Miksi kerrostaloissa lämmin vesi on kuumaa? Usein kuulee monen valittavan, että vesi on liian kylmää. Minun mielestäni ongelma on juuri päinvastainen. En tajua mitä järkeä on lämmittää vettä niin, että se alkaa olla liki 70 asteista. Itselleni riittäisi vaikka 35 asteinen vesi, koska en yksinkertaisesti tarvitse sen lämpöisempää. En usko että kukaan muukaan tarvitsee ja jos tarvitsee niin ei muuta kuin kattila levylle.
Onko tähän olemassa jokin syy bakteerit tms..?
Kysymys veden lämmityksestä
9
5898
Vastaukset
- tietää.
55'C on tavoite. Legionella ei viihdy, mutta nahka ei vielä pala rakoille. 35'C on herkkua legionella-bakteerille.
- mrbaron
No miten sitten pidetään, että kylmä vesi on puhdasta ja lämminvesi pitäisi keittää? Ei tuo kylmävesikään kesäisin mitään niin kylmää ole etteikö siinä pöpöt viihtyisi.. Viime kesänä ei saanut edes niin kylmää vettä mitä olisi suihkussa halunnut.
- mrbaron
No pitääpä alkaa tutustua asiaan, kun jotenkin tuntuu, että kuumaan veden lämmittämiseen käytetään energiaa ihan kohtuuttoman paljon sen tarpeeseen nähden.
- ei merkitystä
Ei veden lämmityslämmöllä ole juuri vaikutusta energian kulutukseen. Kuumaa vettä tarvitaan vähemmän kylmän sekaan kuin vähemmän kuumaa, sama energian siihen kuluu. Vain sillä on oikeastaan merkitystä että mitä lasketaan hanasta ulos.
- sdfg
Ihan sen takia.
Että kun kuuma vesi on 70 asteista, riittää suihkusta 38 asteista huomattavasti pidempään, kuin että varaajassa olisi 38 asteinen jolloin suihkusta tuleva vesi alkaisi heti kylmenemään, ja varaajan pitäisi olla tajuttoman iso. lämpimän käyttöveden shunttisätö on liian vaikea pulma laitteiden ratkaistavaksi. Öljykattiloissa ja kaukolämmön vaihtimissa pitää olla yli 55 astetta ja säätölaitteen pitäisi _salamannopeasti_ sekoittaa seisonut vaikkapa 80-asteinen vesi 55-asteiseksi. Shunttaus tässäkin on samalla periaatteella kuin patteriverkostossa, mutta pattereita saa säätää kaikessa rauhassa hitaaaaasti
- 55 astetta
70 astetta on kyllä aika kuumaa.
35 asteinen taas on aika kylmää, veikkaan että sinullakin jäisi suihkussa käynti todella pikaiseksi jos tulisi vain 35 astesta vettä. Ihmisen lämpöhän on 37 astetta ja mielyttävä suihkulämpö on hieman sen yli, eli jotain 38-39 astetta ja vesi ehtii suihkusta pudotessaan jo hieman jäähtyä, joten hanaan pitää saada jotain 40-39 asteista vettä.
lämmityslaitteessa pitää olla vähintään 55 asteista vettä, jotta varmistutaan ettei legionella bakteerit elä siellä, tämä raja tulee jo määräyksistä.
Yleensä vesi lämmitetään vielä selvästi kuumemmaksi ja siihe shuntataan kylmää vettä sekaan, jolla lämpö lasketaan kuumavesilinjaan sopivaksi, yleensä jotain 55-60 astetta. - kuumaavettä
Kerrostalossa kuuma vesi lämmitetään joko kaukolämmönvaihtimessa tai kierukalla öljykattilan lämmittämässä varaajassa.
Varaajien ei tarvitse olla "tajuttoman isoja", kyllä kerrostalojen kattiloista lähtee tehoja satoja kilowatteja, jolloin vedet voidaan lämmittää "lennossa". Rajoittavana tekijänä taitaa toimia siirtopumpun kapasiteetti kattilan ja varaajan välillä.
Kerrostalojen varaaajat on yleensä n. 1000-3000 litraa. Näiden varaajien lämpötilat on yleensä n. 70-90 astetta, riippuen siitä, mikä öljykattilan lämpötila on. Varaajan lämpötilaa ei säädellä sunttaamalla, vasta kierukasta ulostuleva vesi suntataan.
Esim. täällä meillä 3 kerrostaloa rivitalo, kaksi 250kW öljykattilaa, kuumavesivaraaja 2500 litraa.
Säätölaitteen ei tarvitse salamannopeasti pystyä säätämään, koska sieltä ei tule mitään 80 asteista vettä, sillä kerrostaloissa vesi kiertää koko ajan lämminvesikierrossa, jolloin säätölaite kerkeää hyvin säätämään veden lämpötilaa.
Kuuman veden lämpötila on oltava vähintään 55-60 astetta bakteerien takia. Tosin vanhoissa taloissa putket saattaa olla huonosti eristettyjä, jolloin on nostettava lähtevän veden lämpötilaa jotta palaava vesi on tarpeeksi kuumaa. > ei tarvitse salamannopeasti pystyä säätämään, koska sieltä ei tule mitään 80 asteista vettä, sillä kerrostaloissa vesi kiertää koko ajan lämminvesikierrossa, jolloin säätölaite kerkeää hyvin säätämään veden lämpötilaa.
>
tuo pitää/pitäisi paikkansa sitä paremmin, mitä suurempi on/olisi lämminvesikierron tehonkulutus (onko käyttövesi-. ja rättipattereita, pesutilojen lattiakiertoja). Energiansäästösyistä kulutus halutaan minimoida. Tietysti, koska käyttövesi lämmittää juuri niitä tiloja, joissa RMK:n mukaan huoneiston ilmanvaidon poistoventtiilit ovat. Eli "harakoille" lämmiitetään
käyttövesikierron tehonkulutusta pitää verrata käyttävedel laskemisen tehonkulutukseen, kaukolämpökurssin mukaan 63 kW/vesihana
parikymmentä vuotta oli vastuullani tuhatkuutioinen talo jossa useinkin osuin (öljy)kattilahuoneessa seuraamaan Danfoss-shuntin surkean hidasta toimintaa kun (laitos)keittiössä alkoivat tiskata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh493251Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli702579Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit602399- 942254
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412014Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661665Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1301622Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1731575Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891545Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3801500