksia, joilla olisi kliinisesti merkittävää vaikutusta osoitettu. En kyllä kovin tarkkaan ehtinyt kaivella, joten henkeä pidätellen odotan mielenkiintoisia tutkimustuloksia.

        ...tottakai valio yrittää tyrkyttää omaa gefilus tuotteita, kun paremman bakteerikannan saat syömällä, marjoja, hedelmiä, juureksia, luonnonjugurttia (ei homogenoitua), ei jalostettuja ruokia, älä käytä lisäaineita, siis hyvin yksinkertaista, et tarvii mitää kalliita valion homogenoituja tuotteita.


    • terve..

      maito valkkari sekotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2068
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1684
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe