JUHLAPYHIEN TRADITIOT

1suomalainen

Valtaosa suomalaisista ( - vuoden 2009 lopussa 79,7 % väestöstä) kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon.
Kirkon suurimmat juhlapyhät ovat Joulu, Pääsiäinen ja Juhannus. Näiden juhlapyhien viettoon on Suomessa kuulunut erilaisia traditioita vuosikymmenien , ehkä vuosisatojen ajan.
Nyt näiden perinteiden viettoa ja siirtämistä jälkipolville on alettu rajottamaan !
Syy rajottamiseen on maahanmuuttajien kulttuurissaja uskonnossa : - " vain harva maahanmuuttaja kuuluu evankelis-luterilaiseen seurakuntaan ja näin ollen katsotaan että kouluissa ja päiväkodeissa uskontoon liittyvä juhliminen on vähemmistöjä syrjivä ".
Minulla on herännyt kysymys ; eikö näillä rajoituksilla ja kielloilla nyt poljeta valtaväestön uskonnon ja kulttuuriperinteen harjoittamista.
Miksi valtaväestö joutuu muuttamaan tapojaan vähemmistöjen tapoja vastaavaksi ?
Suomi on ollut mielestäni hyvin vieraanvarainen maa maahanmuuttajille , mutta liika on liikaa.
Maassa maan tavalla!
Ja tämä ei ole rasismia .

2

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivusta seuraten

      Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että myös enemmistöllä on oikeuksia, jotka tulee ottaa huomioon ja kunnioittaa. Helposti suomalaisia hämmentää se, että monet maahanmuuttajista ottavat oman uskontonsa eri tavalla vakavasti kuin me otamme omamme. Puolisoni on töissä juuri päiväkodissa ja kyllä siellä reilusti vietetään joulua ja pääsiäistä meikäläisillä perinteillä. Samoin esim. ramadan voidaan huomioida sen mukaan, kuin vanhempien kanssa keskustellen on yhdessä sovittu. Lainsäädännön osalta tilanne on selvä, meikäläistä juhlakalenteria tulee reilusti seurata, varhaiskasvatuksessa on yhteiskunnan uskontokasvatusvelvoite. Uskonto ei saa olla sellainen osa kulttuuria, josta ei voisi lasten kanssa keskustella ja siihen tutustua. Kysymys onkin usein henkilökunnan liiasta varovaisuudesta, tietämättömyydestä ja ammattitaidon puutteesta. Sekin on hyvä muistaa, että vaikka maahanmuuttajissa on vähän luterilaisia, enemmistö heistä kuitenkin on kristittyjä.

      • benedicera

        Pääsiäisjuhla on yhteinen monille uskonnoille. LÄhi-idässä syntyneet uskonnot ovat samaa juurta, ja niissä yhdistyy myös monia traditioita. Esimerkiksi juutalaiset juhlivat myös pääsiäistä, pesahia.

        Kristillinenkin pääsiäinen ja varsinkin sen juhlinta pitää sisällään monien perinteiden elementtejä. On suomalaisia muinaisuskontojen peruja, kristilliä ja aivan nykyajasta kumpuavia piirteitä. Se on aika mielenkiintoista!

        Täälät löytyy vähän tietoa pääsiäisen ruokaperinteistä, jos se nyt aiheeseen liittyy. Niissäkin näkyy monien traditioiden vaikutus.

        http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/EBA2E5A3CC6DFF2CC225758C00383592?OpenDocument&lang=FI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      100
      2202
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1408
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1380
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1328
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1233
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1048
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      975
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      934
    9. 122
      811
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe