Oikeinko?

vaakakuppi

SAISKOS TÄHÄN SITÄ VASTAUSTA KIERTELEMÄTTÄ?!



Onko minun kohdallani menetelty oikein kun minulle annettiin työhönosoitus sellaiseen työhön ,jossa vaatimuksena oli abc ajokortti ja minulla on vain ab.
En ottanut yhteyttä siihen työpaikkaan vaan sain karenssin joka loppuisi silloin vasta kun saan oltua töissä minimi 5 kuukautta.
Olin silloin hakeutunut kurssille ,johon oli parin kuukauden hakuaika,jolla ei ollut mitään vaikutusta karenssiin.
Miksi minulta perittiin päivärahoja takautuvasti n 1.5 kuukaudelta vaikka päätös karenssista tehtiin esim, 15.5 ja perittiin ajalta 1.4 asti?

5

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaakakuppi

      missä mättää kun ei vastata kysymykseen!!!!!!!!!???????!!!

    • tyottomyyskassat

      Hei vaakakuppi,

      päivärahojen takaisinperintää koskevaan kysymykseen on mahdotonta vastata tuntematta tilannettasi tarkemmin. Jotta saisit tiedon siitä, miksi päivärahat perittiin takaisin juuri mainitsemastasi päivästä lukien, sinun kannattaa ottaa yhteyttä takaisinperintäpäätöksen antaneeseen tahoon (Kela tai oma työttömyyskassasi). Jos kyseessä on ollut työttömyyskassa, löydät yhteystiedot tältä sivulta: http://www.tyj.fi/default.asp?id=0&docid=1836 .

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

    • kela

      Hei vaakakuppi,

      Kuten työttömyyskassa jo totesikin kysymykseesi vastaaminen edellyttää asian tarkempaa selvittämistä. Jos takaisinperintäpäätös on Kelan antama niin ole yhteydessä Kelaan niin selvitetään tilannetta tarkemmin.

      Työttömyysetuuksien palvelunumero: 020 692 210

      Terveisin Kirsi Kelasta

    • vaakakuppi

      takaisinperintäpäätös oli työvoimanpäätös! työhönosoitus tuli n esim.n15-20.4 johon en siis ottanut kantaa ja karenssi päätös oli 15.5 ja takaisinperintä 1.4 !?

    • tyokkari

      Hei!

      Kysymyksesi on henkilökohtainen. Tällä palstalla pystymme vastaamaan vain yleisluontoisiin kysymyksiin. Voit olla yhteydessä tilanteestasi Työlinjan puhelinpalveluun
      Työttömyysturvaneuvonta 010 19 4911 (ma - pe klo 9 - 17)

      Terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      603
      7906
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      341
      3023
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      396
      2121
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      128
      1327
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1273
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1209
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1105
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1073
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1045
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      46
      913
    Aihe