pentu ei syö tarpeeksi?

koiranomistaja89

perheeni hankki cockerspanieli-pennun 3 päivää sitten. se syö mun mielestä aika niukasti, ehkä just ja just saammiemme ohjeiden mukaisesti. vaikuttaako uusi ympäristö smyömistottumuksiin? pentu on muuten todella vilkas ja riehuu, leikkii y.m. pitäisikö huolestua? onko mitään mitä voi tehdä että se söis paremmin?

1

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royalcanin-asiantuntija

      Hei

      Vastaukseni tulee tilanteeseenne nähden myöhässä, mutta kysymys on hyvä, joten vastaan siihen yleisellä tasolla. Teidän pentunne lienee jo kotiutunut ja syöminenkin toivottavasti sujuu.

      Yleisenä kommenttina todettakoon, että pennun uuteen kotiin saapuminen voi tosiaankin vaikuttaa myös sen syömiskäyttäytymiseen. Muutto uuteen kotiin on pennulle suuri stressi ja ihanteellista olisikin, ettei ruokavalio ainakaan vaihtuisi muuton yhteydessä. Eli parhaimmillaan pentu on jo kasvattajan luona saanut samaa ruokaa, mitä sille aiotaan syöttää kotona. Mikäli ruokavaliota on myöhemmin tarvetta vaihtaa, se tehdään mieluiten kun pentu on jo kotiutunut. Ruokavalion vaihdos tehdään aina pikkuhiljaa uutta ruokaa vanhaan sekoittaen ja vanhan ruuan määrää asteittain vähentäen.

      Vaikka ruokahalu olisikin hieman heikompi pennun kotiutuessa, ei syytä huoleen ole, mikäli pentu on mainitsemasi tapaan vilkas ja leikkisä ja ruoka alkaa jonkin ajan kuluttua maistua normaalisti.



      Henna Söderholm
      ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
      Royal Canin Finland Oy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe