Oikeinko?

vaakakuppi

SAISKOS TÄHÄN SITÄ VASTAUSTA KIERTELEMÄTTÄ?!



Onko minun kohdallani menetelty oikein kun minulle annettiin työhönosoitus sellaiseen työhön ,jossa vaatimuksena oli abc ajokortti ja minulla on vain ab.
En ottanut yhteyttä siihen työpaikkaan vaan sain karenssin joka loppuisi silloin vasta kun saan oltua töissä minimi 5 kuukautta.
Olin silloin hakeutunut kurssille ,johon oli parin kuukauden hakuaika,jolla ei ollut mitään vaikutusta karenssiin.
Miksi minulta perittiin päivärahoja takautuvasti n 1.5 kuukaudelta vaikka päätös karenssista tehtiin esim, 15.5 ja perittiin ajalta 1.4 asti?

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaakakuppi

      missä mättää kun ei vastata kysymykseen!!!!!!!!!???????!!!

    • tyottomyyskassat

      Hei vaakakuppi,

      päivärahojen takaisinperintää koskevaan kysymykseen on mahdotonta vastata tuntematta tilannettasi tarkemmin. Jotta saisit tiedon siitä, miksi päivärahat perittiin takaisin juuri mainitsemastasi päivästä lukien, sinun kannattaa ottaa yhteyttä takaisinperintäpäätöksen antaneeseen tahoon (Kela tai oma työttömyyskassasi). Jos kyseessä on ollut työttömyyskassa, löydät yhteystiedot tältä sivulta: http://www.tyj.fi/default.asp?id=0&docid=1836 .

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

    • kela

      Hei vaakakuppi,

      Kuten työttömyyskassa jo totesikin kysymykseesi vastaaminen edellyttää asian tarkempaa selvittämistä. Jos takaisinperintäpäätös on Kelan antama niin ole yhteydessä Kelaan niin selvitetään tilannetta tarkemmin.

      Työttömyysetuuksien palvelunumero: 020 692 210

      Terveisin Kirsi Kelasta

    • vaakakuppi

      takaisinperintäpäätös oli työvoimanpäätös! työhönosoitus tuli n esim.n15-20.4 johon en siis ottanut kantaa ja karenssi päätös oli 15.5 ja takaisinperintä 1.4 !?

    • tyokkari

      Hei!

      Kysymyksesi on henkilökohtainen. Tällä palstalla pystymme vastaamaan vain yleisluontoisiin kysymyksiin. Voit olla yhteydessä tilanteestasi Työlinjan puhelinpalveluun
      Työttömyysturvaneuvonta 010 19 4911 (ma - pe klo 9 - 17)

      Terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe