Tulevaisuuden vanki

Neuvojen tarpeessa

Ymmärsin vasta hiljattain, että olen aika ikävässä tilanteessa. Elän huomiselle, vaikka elämä on nyt, jokaisessa kuluvassa hetkessä. Ajattelen jatkuvasti jotain tulevaisuudessa ehkä joskus tapahtuvaa asiaa, ja huomaan että moni haaveistani perustuu "sitten kun"-lauseelle.

Parhaimpina päivinäni osaan iloita jo lähitulevaisuudesta, kuten esimerkiksi viikonloppuna tiedossa olevasta kivasta tapahtumasta tms. mutta minusta tuntuu että suurimman osan ajastani elän jossain kaukana vuosien päässä.

Olen avoliitossa ja minulla on vakituinen työpaikka. Molemmista odotan kuitenkin jotain enemmän. Rakastan avomiestäni, mutta hänen suhteensa ajattelen "sitten kun olemme kihloissa/naimisissa/saamme lapsia" tai "sitten kun muutamme". Nämä ajatukset taas antavat voimaa työnteolle, ja ajattelen "sitten kun muutamme lopetan nämä työt ja alan tehdä jotain mielekkäämpää". En vaikuta kauhean tyytyväiseltä nykytilanteeseeni, ja pelkäänkin että kun olen saavuttanut tulevaisuuden näkymät, olen jo suunnannut katseeni taas vuosien päähän.

Miten pystyisin nauttimaan tästä hetkestä? Olen ajatellut työpaikan vaihtoa, mutta jälleen "sitten kun"-lause voittaa. Eli vaihdan töitä sitten kun muutamme pois nykyiseltä paikkakunnaltamme. Tämä "muutto" on hyvin epävarma käsite, se voi tapahtua ensi vuonna tai kolmen vuoden päästä, joten tuskinpa sekään on oikea suunta asettaa ammatilliset haaveeni.

Tällainen ajattelutapa valloitti minut kun tajusin opiskelleeni väärälle alalle. Valmistumiseni jälkeen en ole tehnyt kertaakaan oman alani töitä, sillä en koekaan niitä tarpeeksi haastavaksi. Nykyinen työpaikkanikin on asiakaspalvelutyötä (kuten koulutukseenikin perustuva työ), mutta tylsistyn työssäni. Työtehtävät eivät anna minulle tarpeeksi haastetta, ja toisinaan koitan väkisin keksiä jotain tekemistä, kun istun tyhjänpanttina.

Muutos on tapahduttava. Mutta en tiedä mistä aloittaisin. Tiedän vain että en ole onnellinen.

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16

      Niinhän se on, ihminen joka ei ole tyytväinen ja tasapainossa nykyhetken kanssa elää mielessään tulevaa aikaa, tai sitten kehittää jonkunlaisen rinnakkaishaave-elämän.

      Tosiasiassa hyvin harva meistä on kokoajan läsnä tässä ja nyt, elikkäs ovat onnellisia mielessään (haaveissaan).

      Vain täysin vapaa ihminen pystyy olemaan onnellinen tässä ja nyt, valitettavasti tuollainen täysin vapaa on vain teoreettinen käsite.

      Jotkut pystyvät muutokseen, muuttumaan oman elämänsä pomoiksi toiset taas, minä mukaan luettuna siirryn vain yhä enemmän ja enemmän haavemaailmaan kunnes katoan tästä hetkestä tyystin.....................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2479
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      74
      2331
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      113
      1144
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1108
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      233
      997
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      864
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe