Hei!
Aloitan työvoimakoulutuksen "kesken" päivärahan maksujakson, eli kesken 4 viikon jakson. Pitääkö minun hakea erillisellä lomakkeella koulutuksen aikaista päivärahaa ja ylläpitokorvausta? Voiko hakemuksia täyttää sähköisessä asiointipalvelussa?
Entäs koulutuksen jälkeen, mikäli en työllisty, miten varmistan päivärahan jatukimsen ilman katkoksia?
Kevätterveisin!
Työvoimakoulutus ja tuet
5
810
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi! Jos olet välittömästi ennen työvoimakoulutuksen alkua saanut Kelasta työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa sinun ei tarvitse täyttää uutta hakemusta. Voit hakea "normaalisti" työttömyysetuuden kerralla koko neljän viikon jaksolta asiointipalvelussa www.kela.fi/asiointi. Muista ilmoittaa työvoimakoulutuksen alkamisesta ja täyttää ilmoitukseen "työvoimakoulutuksessa" koulutuspäiville. Ilmoituksen jättämisen jälkeen saat Kelasta uuden työttömyysetuuspäätöksen.
Koulutuksen päättymisen jälkeen asiointipalveluun tulee uusi työttömyysajan ilmoitus täytettäväksi. Muistathan olla yhteydessä Työ- ja elinkeinotoimistoon heti koulutuksen päättymisen jälkeen.
Terveisin,
Kirsi Kelasta - tipupiip
Kiitos vastauksestasi!
Mutta miten haen korotettua ylläpitokorvausta ( tarkoitan 9€/pvä) vai maksaako kela sen automaattisesti? - kela
Hei,
Työvoimakoulutuksen ajalta saat työttömyysetuuden lisäksi ylläpitokorvausta, joka on 9€/päivä tai 18€/päivä. Korotettuun ylläpitokorvaukseen (18€/päivä) on oikeus, jos työvoimakoulutuksesi on työssäkäyntialueen ulkopuolella. Työ- ja elinkeinotoimisto ilmoittaa Kelalle lausunnossa tapahtuuko palvelu työssäkäyntialueen ulkopuolella. Korotettuun ylläpitokorvaukseen voi tulla myös oikeus työnhakijalla, jonka palvelu (esim. työvoimakoulutus) sijaitsee kotikunnan ulkopuolella ja palveluun osallistumisesta aiheutuu majoituskustannuksia.
Kela maksaa ylläpitokorvausta korotettuna Työ- ja elinkeinotoimiston lausunnon perusteella, joten korotettua ylläpitokorvausta ei tarvitse hakea "erikseen".
Terveisin,
Kirsi Kelasta - tyottomyyskassat
Hei
Kiitos kysymyksestäsi! Vastaan siihen myös työttömyyskassan osalta.
Työttömyyskassan jäsen, joka on saanut ansiopäivärahaa välittömästi ennen työvoimakoulutuksen alkua, voi hakea työttömyysetuuden koko ansiopäivärahan hakujaksolta (neljä kalenteriviikkoa tai kalenterikuukausi).
Myös työttömyyskassat maksavat ylläpitokorvausta työ- ja elinkeinotoimiston lausunnon perusteella eli sitä ei tarvitse erikseen hakea.
Lisätietoa ylläpitokorvauksesta löydät alla olevasta linkistä
http://www.tyj.fi/default.asp?id=463
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta - tyokkari
Hei,
kiitos kysymyksestäsi.
Muistathan pitää työnhakusi voimassa työvoimakoulutuksen aikana työ- ja elinkeinotoimiston (TE-toimisto) kanssa sopimallasi tavalla, sillä työttömyysetuutta voi saada vain siltä ajalta, jolloin olet työnhakijana TE-toimistossa.
Ota yhteyttä TE-toimistoon viimeistään ensimmäisenä arkipäivänä työvoimakoulutuksen päättymisen jälkeen, mikäli haluat pitää työnhakusi voimassa työvoimakoulutuksen jälkeen.
terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907296- 353861
- 453460
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402592- 2222532
- 402393
- 1292319
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292219Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191973Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241908