MIKSI PITÄÄ MAKSAA SIIRTOMAKSUJA

halu tietää asia

JOS KULUTUS ON NOLLA KW.
ja mistä siirtomaksu perustuu jos kulutus on nolla KW.???
kertokaa se maalaisjärjellä ajattelevalle suomenkansalaiselle....

5

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaupunkilainen

      Ei tarvitse siirtomaksua maksaa jos kulutus on nolla kwh. Maksat vain kuukausittaisen perusmaksun....


      PS. Älä ajattele

      • --------------------

        väärin meni...
        kummasti sähköyhtiöt perii siirtomaksu vaikka kulutus on 0 KW....
        se on sitä RYÖSTÖÄ....
        OLETKO KOITTANUT ETTÄ KULUTUS ON 0 KW...
        jos et ole koittanut kulutus 0 KW niin LUULET VAIN että asia menee näin että maksat vain perusmaksun MUTTA kun perusmaksu on sidottu SIIRTOMAKSUUN....


      • 3+2
        -------------------- kirjoitti:

        väärin meni...
        kummasti sähköyhtiöt perii siirtomaksu vaikka kulutus on 0 KW....
        se on sitä RYÖSTÖÄ....
        OLETKO KOITTANUT ETTÄ KULUTUS ON 0 KW...
        jos et ole koittanut kulutus 0 KW niin LUULET VAIN että asia menee näin että maksat vain perusmaksun MUTTA kun perusmaksu on sidottu SIIRTOMAKSUUN....

        Ei mene siirtomaksua jos kulutus on nolla kWh.


    • Vattenfall_asiantuntija

      Kiitos kysymyksestä.

      Sähkön hinta muodostuu sähkön siirtopalvelusta ja sähköenergiasta eli myynnistä. Sekä siirrosta että myynnistä veloitetaan kiinteä perusmaksu (euroa/kk) ja kulutetun energian mukaan määräytyvä kulutusmaksu (snt/kWh). Kaikkiin hintoihin sisältyy myös veroja. Mikäli kulutusta ei ole lainkaan, maksaa asiakas vain perusmaksun.

      Miksi pitää maksaa perusmaksuja, vaikka ei käytä sähköä ollenkaan?
      Sähköverkkopalveluiden ylläpitämisessä on suurin osa kustannuksia, jotka eivät riipu asiakkaiden sähkönkäytön määrästä. Verkkopalveluyhtiön on huolehdittava, että asiakkaalla on aina tarvittaessa sähkönsaanti varmistettu ja siksi sähköverkkoa on huollettava ja kehitettävä.

      Terveisin Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

      • kusetettu asiakas

        Jos en käytä sähköä, niin en myöskään rasita verkkoa enkä sähkölaitosta. Ei minua siten kiinnosta pätkän vertaa maksaa teidän turhakkeiden palkkoja ns. perusmaksujen muodossa.

        Perusmaksut ovat "Bresnevin" aikaisia jäänteitä. Perusmaksun periminen ei ole markkinahenkistä liiketoimintaa. Muistuttaa lähinnä entisten valtioyhtiöiden hyrokraattista maksukeräystoimintaa.

        Miksi siis joudun ulosoton uhalla elättämään tällaista ruåtsalaista parasiittifirmaa, vaikka en heidän palveluaan käytä? Sitten, kun tarvitsen sähköä, niin olen valmis maksamaan kulutukseni mukaisen markkinahinnan.

        Jotakin näille verkkomaksuille yms. pakkomaksuille pitää tehdä. Minun mielestäni on väärin, että sähkölaitos monopolina hinnoittelee siirtomaksunsa aivan kuten itse haluaa. AK:n ei kanna vastausena sönkätä maksujen sääntelystä tai muusta paskasta, koska jokainen suurempi ruotsalaisyritys lobbaa asiansa omaa etuaan ajavien politikkojen avulla mieleisensä pelisäännöt "virallisiksi viranomaisohjeiksi" tms. Poliitikoista suurin osa on ko. prosessissa vain kumileimasimia.

        Vattenfall - hankkikaa jo pikkuhiljaa joku uskottava henkilö vastailemaan näihin palautteisiin. Turha tänne on ilman-omaa-tahtoa olevia kevytsarjalaisia laittaa kopioituja vastauksia kirjoittelemaan. Antaa perin huonon kuvan muutoinkin ryvettyneestä Vattenfallin toiminnasta.

        Eikä kannata jauhaa paskaa asiakaspalvelusta - numeroon ei vasta ja koko ajan juoksee älytöntä PERUSMAKSUA turhasta puhelusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      656
      5640
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      22
      2477
    3. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      269
      1812
    4. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      114
      1707
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      94
      1546
    6. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      24
      1464
    7. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      12
      1291
    8. Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa

      Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin
      NATO
      334
      1260
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Maailman menoa
      343
      1242
    10. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      68
      1235
    Aihe