pentu ei syö tarpeeksi?

koiranomistaja89

perheeni hankki cockerspanieli-pennun 3 päivää sitten. se syö mun mielestä aika niukasti, ehkä just ja just saammiemme ohjeiden mukaisesti. vaikuttaako uusi ympäristö smyömistottumuksiin? pentu on muuten todella vilkas ja riehuu, leikkii y.m. pitäisikö huolestua? onko mitään mitä voi tehdä että se söis paremmin?

1

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royalcanin-asiantuntija

      Hei

      Vastaukseni tulee tilanteeseenne nähden myöhässä, mutta kysymys on hyvä, joten vastaan siihen yleisellä tasolla. Teidän pentunne lienee jo kotiutunut ja syöminenkin toivottavasti sujuu.

      Yleisenä kommenttina todettakoon, että pennun uuteen kotiin saapuminen voi tosiaankin vaikuttaa myös sen syömiskäyttäytymiseen. Muutto uuteen kotiin on pennulle suuri stressi ja ihanteellista olisikin, ettei ruokavalio ainakaan vaihtuisi muuton yhteydessä. Eli parhaimmillaan pentu on jo kasvattajan luona saanut samaa ruokaa, mitä sille aiotaan syöttää kotona. Mikäli ruokavaliota on myöhemmin tarvetta vaihtaa, se tehdään mieluiten kun pentu on jo kotiutunut. Ruokavalion vaihdos tehdään aina pikkuhiljaa uutta ruokaa vanhaan sekoittaen ja vanhan ruuan määrää asteittain vähentäen.

      Vaikka ruokahalu olisikin hieman heikompi pennun kotiutuessa, ei syytä huoleen ole, mikäli pentu on mainitsemasi tapaan vilkas ja leikkisä ja ruoka alkaa jonkin ajan kuluttua maistua normaalisti.



      Henna Söderholm
      ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
      Royal Canin Finland Oy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      36
      12351
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      627
      3183
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      166
      2207
    4. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      189
      1928
    5. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      105
      1539
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      109
      1312
    7. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      108
      1300
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      299
      1199
    9. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      79
      1197
    10. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      41
      1112
    Aihe