Katajaniemi

K

Hei!

Mahtaisiko kellään olla tietoa, onko Katajaniemi mahdollisesti alunperin saamelainen sukunimi? Tuon nimisiä ihmisiä on Suomessa varsin vähän, nykyisin lähinnä Etelä-Pohjanmaan suunnalla. Olen kuullut jotain viitteitä siihen suuntaan, että nimi voisi olla saamelaisalueilta peräisin. Nimi tuli taas tänään vahingossa vastaan Aslak Guttormin Kevon seuduille sijoittuvassa novellissa "Katajaniemen Joose", joten innostuin kyselemään asiaa täältä :)

2

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • innostajakannusatja

      Tarkoitatkp että sukunimi olisi tullut jostain saamen kielestä, vai että ihmiset olisivat juuriltaan saamelaisia?

      Silloin joskus 100 vuotta sitten sukunimiä on joillain seuduilla vaihdettu paikkojen mukaan, joten voi hyvin olla että onkin siten saamelainen sukunimi. Ja sukunimiähän on vaihdettu myös senkin takia kun saman nimisiä ihmisiä on niin monta.

      Mutta voihan olla niinkin että sana "kataja" on väännös/käännös jostain saamen kielien sanasta. Esim. pohjoissaamenssa "kataja" on murteesta riippuen "reatka" tai "gaskkas". Ja ihan vertailun vuoksi esim. Lapa-aho -sukunimen omaavista suomalasista on norjaan muuttaessa tullut Labahå , joka lausutaan norjalaisittain 'lapa-hoo', joten lausumisasu ja painotus ei ole sama kuin suomenkielessä. Niin että mielikuvitus vain laukkaamaan, miten sanaa on väännetty ja käännetty aikojen saatossa. Löytyy toki kielitieteellisä selvityksiä suomalais-ugrilaisten sanojen taustoista esim. Lehtirannalta.

      Selvitysintoa!

    • innostajakannustaja

      Jos kovasti kiinnostaa, niin hae kirjastosta se Juhani Lehtirannan kirja (1989) Yhteissaamelainen sanasto. Sieltä löytyy selitys moneen sanaan. Voit myös kurkata tuota Kotuksen kielihistoriallista Álgu-tietokantaakin http://kaino.kotus.fi/algu/index.php?t=etusivu ja hakea sanan "gaskkas" niin näet mitä löytyy ja vertailla sanojen kehityskaarta.

      Jos haluat lisää kielihistoriallista kirjallisuutta, niin Oulun yliopistosta löytyy varmasti. Yliopiston kirjastossa on kokoelma myös saamen kielistä. Voit vaikka lukea esim. tutkija Ante Aikion kirjan "Saami loanwords in Finnish and Karelian" ja vaikkapa professori Kaisa Häkkisen artikkeli "Suomen kirjakielen saamelaiset lainat".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      182
      5012
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      4095
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2815
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2240
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2058
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1267
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      805
    Aihe