Sielu kuolee

KR -33/38

Ja te häpäisette minut kansani edessä muutamista ohrakourallisista ja leipäpalasista, kun kuoletatte sieluja, joiden ei olisi kuoltava, ja annatte elää sielujen, jotka eivät saisi elää; kun valhettelette minun kansalleni, joka kuuntelee valhetta.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Hes.13.html

Hesekiel 18:4
Katso, kaikki sielut ovat minun: niinkuin isän sielu, niin pojankin sielu - ne ovat minun. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Hes.18.html

12

236

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • it-2 s570

      POIS KARSIMINEN
      Heprealaiskirjeen kirjoittajalla oli ilmeisesti mielessään 4. Mooseksen kirjan 15:30:n sanat:
      ”Se sielu, joka tekee jotakin tahallaan, – – se sielu on karsittava pois kansansa keskuudesta”,
      kun hän totesi:
      ”Jokainen, joka on hylännyt Mooseksen lain, kuolee säälittä kahden tai kolmen henkilön todistuksen perusteella.” (Hpr 10:28.)
      Jeesus käytti tätä ilmausta kertoessaan, millainen rangaistus odottaa vertauskuvallisia ”vuohia”:
      ”Nämä menevät ikuiseen pois karsiintumiseen [kreik. ko′la‧sin, kirjm. ”pois karsimiseen”], mutta vanhurskaat ikuiseen elämään.” (Mt 25:46.)
      Tässä ovat vastakohtina elämä ja kuolema.

      • 18 +6

        Sielu on myös psyyke eli ajatusmaailma, ei ole kyse silloin fyysisestä kuolemasta vaan syntisen ajatusmaailman kuollettamisesta, itsensä ristiinnaulitsemisesta.

        Niin on ihmiselle määrätty että kerran on kuoleminen, ja sen jälkeen tulee tuomio, mitä ruumiissa ollessaan ovat tehneet, joko hyvää tai pahaa


    • Noin ei voi koine-kreikkaa kääntää.
      Yhdelläkään Uuden maailman käännöksen tekijöistä ei ollut kunnon koulutusta raamatun hepreaan ja kreikkaan.

      • 12+15

        Hesekiel 18:4
        Katso, kaikki sielut ovat minun: niinkuin isän sielu, niin pojankin sielu - ne ovat minun. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava.
        http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Hes.18.html

        Siis sielu EI OLEKAAN KUOLEMATON ?
        Kirkkoraamatunkaan mukaan ?


    • Vanhassa testamentissa on kirkkoraamatussakin kymmeniä käännösvirheitä. Esim.Vanhan testamentin mielettömän suurelta kuulostavat numerotiedot eivät pidä paikkaansa. Virhe johtuu siitä, että kääntäjät eivät ole ymmärtäneet alkuperäisen heprean/heetin kirjoitusmerkeistä yhtään mitään.
      Kun Vt:ssa sanotaan Isrelin ja Juudan välisessä taistelussa kaatuneen 500000 miestä pienellä maapläntillä ei tämä yksinkertaisesti pidä paikkaansa. Oikea luku on 500 miestä. Samoin Jahven temppelin vihkiäisissä Salomon aikaan ei uhrattu 20000 lammasta viikossa, vaan se 20. Näitähän riittää.
      Samoin VT:ssa mainitut NEFILIM "kuolleet" sana tarkoittaa jättiläistä. Oikea käännös on:Teetkö sinä ihmeitä kuolleille jättiläisille?

      • simppeli asia

        Että tarkassa KR-38 :ssa onkin heti käännösvirheitä, jos se sanoo että sielu ei olekaan kuolematon??
        ;D
        Mielenkiintoista..
        Kyse ei tässä seol/haades-asiassa kuitenkaan ole mistään numeroista.
        SIELU EI OEL KUOLEMATON.


    • UM/nefilit/it-2FI

      Nefilit
      (’kaatajat; ne jotka panevat [toiset] kaatumaan’).
      Heprean sanasta nefi‧lim′, joka on tässä monikkomuodossa kaikissa kolmessa esiintymiskohdassaan Raamatussa (1Mo 6:4; 4Mo 13:33 [kahdesti]). Se on ilmeisesti lähtöisin heprean verbin na‧fal′ (kaatua, langeta) kausatiivimuodosta, joka esiintyy esim. 2. Kuninkaiden kirjan 3:19:ssä ja 19:7:ssä.
      Raamatun kertomuksessa, jossa kuvaillaan Jehovan olleen tyytymätön ihmisiin Nooan päivinä ennen vedenpaisumusta, sanotaan, että ”tosi Jumalan pojat” ottivat vaimoikseen viehättäviä ihmisten tyttäriä. Sitten mainitaan ”nefilit”: ”Noina päivinä osoittautui maassa olevan nefilejä ja jälkeenpäinkin, kun tosi Jumalan pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille poikia; he olivat niitä mahtavia [hepr. hag‧gib‧bo‧rim′], joita oli ennen vanhaan, nimekkäitä miehiä.” (1Mo 6:1–4.)

    • Et sitten vastannut Vt:n vääriin numerolukuihin. Kyllä asia on nykyään raamatuntutkijoiden tiedossa.

      • kiinnostunut numeroi

        Laittaisitko tarkemmat raamatunkohdat?
        "Vt:n vääriin numerolukuihin" liittyen?
        Ovatko ne Kirkkoraamatussa?
        VT-vanhassa testamentissa?


    • Sinun kannattaa tutustua Kaarlo Syvännön kirjaan:Vanhan testamentin käännösvirheitä. Löytyy kyllä pääkohdat netistäkin.
      Kr1938 on kyllä uskollinen alkutekstille Uuden testamentin suhteen ,mutta VT:ssä käännösvirheitä on kymmeniä.
      Esim.>Ja Herra surmasi kansasta 50000 miestä.>, oikea luku on tässä 50 miestä.
      Näin käy kun heprean kirjoitusmerkeistä ei ymmärretä mitään.
      Kuningas Jaakon raamattu lienee uskollisin alkutekstille, joskin siinäkin on Syvännön mukaan virheitä. Raamatunkäännöskomiteamme miesten pää lienee ollut umpiluuta.

      • tavis lukija

        Mikähän on tämän Kaarlo Syvännön koulutus ?


    • Kaarlo Syväntö oli suomalainen evankelista Israelissa v.1947-1998.
      Hän harjoitti maassa hepreankielisten raamattujen julkaisutoimintaa.
      Hän aloitti heprean-opinnot jo Suomessa asuessaan ja perehtyi kieleen syvällisesti Israelin vuosinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      890
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      637
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      542
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      527
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      515
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      496
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      439
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      399
    Aihe