Ryhmälomautuksia ja ansiopäivärahan

jimi_saarnio

Hei,
Yhtiöllä on yli 10 työntekijää lomautetaan taloudellisista syistä, ja HR on raportoitu tartunnan henkilöiden TE-toimisto. Olen täyttänyt työttömyyskassan jäsenyys- ja työssä-oloehdon. Mukaan Työttömyyskassojen www-sivuilta:

"Määräaikaisissa ryhmälomautuksissa, joissa lomautettujen määrä on vähintään 10, ei edellytetä henkilökohtaista ilmoittautumista TE-toimistoon vaan työnantaja antaa lomautustiedot suoraan työttömyyskassalle tarkistusilmoituksella."

Koska henkilökohtainen rekisteröinti työvoimatoimistossa ei ole tarpeen, olen miettinyt, mitä tehdä seuraavaksi?

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hei jimi_saarnio ja kiitos kysymyksestäsi!

      Työnantajasi voi tosiaan hoitaa lomautetun ilmoittautumisen TE-toimistoon yhteisilmoituksella, mikäli sinut lomautetaan määräaikaisesti ja lomautus koskee vähintään 10 työntekijää. Kuitenkin jos olet lomautettu toistaiseksi tai mikäli harjoitat yritystoimintaa tai opiskelet, tulee sinun itse ilmoittautua työnhakijaksi työ- ja elinkeinotoimistoon.

      Ilmoituksen hoitamisen lisäksi sinun tulee lähettää ansiopäivärahahakemus omaan työttömyyskassaasi.
      Ansiopäivärahahakemuksen mukana tulee toimittaa vähintään seuraavat liitteet:

      - Alkuperäinen palkkatodistus työnantajalta vähintään työssäoloehdon täyttävältä ajalta. Todistuksessa tulee näkyä eriteltyinä lomarahat ja -korvaukset sekä muut mahdollisesti maksetut erät kuten kertakorvaukset ja tulospalkkiot, palkattomat jaksot ja syyt niihin.
      - Kopio työsopimuksesta
      - Kopio lomautusilmoituksesta.
      - Selvitys hakujakson aikaisista tuloista

      Hakemukseen on henkilökohtaisesta tilanteesta riippuen liitettävä myös:
      - Päätös sosiaalietuuden myöntämisestä, mikäli hakija saa esim. eläkettä, sairaus-, äitiys-, isyys- tai vanhempainrahaa tai kotihoidon tukea.
      - Työttömyyskassa saa ennakonpidätystiedot suoraan verottajalta, mutta jos hakijalla on portaikkoverokortti tai muutosverokortti, liitetään se alkuperäisenä hakemukseen.

      Työttömyyskorvaus haetaan aina takautuvasti. Ensimmäisen hakemuksen voit lähettää omaan työttömyyskassaasi aikaisintaan 2-3 viikon kuluttua työttömyyden alkamisesta.

      Työttömyyskorvauksissa on 3 kuukauden takautuva hakuaika.

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe