mikä selitys

työhaastattelussa

Viimeksi olin töissä syksyllä 2007. Ala on tekninen ja olen tehnyt van määräaikaisia työsuhteita, kaikki eri firmoille. Vaihtelevuutta siis löytyy.

Viimeiset pari vuotta olen ollut kotona ja toiminut erään alan käsityöläisenä. Ei ole ollut omaa firmaa, tosin blogia olen pitänyt ja laittanut sinne tuotoksieni kuvia säännöllisesti, joten jotain raporttia tavallaan löytyy että en nyt ole ihan "teillä tietämättömillä" ollut tätä aikaa.

Jos hakisin uudelleen määräaikaista duunia omalta alaltani (olen haka käyttämään työhöni tarvittavaa työvälinettä joten olen noita töitäkin saanut, tosin määräaikaisia) niin miten selitän tämän ajanjakson haastattelussa?
Osittain lamalla tottakai, mutta tuo on sen verran pitkä aika ja tulee vielä jatkumaan ainakin kolmeen vuoteen (johtuen tästä lamasta).

3

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllähän niitä keksi

      muutto toiselta paikkakunnalta.. lähdetty miehen työn tai kurssin vuoksi...
      Halu tehdä välillä luovaa työtä ja itsemääritellä työajat ja tahti.
      kaveri pyysi töihin
      lapset, omat tai varastetut tai lapsen lapset

      • työhaastattelussa

        En voi sanoa muuttoa toiselta paikkakunnalta kun täällä Hesassa olen ollut jo liian pitkään kirjoilla molemmat siis mieheni ja minä. Ei lähdetty mistään miehen vuoksi vaan mies muutti tänne silloin aikoinaan. Ei kurssien vuoksi kun kursseja ei tänä aikana ole käyty.. joten ne ei sovi selitykseksi.

        Halu tehdä luovaa työtä, itsemääräämillä työajoilla ja tahtiin, KÄY selitykseksi ja ainoaksi koska...

        .. kukaan kaveri ei ole pyytänyt töihin, en ole ollut kaverin kanssa töissä tänä aikana, lapsiakaan ei oo, ei omia eikä anastettuja, höh eikä lapsen lapsiakaan ;)


      • ei,auta.
        työhaastattelussa kirjoitti:

        En voi sanoa muuttoa toiselta paikkakunnalta kun täällä Hesassa olen ollut jo liian pitkään kirjoilla molemmat siis mieheni ja minä. Ei lähdetty mistään miehen vuoksi vaan mies muutti tänne silloin aikoinaan. Ei kurssien vuoksi kun kursseja ei tänä aikana ole käyty.. joten ne ei sovi selitykseksi.

        Halu tehdä luovaa työtä, itsemääräämillä työajoilla ja tahtiin, KÄY selitykseksi ja ainoaksi koska...

        .. kukaan kaveri ei ole pyytänyt töihin, en ole ollut kaverin kanssa töissä tänä aikana, lapsiakaan ei oo, ei omia eikä anastettuja, höh eikä lapsen lapsiakaan ;)

        Ei siinä selitykset auta, ei mitkään. Jos työnantaja katsoo, että 3 vuotta pois työelämästä on liikaa, niin se katsoo. Ei sitä voi selitellä mitenkään. Jos työtä ei ole tehty, niin sitä ei ole tehty. Kun on pitkään pois työstä, niin ammattitaito rapistuu, olipa selitykset miten hyviä tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      338
      7058
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      295
      6561
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5776
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      171
      5197
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4023
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      283
      3987
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3589
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3308
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      4
      3291
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      50
      3221
    Aihe