Kirjojen lukeminen lapselle

lukutoukkaaa

Olen ollut nyt puolivuotta tuossa vau'kirjakerhossa ja sieltä nyt tulee ihania kirjoja, mitä OLISI mukava lukea puolivuotiaalle lapselleni, mutta miten luet kun neiti tahtoo mussuttaa kirjaa, ei auta, vaikka olisi jokin muu hypisteltävä käsissä. Tämä nyt kuulosti varmasti monen korviin siltä, että yritän väkisin lukea kirjaa lapselleni, en nyt sentään :D Meinaan siis, kun kaikkialla sanotaan että kannattaa lukea lapselle kirjoja jo ihan vauvaiästä asti joku vartti päivään, vaikuttaa vissiin luku ja kirjoitustaitoon myöhemmällä iällä. Toki en ainoastaan tämän takia tahdo lukea kirjoja, olisihan se mukava pieni hetki aina illasta tai vaikka päivällä, kun istutaan ja luetaan, katsotaan kuvia ym. Mutta s eon hiukan hankalaa... :D mites teillä, miten onnistuu lukeminen lapselle vai luetteko ollenkaan "suositusten" mukaisesti? Itsellä on nyt jäänyt paaaaljon vähemmälle lukeminen kun neiti oppi ottamaan kiinni kirjasta ja tunkemaan suuhunsa. Iltaisinkin olisi kiva iltarutiiniksi iltasadun lukeminen, mutta jopa tuntiakin aikaisemmin ennen unia ollaan jo aika väsyneitä, eikä jaksa keskittyä kirjaan...

Kuulostin varmaan siltä, että teen kaiken vauvanhoidossa kirjojen mukaan ja miten suositellaan. Tämä kirjojen lukeminen vauvan kanssa on oikeastaan ainut asia, minkä tahdon ehdottomasti tehdä "suositusten" mukaan, sillä pelottaa että tytölleni tulee vaikeuksia luku ja kirjoitustaidon suhteen niin kuin miehennänikin on. Kyllähän tätä voi reenailla sitten "isompana" kun lapsi ymmärtää, että on kiva istua ja lukea äidin/isän kanssa ja katsella kuvia.. :)

Sekavaa, anteeksi. Mutta kinnostaa tietää, miten teillä mennään? :)

7

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös 6kk vauva

      Oletko kokeillut antaa vauvalle omaan käteen esim purulelun jota voi syödä samalla kun luet kirjaa?

    • lukutoukka myös

      Moikka!
      Meillä alkuun luettiin kirjoja joka päivä, siis noin ehkä neljän kuukauden ikään asti. Mutta nyt sama ongelma, vauva kohta 6kk eikä lukemisesta tuu yhtään mitään kun se kirja on vaan saatava suuhun :D No, ei paniikkia, sitä ehtii sitten lukeen myöhemminkin! Nyt vaan sitten selaillaan sen minkä vauva haluaa, ja kirja saa mennä suuhun. Sitten kun tulee se hetki kun menee hermot kun ei saakkaan kunnolla kirjaa suuhun tai se ei pysy kädessä ja alkaa huuto niin keksitään jotain muuta :) Eikähän sen lukemisenkin aika vielä tule uudelleen..

    • 10kk

      Meidän vauva on 10kk ja sama ongelma se on täällä edelleenkin :) Ei hän enää jatkuvasti kirjoja syö, mutta haluaisi kääntää sivuja eteen ja taakse tai kääntää koko kirjan ympäri. No, ehkä se mukava lukuaikakin vielä koittaa.

    • Hyttys-emo

      Meidän nyt 9 kk lukutoukan pentu on ollut varsinainen bibliomaani noin 4 kk iästä alkaen. Pari huonoinat kovakantista on suosiolla alennettu jyrsintäkirjoiksi, joihin saa lattialla itse ottaa tuntumaa kaikilla aisteilla. Tämän jälkeen on paremmat kirjat malttanut jättää rauhaan.

      Pikkujyrsijä haluaa kanssa ehdottomasti kääntää itse sivua, mutta kun otan kirjasta aina seuraavan sivun valmiiksi vähän koholle, lukeminen sujuu suht sujuvasti oikeaan suuntaan. Kärsivällisyys tosin menee, jos kirjassa on yhtään enemmän kuin 10 sanaa/aukeama, koska se sivun kääntäminen itse on niin megajännää...

    • luin ja luen vieläki

      Kannattaa kuitenkin ehdottomasti jatkaa lukemista!

      Itse luin esikoiselle jo raskausaikana kirjoja ja jatkoin aktiivisesti 4 kk ikään asti. Siinä vaiheessa poika oppi paiskaamaan kirjan kiinni ja yritti karkuun... :) Jonkin aikaa yritin säästellä kirjoja mussuttamiselta, mutta luovutin jossain vaiheessa, kun ei poika niitä kuitenkaan pahasti syönyt. Siirryimme kuvakirjoihin ja niiden katselemiseen, eikä pitempää taukoa koskaan tullut. Pojan ollessa 1-vuotias luimme jo Tammen kultaisia (kun samanikäiset lähipiirin lapset jaksoivat hädin tuskin kuunnella niitä kuvakirjoja...).

      En tiedä, liittyykö asiaan vai ihan geeneihin ja temperamenttiin, mutta poika oppi kaikki kirjaimet 1,5 vuoden iässä. On aina ollut hyvin kiinnostunut kirjoista ja saduista, monipuolisesti. Autokirjat tietysti ovat parhaita, mutta kyllä hän on itse hyllystä valinnut Tuhkimoakin ja vastaavia kirjoja, joita en välttämättä itse olisi keksinyt ensimmäiseksi pojalle lukea. Kirjojen lisäksi hän on aina nauttinut kerrotuista saduista, ja joskus kun olen lukenut sadun, se pitää kertoa uudestaan ns. omin sanoin.

      Poika on nyt 3-vuotias ja joka ilta luemme 2 satua: yhden kuvallisen satukirjan ja yhtä pitempää kirjaa (esim. Peppi Pitkätossu, Peter Pan, Pekka Töpöhäntä yms.). Kirjaimet hahmottaa yllättävän hyvin, vaikkei niitä ole harjoiteltu. Lukuvalmiuskin alkaa pikkuhiljaa olla kohdillaan, koska osaa hahmottaa suullisesti sanoista rakenteita ja kirjaimia. Meilläkin suvussa on lukihäiriötä (siskollani ollut paha sellainen ja itselläni lievä), joten olen tyytyväinen poikani innostukseen.

      Mahassa vuoroaan odottava sisaruskin siis on tahtomattaan jo nyt altistunut kirjallisuudelle ja samaa rataa aion hänenkin kanssaan jatkaa :) Toki niiden syötyjen kuvakirjojen tilalle pitänee hankkia uusia... ;)

    • lukemista riittää

      Me on aina tykätty lukemisesta ihan sen vuoksi, että se on kivaa yhteistä puuhaa. Tuolloin puolivuotiaana se lähinnä oli sitä kirjan mutustelua tai sivujen pikapyöritystä. Silloin minä enemmänkin loruttelin tai lauloin ja kirjoja vain maisteltiin :D Lähempänä vuoden ikää alkoi tulla todellinen kiinnostus kirjoihin ja sittenhän niitä LUETTIIIIIIIN ihan urakalla. Välillä meinasi jo hermot mennä mammaltakin, kun kirjaa tuli kirjan perään. Neiti oppi aikaisin puhumaan, joten kohta tuli sitten kuvien nimeämiset jne. Lukuinnostus pikkuhiljaa normalisoitui ja 1,5v jälkeen meillä on selattu noita valokuva-albumeja ja selostettu kuka kuvassa on ja kuka tekee mitäkin :D Kirjoja luetaan enää nykyään lähinnä iltasatuina tai sitten tyttö "lukee" niitä itse eli selostaa tapahtumia. Tuo iltasatu tuli vasta joskus 1v 10kk ja silloinkin hyyyyvin lyhyeen satuun riitti kärsivällisyys. Päivällä saattaa pidemmänkin kirjan jaksaa selata ja kuunnella.

    • yhden äiti

      Meillä on vuoden ikäisen kanssa sama ongelma. Ekat kuukaudet meni hyvin, mutta nyt sylissä ei malteta kuunnella ollenkaan, kaikki muu on jännempä. Meilläkin on laitettu muutama kuvakirja pojan leluihin. Niitä tuo välillä yhdessä katsottavaksi, mutta ei jaksa kuunella tarinaa, vaan lukeminen menee tyyliin "katso pupu"(sivun kääntö) "Missä on pallo?" jne.

      Meillä lukemista on korvattu loruleikeillä. Niissä yhdistyy puheen rytmi ja leikki. Poika ihan odottaa lorujen "huippukohtia" eli osaa yhdistää tietyt lauseet tiettyyn tekemiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe