Sähköpelle: SÄPINÄÄ NYT!!!

lämpöä lämpöä ;)

Eikös näin pe iltana taas sinulta olisi paikallaan jokin hupaisa keskustelunavaus jossa yrittäisit saada varsinkin maalämpötalojen hintoja alas haukkumalla maalämpöä mitä hupaisimmilla satuiluillasi? ;)

Kaikkihan tietävät taktiikkasi sähköpelle: Haukut niitä hirvittävästi kadehtimiasi maalämpötaloja jotta pääsisit sellaisen omistajaksi jos hinnat laskisivat vaikka tiedät siellä sähköpatterien naksumisen keskellä totuuden että kämppäsi arvo laskee koko ajan kääntäen verrannollisesti sähkön hinnan kohoamisen kanssa ja samassa suhteessa taasen maalämpötalon arvo senkuin vain nousee käsi kädessä sähkön ja öljyn kanssa ;)

Nyt pe illan kunniaksi olisi oikein suotavaa että heittäisit kehiin jonkun niistä sinun ääliömäisistä ääliömäisimmän "perustelusi" maalämmön haukkumiseksi sillä vaikka meillä maalämmöllä lämmittävillä on hyvä mieli muutenkin niin olisihan se mukava saada nauraakkin taas vahingon iloisen naurua kun sinä söösäät täällä kateuksissasi niitä höpötyksiäsi ;)

Kaikkihan muistamme sen vanhan viisauden että: "vahingon ilo se aidoin ilo" joten pleace, voisitko piristää iltaamme jollakin sinun höpötykselläsi josta me muut saamme olla vahingon iloisia sinulle???

12

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkkeet loppu?

      Hajosko kompura vai mikä nyt puristaa?

    • 3todesanoo

      taitaa olla jo kolmas kunbura tänä talvena, ikäväähän se on...

      • lämpöä lämpöä ;)

        Ei ei ei sähköpelle!
        En minä tuota tarkoittanut että otat nimenomaan TÄSSÄ keskustelussa käyttöösi noita sinun eri nimimerkkejäsi joilla haukut meitä fiksuja ja psyykkisesti terveitä ihmisiä vaan pyysin sinulta jotain UUTTA kyhäelmää jossa hamuat maalämpötalojen hintoja alas niillä pelle -jutuillasi jotta saamme nauraa niille! ;)

        Tokihan minä ymmärrän että tuollaisella "järjenjuoksulla" varustetulla sähköpellellä ei tahdo mennä jakeluun se mitä pyysin mutta jos vaikka kävisit sen kysäisemässä siltä vahingon iloisesti nauravalta naapuriltasi että mitähän tuo lämpöfoorumilla kadehtimani maalämpöMIES halusi sillä keskustelun aloituksellaan.

        Kokeile sitä! (et voi enää enempää kuitenkaan tulla naurun alaiseksi naapurustossasi sillä kyllähän he tietävät sinun ahdinkosi ;/ )


    • 3todesanoo

      "meitä fiksuja ja psyykkisesti terveitä ihmisiä " just näin!!!

    • voi reppanaa

      Mutta mikä on sinun motiivisi? Akka karkasi vauraan sähkölämmittjän mukaan?

    • realisti.

      Aloittaja on selvästi joku suorasähköluuseri. Yritti kierosti herättää maalämpömollausta.

      Ei mennyt provo läpi. Maalämpö on ja pysyy. Investointi joka maksaa itsensä. Ainoa kiusa asiassa on, että hinnoittelu on vielä pielessä. Tarvitaan lisää volyymia. Ei paljon, mutta tarvitaan kuitenkin.

      Ei monikaan juttu toimi maailmassa näin selkeästi. Suorasähköön nähden saadaan kaksi kolmannesta pois. Vaikka virallisesti lämpökerroin ei olekaan 3 vaan 2,5. Tuo ottaa huomioon huonot pumput.

      • UGH, olen puhunut

        Eikä monikaan juttu ole niin yksinkertainen että eristysten kasvaessa ja energiankulutuksen vähentyessä maalämpöjärjestelmä muuttuu täysin järjettömäksi valinnaksi. Nuo ovat hyviä laitteita vanhoihin, suuriin ja huonosti eristettyihin rakennuksiin.

        Miksi investoida kalliisiin maalämpöjärjestelmiin, kun huoltovapaan, varmatoimisen ja edullisen sähkölämmityksen saa nopeasti ja helposti uuteen hyvin eristettyyn taloon. Luonnollisesti pitää olla myös tehokas LTO ( ehkä takka & ILP).

        Toki noilla uusilla primäärienergiakertoimilla voidaan yrittää ohjata (kusettaa) kuluttajia noihin maalämpöjärjestelmiin, mutta jos katsotaan asioita siltä kannalta mikä on edullisinta (euroilla laskettuna eikä ABC-luokkina), niin kyllä tuo suora sähkö on vaan edellleen järkevä valinta.


      • > ... hinnoittelu on vielä pielessä. Tarvitaan lisää volyymia.

        EI !

        tarvitaan investointitukien alentamista, jotteivät markkinat ylikuumenisi näin pahasti


    • lämpöä lämpöä;)

      Hei haloo taas! Kävin halaamassa maalämpöpumppuani ja olen taas täynnä intoa haukkumaan muut, jotka ovat valinneet itselleen toisenlaisen (elikä väärän) lämmitysjärjestelmän kuin minä.
      Amen!

      • OH YEAH

        Määräskö lääkäri sulle maalämpöpumpattavan barbaran samalla kun naapurin sähkärit on köyrimässä teidän makkarissa..


    • Hetero-nro1

      Naapurissa tosiaan kävi taasen sähkärit kun oli lattialämmityskaapeli mennyt poikki. Ei ole paljoa noihin sähkölämmityskaapeleihin luottamista.

      Onneksi ei meidän makkarissa nämä sähkömiehet köyrineet, naapurissa olivat kuulemma ottaneet isännänkin mukaan. Itse en noista homohommista välitä, mutta sähkömiehille se suotakoon.

    • tyhgdf12

      Lahjoitin tuon pumpattavan barbaran naapurin miehelle, sillä kun näyttäis olevan sille käyttöä. Vaimo oli kuulemma lähtenyt karkuun suurta sähkölaskua, nyt itse asuttaa puolivalmista taloa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5017
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3302
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3049
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      34
      2001
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1444
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1057
    Aihe