Sähkötakan kulutus

emila-s

Sain joululahjaksi sellaisen pienen sähkötakan. Jossa palaa se tuli ja sitten siinä on kaksi asentoa lämpöpatteriksi. Toimii joko koristeena tai lämpöpatterina.
Kovien pakkasten aikaan käytin sitä lisälämpönä. Mutta tosiaan en raaski pelkkää tulta poltella vaikka se kaunis olisikin iltahämärässä.

Kuinkahan suuri sähkön kulutus tuollaisessa on? Koko on sellainen 40* 40 cm.

4

2283

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkistappa

      ole jossakin kohti arvokilpi joka ilmottaa sen tehon, siitä voit laskee paljoko se kuluttaa

    • Vattenfall_asiantuntija

      Hei, laitteesta varmasti löytyy teho, joka on ilmaistu joko watteina (W) tai tuhansina watteina eli kilowatteina (kW). Teho kerrottuna käyttöajalla tunteina (h) kertoo energiankulutuksen wattitunteina (Wh) tai kilowattitunteina (kWh).
      Esimerkiksi, jos teho on 1000 W (=1 kW) ja käytät sitä puoli tuntia, on kulutus 1 kW x 0,5 h= 0,5 kWh. Sähkön hinta ilmoitetaan snt/kWh ja hinnan voit tarkistaa sähkölaskustasi. Sähkön hinta kaikkine siirtoineen ja veroineen on Suomessa keskimäärin 13 snt/kWh.

      Terveisin, Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

      • noin paljon

        Minulla on vuoden siirrot ja energiat kuukausimaksuineen aika tarkasti 2000€ ja sillä sain 25.000kWh, toisin yli puolet on halvempaa yösähköä. Sähköni maksaa siis keskimäärin 8 snt/kWh. Sähköni alkoi tuntua halvalta.

        Yleisesti on puhuttu 10 snt/kWh mutta onko se jo alakantassa nykyisin?


      • Vattenfall_asiantuntija
        noin paljon kirjoitti:

        Minulla on vuoden siirrot ja energiat kuukausimaksuineen aika tarkasti 2000€ ja sillä sain 25.000kWh, toisin yli puolet on halvempaa yösähköä. Sähköni maksaa siis keskimäärin 8 snt/kWh. Sähköni alkoi tuntua halvalta.

        Yleisesti on puhuttu 10 snt/kWh mutta onko se jo alakantassa nykyisin?

        Hei,
        kiitos asian tarkennuksesta. Sähkön keskihinta riippuu siitä, onko kyseessä kotitalouskäyttäjä vai sähkölämmityskäyttäjä. Energiamarkkinaviraston mukaan on kotitalouskäyttäjän sähkön keskihinta lähellä tuota 13 snt/kWh , kun taas sähkölämmittäjä saa kilowattituntinsa reilulla 10 sentillä. Hinta voi olla vieläkin alhaisempi, mikäli on onnistunut tekemään hyvän sähkösopimuksen.
        Käytin edellisessä vastauksessani kotitalouskäyttäjän hintaa, kun oletin kysyjällä olevan yleissähkö eli yksiaikainen sähkön mittaus.

        Terveisin, Airi Laakkonen,
        Vattenfallin energia-asiantuntija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2472
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      32
      1616
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      21
      1522
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1458
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1263
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      346
      1149
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      60
      1023
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1015
    9. 122
      841
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      825
    Aihe