11kk kissa ei syö

mirri et-karjalasta

eli 11kk poikakissa ei syö kunnolla. gastroitu 1kk sitten. kaikkea kokeiltu purkit läpi yms. ei naksuja ollenkaan. laihtunut 4.8kg=) 4.0kg. sisäkissa, madotettu ja rokotettu. olisiko vinkkejä?

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foreverinmyheart

      Kyllä minä veisin jo eläinlääkäriin. Kissalla on selvästi jokin vialla ehkä pahastikin jos ei ruoka maita. Meillä kissa kuoli kun karkasi eikä heti sen palattua tajuttu viedä ajoissa lääkäriin kun ei tajuttu niin seurata syöntiä... siitä on jäänyt lopuksi ikää kamalat syylisyydentunnontuskat. soita vaikka lääkärille ja kysy niin saat ammattilaiselta neuvoja. Ei kyllä ole normaalia kun leikkauksesta jo kuukausi.

      Jos kissa on teille ollenkaan rakas ja välitätte sen hyvinvoinnista niin heti soitto eläinlääkärille, sille samalle vaikka joka kissan leikkasi.

    • royalcanin-asiantuntija

      Hei

      Kyselit vinkkejä huonosti syövän kissan ruokahalun parantamiseksi. Ihan ensisijaisesti on syytä selvittää, onko syömättömyyden ja laihtumisen taustalla jokin elimellinen vika, sairaus tms. Oikea henkilö tämän arvioimiseen on kissaa hoitanut eläinlääkäri.

      Mikäli kissa on muuten kunnossa, voi ruveta miettimään mahdollisia konsteja parantaa sen ruokahalua. Tähänkin eläinlääkärisi osaa antaa hyviä neuvoja. Yleisesti ottaen voi todeta, että joillain kissoilla on hyvin voimakkaita mieltymyksiä ruuan maun ja tuoksun suhteen, toiset voivat suosia tietynlaista suutuntumaa (eli miltä ruoka tuntuu suussa) kun taas eräille tärkeintä on tasapainoinen ravintoainekoostumus ja ruokailun jälkeinen hyvä olo. Kissojen ruokailutottumuksiin vaikuttaa myös hyvin paljon se, mitä ne ovat tottuneet syömään. Lisäksi pennut katsovat mallia emokissalta ja syövät samoja ruokia kuin emo. Tällainen opittu syöminen ja ”mallisyöminen” kuuluvat kissan luontaiseen kehitykseen. Valikoivalle kissalle oikea ruoka löytyy yleensä kokeilemalla riittävän monenlaisia vaihtoehtoja.

      Koska teidän kissanne tapauksessa monenlaisia ruokia on jo tarjottu, on kissan terveydentila syytä selvittää ennen uusia yrityksiä.

      Toivotaan, että ratkaisu syömättömyyteen löytyy pikaisesti,

      Henna Söderholm
      ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
      Royal Canin Finland Oy

    • Kissamiehen kamu

      Heippa!
      Oma kissamieheni nuolee valmisruoista vain kastikkeet ja jättää muun. Ostan nykyään laadukkaan kuivaruoan lisäksi tuoretta naudan lihaa, kalaa,maksaa, pakastekalaa, katkarapuja... kissa on tyytyväinen, nauttii ruoasta ja odottaa sitä. Minun kukkaroni myös on tyytyväinen; kilohinta tulee halvemmaksi kuin syömättömät märkämuonat! Tarjouksesta vaikkapa sisäpaistia(jopa 6-7e/kg), kerta-annoksiin ja pakkaseen, ainoa huoli on muistaa ottaa pakkasesta sulamaan ajoissa. Kuivamuonaa meillä tarjolla koko ajan, koska paino-ongelmia ei ole (..kissalla;o) Itse koen helpohkoksi ja omatuntokin puhdas, kun kissa syö mieluusti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe