koettu vyöllä rankaiseminen, joka mielestäni on jättänyt jälkensä minuun. samoin kuin isän valittaminen naurusta tai välillä olemalla ihan hiljainen, jolloin olen luullut että hän on pettynyt minuun. tästä syystä olen liian kiltti ja pelkään loukkaavani muita, luulen helposti että on minun syy jos joku ärsyyntyy tai loukkaantuu. tunne olevani arvoton. mutta syytänkö nyt vanhempiani turhaan? onko muilla kokemusta tälläisesta, onko se jättänyt jäljet?
Vastaukset 6
- Vort Ivan
Varmaan on jättänyt jälkiä. Lapsena koettu turvattomuus voi näkyä monella tavalla aikuisena. Jos sinusta tuntuu siltä, että vanhempasi eivät tehneet oikein sinua kohtaan kun olit lapsi, niin se on ihan oikeutettu tunne. Kannattaa käydä varmaan terapiassa, saat selville mistä arvottomuuden tunteesi johtuu, opit elämään sen kanssa ja pystyt kehittämään itseäsi ja nauttimaan elämästä enemmän.
Voimaa sinulle. Sinulla on oikeus kaikkiin tunteisiisi ja ajatuksiisi. - minä vain...
Ihanan lohduttavan viestin jo saitkin tuossa aikaisemmin. Minun vanhempani ovat myös jättäneet jälkensä minuun. Oli tukkapöllyä ja raipalla, koiran remmillä, risulla, kämmenellä ja melkein millä vaan käteen sattuneella lyömistä. Oli henkistä kiusaamista, mitätöintiä, arvostelua, pilkkaamista, nöyryyttämistä, alistamista, haukkumista. Oli sosiaalista, taloudellista, psyykkistä ja fyysistä väkivaltaa. Minä en syytä vanhempia, minä tiedän että on heidän vikansa miksi minulla on paha olla. Ikää mulla on vasta 24 ja tuntuu ettei tästä koskaan pääse yli... Jäljet on vaan niin syvällä. Voimia!
- Omaksi parhaaksesi
Kun lapsi puuhaa typeryyksiä, niin ei muuta kuin illalla kotona housut kinttuihin ja remmillä perseelle, niin johan alkaa typeryydet loppumaan ja tavat menemään perille. Itse kokenut myös remmiä.
- lapsuudenloppu
olet vain provo. Silti vastaan vastakysymyksellä: miten niin ei voi mitään muuta? Eikö lapsille voi puhua? Pelkkänä apinanako pidät lapsia (ja itseäsikin silloin, kun olit lapsi)
Mun muistikuvani lapsuudesta ovat vajaita. Muistan kumminkin, että vyöhihna oli yläkaapissa ja joskus jouduin hakemaan sen, samoin vitsan. Olen kokonaan unohtanut, mistä typeryyksistä mua vyöhihnalla tai vittalla yritettiin karkoittaa, mutta muistan vihanneeni isää silloin.
Minunkin on ollut vaikea aikuisena arvostaa itseäni tai pitää omia rajoja. Terapiassa kävin siinä kohden, kun masennuin omista arvottomuudentunteistani ja mulla oli itsetuhoisia ajatuksia. Terapia kyllä auttoi, opin suhtautumaan itseeni lempeämmin. Mehän lähinnä suhtaudutaan itseemme niin kuin vanhemmat ovat suhtautuneet meihin, ja jos isä/äiti on ollut yliankara, arvosteleva ja/tai väkivaltainen, niin itse aikuisena on itselleen helposti yhtä ikävä ihminen kuin se väärinkäyttäytynyt vanhempi.
- Kiltti vahva aikuine
Perustavaa laatua oleva kysymys tässä kohdassa on: minkä ikäinen olet ?
Jos olet kulkenut aikuisuuden tiellä jo pitkään, etkä ole päässyt yli, ohi, lapsuuden traumojen 'herraksi', oppinut ymmärtämään ja tajuamaan, että iskäkin oli vain ihminen omine vikoineen ja virheineen, niin mitä sun omasta aikuisuuden tiestäsi on jäänyt käteen. Mitä olet oppinut elämäsi teillä, vai oletko mitään.
Jälkiä meihin kaikkiin jää vaikka mistä, hyviä ja huonoja, oikea aikuinen tietää ja ymmärtää, mihin lokeroon mikäkin jälki kuuluu, tuleeko sille antaa arvoa vai ei, tuleeko sitä kantaa mukana vai ei. Kiltteyssyndrooma ei parane syyttelemällä ja muistelemalla isän toimia vaan toimimalla ja tekemällä asian eteen ihan itse jotain, panemalla asia järjestykseen, oikeaan lokeroon omassa päässä. Sen jälkeen on aika antaa anteeksi ja luovuttaa aihe muistamattomuuden maahan.
Omasta rohkeudesta ja pystyvyydestä on kiinni se, miten käsittelemme liian kiltteyden ja muiden loukkaamisen pelon, en mie ainakaan siitä vanhempia ole koskaan syyttänyt, vaikka kasvatushan perustana onkin kaikelle. Aikuisuus tarkoittaa sitä, että otetaan vastuu asioista, eikä panna isän tai äidin syyksi sitä, kun ei itse pysty, osaa, käsitä, ymmärrä, tiedä, taida ... - alistettu
Täällä kanssa yksi jota isä hakannu vyöremmillä,nuunappia ja tukkapöllyä päivittäin.Välillä pimeeseen komeroon,sit seksuaalista lähentelyä.Aina kun äiti oli töissä oli tämmöistä siihen 10vuoden ikään kun erosivat-60luvulla.Nyt kaikki nousi pintaa kun äiti kuoli isä laittaa kirjeitä haukkuu äitiä ja siskoosa.Tuntuu etten jaksa mitenkään :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69712
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37615- 69586
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33582- 43559
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
- 17362
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29354Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338