Opiskelen vanhussosiaalityötä. Paikkakunnallani ei ole varsinaisesti vanhussosiaalityön työharjoittelumahdollisuutta. Opintoihini kuuluu pakollisena työharjoittelu. Jos menen 200 km päähän suurempaan kaupunkiin työharjoitteluun (siellä on vanhussosiaalityö eriytettynä), saanko ylläpitokorvausta 18 euroa päivää kohti?
Ylläpitokorvauksesta
4
236
Vastaukset
- selevä pläkki
sehän riippuu siitä, että mikä koulu sulla on ja mitä kautta sä menet sinne harjoitteluun.
jos kurssi on työkkärin kurssi, niin sä saat jo koulutustukea ja ylläpitokorvausta 9 euroa. ylläpitokorvaus nousee, jos sun harjoittelupaikka on työnhakualueen ulkopuolelle.
jos menet työharjoitteluun työkkärin kautta ja sopimuksella, niin oman työnhakuauleen ulkopuoelle mennessä ylläpitokorvaus kyllä nousee.
kato netistä työnhakualueesi, ja mene sitten sun työkkäriin ja sen sun kurssin vastuuvirkailjan puheille, joka hoitaa tuon harjoitteluasian sopimuksen. - kela
Hei,
Kiitos kysymyksestä.
Kuten nimimerkki "selevä pläkki" totesikin ylläpitokorvausta voidaan maksaa korotettuna jolloin se on suuruudeltaan 18€/pv.
Tarkempia tietoja ylläpitokorvauksesta:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608104715ML?OpenDocument
Toivottavasti työharjoittelupaikka löytyy ja harjoittelu on onnistunut.
Terveisin Kirsi Kelasta.- Ihmettelijäinen
"Kurssi" ei ole kurssi vaan yliopiston sosiaalityön koulutusohjelma, jota opiskelen työmarkkinatuen turvin. Saan omalla paikkakunnallani opiskelusta työmarkkinatuen lisäksi ylläpitokorvausta 9 e/pvä. Eli voinen olettaa siis, että pakollisesta yliopisto-opintoihini sisältyvistä työharjoittelupäivistä 200 km päässä saisin ylläpitokorvausta 18 e/pvä?
- kela
Hei,
kiitos vielä tarkentavasta kysymyksestäsi.
Kela maksaa ylläpitokorvauksen työ- ja elinkeinotoimiston lausunnon mukaan, eli lausunnosta tulisi ilmetä, minkä ajanjakson olet työllistymistä edistävässä palvelussa työssäkäyntialueesi ulkopuolella.
Työssäkäyntialue on asuinpaikasta 80 kilometrin etäisyydelle ulottuva alue.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521787
- 621722
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101258- 611071
- 491034
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566