korvakipu lentäessä -välikorvan

paineentasaukseen

10

1732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hauenleuka

      Ellei nieleskely avaa korvatorvia ja päästä paineita tasaantumaan, niin tukeva haukotus auttaa. Ellei sekään tehoa, ovat korvatorvet välikorvasta nieluun niin tukossa, että kannattaa käväistä korvatohtorilla.

      Oma havaintoni on, että nousun aikana riittää nieleskely, mutta laskussa täytyy haukotella. Minun käsitykseni mukaan se johtuu vastakkaisista paineenmuutoksista. Ylhäällä oltaessa korvaan jää 2 km:n korkeutta vastaava alipaine, ja alas tullessa kasvava ulkoinen paine painaa korvatorven tiukemmin kiinni, joten nieleskely ei riitä aukaisuun, haukotus on tehokkaampi.

      • Auttaako

        Vanha neuvo, purukumi. On vaan paha saada pois korvista... Auttaako, jos ei pureskele vaan laittaa purukumityynyn?


      • In the air
        Auttaako kirjoitti:

        Vanha neuvo, purukumi. On vaan paha saada pois korvista... Auttaako, jos ei pureskele vaan laittaa purukumityynyn?

        Itse pidan nenastani kiinni nousun ajan, so. kunnes kone saavuttaa lentokorkeuden, muutaman minuutin ajan, samalla paani on alaspain. Se on auttanut.


      • kummia lukuja
        In the air kirjoitti:

        Itse pidan nenastani kiinni nousun ajan, so. kunnes kone saavuttaa lentokorkeuden, muutaman minuutin ajan, samalla paani on alaspain. Se on auttanut.

        hengitä lainkaan ?


    • mikä avuksi?

      Minulla on todellinen ongelma juuri tämä korvien kova kipu silloin, kun lentokone on laskeutumassa. Onko tuosta Betasarcista todella hyötyä tähän vaivaan? Onko aloittaja itse tuota kokeillut ja todennut hyväksi? Minulla ei mitkään keinot ole tepsineet eli ei purukumin pureminen eikä nieleskely eikä haukotus eikä mikään. Korvat saattavat olla pitkään kipeänä lennon jälkeen. Tuntuu kuin tärykalvot puhkeaisivat. Se on hirveää.

      • Apu löytyi

        Korviini koskee todella paljon nousut ja laskut, kipu jää jopa päiviksi jos on useita nousuja/laskuja.
        Nieleskely/haukottelu tms. on niille, joilla kipu on vähäinen. Minulle on tepsinyt Duact (reseptilääke) sekä noin puoli tuntia enen nousua/laskua Nasolin (tippoina) nenään. Sitten täytyy tietysti tehdä nämä: voimakas haukottelu, nenästä kiinni pitäminen ja puhallus, useita kertoja. Tuntee, kuinka korva poksahtaa ja paineet tasoittuvat. Korvistani tiedän, kun kone alkaa laskea korkeutta vaikka ollaan tuhansien metrien korkeudessa.


      • että korvat paukkuu
        Apu löytyi kirjoitti:

        Korviini koskee todella paljon nousut ja laskut, kipu jää jopa päiviksi jos on useita nousuja/laskuja.
        Nieleskely/haukottelu tms. on niille, joilla kipu on vähäinen. Minulle on tepsinyt Duact (reseptilääke) sekä noin puoli tuntia enen nousua/laskua Nasolin (tippoina) nenään. Sitten täytyy tietysti tehdä nämä: voimakas haukottelu, nenästä kiinni pitäminen ja puhallus, useita kertoja. Tuntee, kuinka korva poksahtaa ja paineet tasoittuvat. Korvistani tiedän, kun kone alkaa laskea korkeutta vaikka ollaan tuhansien metrien korkeudessa.

        ja noi nuhasumut tietty auttaa, sekä ihan perus Clarityn antihistamiinikin. Duact paras, mutta reseptilääke. Joissakin yhtiöissä (Turkish Airlines ainakin) jaetaan pähkinöitä pureskeltaviksi, aika hyvä sekin.


    • ....

      Mielestäni purukumia paremmin tehoaa väkevät kurkkukarkit, joiden aromit avaavat nenän ja tulee varmaan nieleskeltyäkin enemmän karkki suussa.
      Itse olen arvellut korvakipuni lentäessä johtuvan juuri tukkoisesta nenästä.

      • niisks

        on joskus ollut pakko lähteä matkalle vaikka on ollut kova nuha ja korvakipuakin....
        Duact on auttanut, sitä täytyy vaan kyllä jo etukäteen ottaa että se vähentää nuhaa.

        Koneessa lentoemännillä on jotain mitä voit pyytää koneeseen tullessa, finnairilta ainakin kerran sain jotain nenätippoja.
        Joitakin nenätippoja apteekista kannattaa kysellä mukaan. Ja sitten vielä purkkaa suuhun nousuissa ja laskuissa. Haukottelu on mahtava konsti, mutta ei auta ihan nuhaisena.
        Se puhaltaminen nenästä kiinni pitäen on mulle aiheuttanut noissa tilanteissa kipua, en tiedä johtuuko se tukkoisuuden määrästä sitten.


    • korvakärsiväinen

      Minulla auttoi viimeksi se, että otin burana600:n tuntia ennen lentoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3989
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3641
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      52
      2989
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2972
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2561
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      57
      2341
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      1983
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      107
      1485
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1344
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1223
    Aihe