Kofeiinista

kahvinjämä

Ajattelin kokeilumielessä olla kuukauden ilman kofeiinia. Lopetin kahvinjuonnin, enkä ole myöskään juonut energiajuomia. Pian kuitenkin kokeilun aloittamisen jälkeen tuli hirveä suklaanhimo vaikken tavallisesti syö paljoa suklaata. Olen myös juonut tavallista enemmän kaakaota. Kuulin nyttemmin että suklaassa, kaakaossa ja coca-colassa on myös kofeiinia. Onko tämä totta? Miksei suklaassa ja kaakaossa sitten lue että ne sisältäisivät sitä?

4

938

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cocomies

      nyt kolajuomissa on kofeiinia. Kaakaossakin on, tosin varsinaista kofeiinia vissiin aika vähän mutta jotain muuta kofeiinin kaltaista ainetta on sitten vähän enemmän. Joten kyllä se kaakao/suklaa kahvin himoon jeesaa. Tosin jossain Fazerin sinisessä suurimman riippuvuuden taitaa se sokeri aiheuttaa koska sitä on aika paljon suhteessa kaakaon määrään.

    • *****

      "Kaakaotuotteet sisältävät kofeiinin kaltaista kemiallista ainetta nimeltä teobromiini: Teobromiini (kreik. theos, ’jumala’ ja broma, ’ruoka’) (3,7-dimetyyliksantiini) on piristävä alkaloidi, jota on muun muassa kaakaopuun (Theobroma cacao) siemenissä, eli myös suklaassa. Se luokitellaan metyyliksantiineihin yhdessä samankaltaisten kofeiinin ja teofylliinin kanssa.

      Teobromiinia on kaakaopuun siementen lisäksi muun muassa mateessa, teepensaan lehdissä, kolapähkinöissä sekä pieniä määriä arabiankahvissa."

      • Karin_aivopesula

        Metyyliteobromiinia syntyy myös kofeiinin (1,3,7-trimetyyliksantiini) aineenvaihduntatuotteena maksassa. Osa teobromiinista muuntuu takaisin kofeiiniksi maksassa, samoin käy teofylliinin, joka on toinen kofeiinin ensimmäisen demetylaation tuote.


    • Karin_aivopesula

      Suklaanhimo voi selittyä fyysisellä kofeiiniriippuvuudella. Itselläni kofeiinipitoisen kahvin tuoksu sai kahvihimot heräämään vielä 7kk lopettamisen jälkeen, mutta kofeiiniton kahvi haisi vain pahalle.

      Kofeiini voi myös aiheuttaa makeanhimoa, koska se kiihdyttää suolistosienen liikakasvua, joka kiihtyy kofeiinin käytön lopettamisen yhteydessä. Itselleni ilmaantui systeeminen hiivatulehdus kofeiininlakon yhteydessä.

      Kofeiinista kannattaa luopua kokonaan, se on yleisin immuunisuojan häiriöiden aiheuttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe