Hei,
Olen opiskelija, mutta poissaoleva armeijan vuoksi vielä tammikuuhun saakka. Heinäkuussa vapaudun armeijasta. Voinko saada peruspäivärahaa ajalta heinäkuu-tammikuu?
Pahoittelen kysymyksen yksinkertaisuutta ja vähäistä tietämystäni, mutta asia on uusi.
Opiskelija-armeija
2
213
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Armeijan jälkeen sinun tulisi ilmoittautua työnhakijaksi työ- ja elinkeinotoimistoon. Työ- ja elinkeinotoimisto tutkii, ovatko opintosi esteenä työttömyysetuuden maksamiselle.
Mikäli työ- ja elinkeinotoimiston mukaan ei ole työvoimapoliittista estettä työttömyysetuuden maksamiselle, voit hakea työttömyysetuuden Kelasta, jos et kuulu työttömyyskassaan.
Voit lukea lisää alla olevasta linkistä.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190701134121EH?OpenDocument
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta - tyokkari
Hei!
Kiitos kysymyksestäsi.
Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen. Rajoitus koskee myös päätoimisen opiskelun lomajaksoja. Opinnoista poissaolevaksi ilmoittautunut voi oppilaitoksen kirjoilla olevana olla myös päätoiminen opiskelija.
Kun työttömyysetuusasiassa harkitaan sitä, onko opiskelu päätoimista vai ei, ratkaisevaa on opintojen laatu ja laajuus.
Seuraavia opintoja pidetään suoraan työttömyysturvalain 2 luvun 6 §:n mukaan päätoimisina;
1) opintoja, joiden tavoitteena on alemman tai ylemmän korkeakoulututkinnon tai ammattikorkeakoulututkinnon suorittaminen;
2) lukio-opintoja, kun niiden oppimäärän mukainen laajuus on yhteensä vähintään 75 kurssia; sisäoppilaitoksessa järjestetyt lukio-opinnot katsotaan kuitenkin aina päätoimisiksi; ja
3) ammatillisia ja muita opintoja, kun opintojen opintosuunnitelman mukainen laajuus on keskimäärin vähintään viisi opintopistettä tai kolme opintoviikkoa opiskelukuukautta kohti, tai jollei opintojen laajuutta ole määritelty opintopisteinä tai -viikkoina, kun opetusohjelman mukainen laajuus on keskimäärin vähintään 25 viikkotuntia.
Kysymyksestäsi ei ilmene, mitä opiskelet ja oletko aloittanut mainitsemiasi opintoja vai oletko ilmoittautunut opiskelupaikan saatuasi suoraan poissaolevaksi.
Mikäli haluat keskustella opintojesi osalta oikeudesta työttömyysetuuteen, voit soittaa Työlinjan puhelinpalveluun;
Valtakunnallinen työttömyysturvaneuvonta p. 010 19 4911, ma – pe klo 9 – 17
Terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447246
- 324028
- 553533
- 463052
- 172776
- 372248
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482226- 162226
- 442214
- 462181