Valtaosa suomalaisista ( - vuoden 2009 lopussa 79,7 % väestöstä) kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon.
Kirkon suurimmat juhlapyhät ovat Joulu, Pääsiäinen ja Juhannus. Näiden juhlapyhien viettoon on Suomessa kuulunut erilaisia traditioita vuosikymmenien , ehkä vuosisatojen ajan.
Nyt näiden perinteiden viettoa ja siirtämistä jälkipolville on alettu rajottamaan !
Syy rajottamiseen on maahanmuuttajien kulttuurissaja uskonnossa : - " vain harva maahanmuuttaja kuuluu evankelis-luterilaiseen seurakuntaan ja näin ollen katsotaan että kouluissa ja päiväkodeissa uskontoon liittyvä juhliminen on vähemmistöjä syrjivä ".
Minulla on herännyt kysymys ; eikö näillä rajoituksilla ja kielloilla nyt poljeta valtaväestön uskonnon ja kulttuuriperinteen harjoittamista.
Miksi valtaväestö joutuu muuttamaan tapojaan vähemmistöjen tapoja vastaavaksi ?
Suomi on ollut mielestäni hyvin vieraanvarainen maa maahanmuuttajille , mutta liika on liikaa.
Maassa maan tavalla!
Ja tämä ei ole rasismia .
JUHLAPYHIEN TRADITIOT
2
739
Vastaukset
- sivusta seuraten
Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että myös enemmistöllä on oikeuksia, jotka tulee ottaa huomioon ja kunnioittaa. Helposti suomalaisia hämmentää se, että monet maahanmuuttajista ottavat oman uskontonsa eri tavalla vakavasti kuin me otamme omamme. Puolisoni on töissä juuri päiväkodissa ja kyllä siellä reilusti vietetään joulua ja pääsiäistä meikäläisillä perinteillä. Samoin esim. ramadan voidaan huomioida sen mukaan, kuin vanhempien kanssa keskustellen on yhdessä sovittu. Lainsäädännön osalta tilanne on selvä, meikäläistä juhlakalenteria tulee reilusti seurata, varhaiskasvatuksessa on yhteiskunnan uskontokasvatusvelvoite. Uskonto ei saa olla sellainen osa kulttuuria, josta ei voisi lasten kanssa keskustella ja siihen tutustua. Kysymys onkin usein henkilökunnan liiasta varovaisuudesta, tietämättömyydestä ja ammattitaidon puutteesta. Sekin on hyvä muistaa, että vaikka maahanmuuttajissa on vähän luterilaisia, enemmistö heistä kuitenkin on kristittyjä.
- benedicera
Pääsiäisjuhla on yhteinen monille uskonnoille. LÄhi-idässä syntyneet uskonnot ovat samaa juurta, ja niissä yhdistyy myös monia traditioita. Esimerkiksi juutalaiset juhlivat myös pääsiäistä, pesahia.
Kristillinenkin pääsiäinen ja varsinkin sen juhlinta pitää sisällään monien perinteiden elementtejä. On suomalaisia muinaisuskontojen peruja, kristilliä ja aivan nykyajasta kumpuavia piirteitä. Se on aika mielenkiintoista!
Täälät löytyy vähän tietoa pääsiäisen ruokaperinteistä, jos se nyt aiheeseen liittyy. Niissäkin näkyy monien traditioiden vaikutus.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/EBA2E5A3CC6DFF2CC225758C00383592?OpenDocument&lang=FI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka832475- 671435
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww811311EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 79905
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19890- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta100749Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe30743- 30696