Hyvin pärjää petauspatjan alle laitettavalla sähköisellä vuoteenlämmittäjällä.
Lämmitys pois makuuhuoneesta
7
969
Vastaukset
- 6+3
Itellä makkarissa patteri säädetty 10 asteeseen talvella, ettei ihan paikat jäädy jos niin alas menis sisälämpö, mut toistaiseksi ilman patteriakin pysyny 15-16 astetta alakerrasta nousevalla lämmöllä. Lisänä untuvapeitto, niin johan tarkenee vaikka viileääkin olis, ja unenlaatu parempi kuin kuumassa nukkuessa.
- saunaansaunaan
Meillä on kerrostalossa patterit päällä yleensä marraskuun alusta helmikuun loppuun, kylpyhuoneessa vähän kauemmin jos on kovin sateiset ilmat. Ilmeisesti muut sitten lämmittävät meidänkin puolesta? Vaikka termarit on uusittu, niin liian tukalaksi tulee olo, jos aiemmin avaa lämmityksen.
- raikasta ilmaa
ilmastointi kierrättää sen verran ilmaa että ikkunat eivät jäädy, alimmillaan viime talvena oli 6 makuuhuoneessa. Makoisat unet saa!
- Naurettavaa Jämsä
Jopas teidän kotona on viileää... Virkamiesten luvatussa maassa olet ehkä syyllistynyt nyt johonkin...
Jämsässä omakotitaloa asuessani ja hoitaessani kotiini marssi takaovesta (!) kaksi terveystarkastajaa mittaamaan sisäilman lämpöä.
Olin nimittäin kertonut jossain sivulauseessa Jämsän sosiaalityöntekijälle, että annan lämmön pudota lähelle varastolämpöä, kun olemme poissa kotoa. Tuossa omakotitalossa on nimittäin iso Tulikiven leivinuuni- ja takka, joka hohkaa lämpöä monta vuorokautta, kun sen ajaa kuumaksi. Kerroin lämmittäväni suuren muurin aina talvella kunnolla ja kerralla kuumaksi, mikä ymmärtääkseni on erittäin järkevää monelta kantilta tarkasteltuna.
Puutalo käsittääkseni jopa hengittää paremmin tuolla tavoin lämmittämällä, sillä lämpimän ilman aiheuttama paine saa ilman kiertämään talon rakenteissakin. Talomme sisäilma oli erinomainen, ihana, hapekas. Kuten muuten nytkin; asun jälleen puutalossa, mutta nyt on käytössä pönttöuuni ja ilmalämpöpumppu.
Jämsän kaupungin sosiaalityöntekijä oli tilannut kotiimme kaksi terveystarkastajaa, jotka olivat takaovesta sisään kömpiessään ihmeissään. Olin nimittäin juuri aiemmin lämmittänyt suuren kivimöykkymme. Prkl.
Sosiaalityöntekijä oli ohjeistanut terveystarkastajia kävelemään kotiimme takapihan kautta, takaovesta. Salamyhkäisesti, yllättäen. What for? Meillä oli esteetön kulku pääovesta, etupihalta.
- Erkka9
Sukat jalkaan yöksi, niin pärjää vähemmällä lämmityksellä ja maailma pelastuu.
- sdfdff
ja talo tykkää...
- lämpöö ja rakkautta
vaimo käy sen verran kuumana, ettei lämmitystä ja vaatteita tarvitse makkarissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2114880Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273783Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1343072Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162631Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos652540Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145