Mistä se motivaatio?

abonq

Työskentelen asiantuntijatehtävissä.
Lomautukset ovat jatkuneet jo vuoden verran. Aluksi oli toki kiva tehdä lyhyttä päivää, mutta nyt lomautus alkaa jo nakertamaan päivärahaa.
Säästötkin alkavat jo hupenemaan vaikka menoja olen sopeuttanut pienentyneisiin tuloihin.
Palkkani ei ole ollut suhteessa vastuualueeseeni aikoihin, eikä yrityksen tilanteesta johtuen siihen ole luvassa korjausta.
Lisääntynyt kiire ja budjetin leikkauksetkaan eivät hirveästi edesauta työskentelyä.
Kiinnostus alaan on toki edelleen ennallaan, mutta pelkään työn laadun kärsivän. Kaikkea olennaista ei ehdi tekemään.
Työtuloksen heikkenemiseen vaikuttanee ehkä myös hiipuva motivaatio. Tuntuu vain siltä ettei enää kiinnosta tehdä sitä 100% työpanosta.
Olisiko ideoita millä tuota motivaatiota voisi saada takaisin?

Toisaalta, haluaisin vaihtaa työpaikkaa, lähinnä palkkakuopan takia, mutta myös osittain siksi, etten näe etenemistä mahdollisena nykyisessä työssäni.
En ole nähnyt mielenkiintoisia paikkoja tarjolla viime aikoina. Kävin muutamissa työhaastatteluissa viime kesänä, mutta niistä ei tärpännyt uutta uraa.
Miellän itseni alani rautaiseksi ammattilaiseksi, mutta en ehkä esiinny oikein haastattelutilanteissa.
Nykyinen pomoni on kertonut että koki ottavansa riskin minua palkatessa, mutta 2kk jälkeen ei katunut sitä ollenkaan.
Ongelmana on ehkä osittain se, etten omaa virallista ammattia, livistin työelämään amk:sta viimeisellä vuodella ja nyt on kertynyt 3 vuotta alan kokemusta.
Epäilen tuon tutkinnon puuttumisen heikentävän työnsaantimahdollisuutta. Vanhaa tutkintoa en saa valmiiksi, mutta olen harkinnut lukevani toisen alan tutkinnon
aikuisopiskelijana, joka tukisi nykyistä osaamistani.

0

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        261
        4103
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        129
        2352
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        2016
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1501
      5. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        39
        978
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        132
        966
      7. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        949
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        335
        889
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        867
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        810
      Aihe