Alkoholin runsas juominen aiheuttaa vatsan löystymistä, myös ripulia ja ilmavaivoja. Joskus tällaiset vatsavaivat estävät juomisen aikana syntyneen ihmissuhdekohtaamisen loppuun viemisen.
Syitä näihin vaivoihin olen löytänyt netissä kaksi: alkoholi nopeuttaa suolen peristaltiikkaa, ja ravintomassa kulkee liian nopeasti ja imeytymättä suolen läpi. Toinen selitys on se, että suolenseinämän solut imevät itseensä alkoholia, ja tämän vuoksi eivät enää pysty imemään vettä suolesta elimistöön, jolloin paksusuoleen kerääntyy vettä ja syntyy ripuli.
Käsittääkseni taas ilmavaivat syntyvät siitä, että sokeria tai sulamatonta ja imeytymätöntä ravintoa joutuu paksusuoleen, ja bakteerit alkavat siellä hajottaa niitä. Paksusuolen bakteerit myös hajottavat alkoholia asetaldehydiksi, joka on syöpävaarallinen aine.
Monet valittavat, että olut tekee heidän vatsansa löysäksi, ja ajattelevat sen johtuvan hiivoista, keliakiasta tai vilja-allergiasta. Olisiko kuitenkin taustalla se, että oluen mukana juodaan paljon vettä ja oluen sokerit eivät ehdi imeytyä, vaan pääsevät paksusuoleen?
Onko maitohappobakteereita paljonkin tutkittu alkoholin hajottajina? Suomalaisethan saavat kuitenkin noin 5 % kaikesta ravintoenergiastaan alkoholista?
Ryyppääminen ja vatsavaivat
S_guru
1
1377
Vastaukset
- *****
Käytän päivittäin maitohappobakteereja ja voin kokemuksesta sanoa, että tuo gefilusmax on ihme aine, jos alkoholi/ kahvi ärsyttää vatsaa, krapula aamunakin auttaa. Matkoilla sitä aina ostan, kun tulee kahvia juotoa, autolla reissatessa, ei pidä joka huoltsikalla vessaan ryykätä. Kokeile, osta kaljan lisäksi tuota, ja ota iltasella ennen kuin alat naukkaileen, niin huomaat että vatsa pysyy kunnossa. Liika juomiseen ei mikää tehoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347