Objektiivi lintujen kuvaamiseen

Tsohöx

Olen kiinnostunut lintujen kuvaamisesta, ja nyt pitäisi hankkia objektiivi tätä varten. Onko EF 70-200mm f/4L USM tarpeeksi hyvä tähän tarkoitukseen? En haluaisi maksaa itseäni kipeäksi jostain mikä ei sitten olekkaan tarpeaksi hyvä....

5

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsohöx

      vai onko Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM /Canon kannattavampi?

    • Hyvä on tässä kohden varsin suhteellista. Se riippuu siitä millainen kuvauspiilo sinulla on ja mitä lintuja aiot kuvata niitä kun löytyy hippiäisestä merikotkaan asti.

      Pitkäkään putki ei ole aina mikään autuaaksi tekevä vaan jossain 600 - enemmän milleissä alkaa ilmakehän väreily näkyä. Pääsin kokeilemaan 800 mm putkea (kroppi 800) ja kameran takana hyviltä näyttävissä kuvissa oli suurennettaessa selvästi ääriviivaepäterävyyttä jonka arvelen johtuvan auringon säteilystä. Kokeilin samaa putkea myöhemmin toisenlaisissa olosuhteissa eikä tuota ääriviivaväreilyä näkynyt.

      Tuo 200 mm ei paljoa ole joskin kropilla se nousee tavallaan kuvakulman supistumisen vuoksi 300 mm tienoilla ja Canonilla vielä vähän lisää. Minulla se on riittänyt hyvin lintulaudan seuraamiseen mutta nuo linnut ovat jonkun verran tottuneet ihmisiin ja ruoka on aika hyvä houkutin.

      Myös hautuumaalta löytyy varpusia jotka tulevat kädestä syömään sekä oravia samoissa puuhissa jolloij tuo 70 mm lienee juuri sopiva.

      Ajattelu, kokeilu ja harjoitus tekevät tässäkin hommassa mestarin. Mitkään laitteet eivät ilman kuvaajaa juurikaan saa kuvattua (riistakamerat ovat eri asia mutta nekin vaativat apua ihmiseltä) hyviä otoksia pikkulinnuista.

      Asiaan tutustumismielessä pidän 70 - 300 mm edullisia laseja kokeilun arvoisena. Ne maksavat muutaman satasen ja niiden aukot riittävät päivänvalossa mainiosti. Saat kyllä myöhemmin kun harrastus saa sinusta otteen tuhlattua kaikki rahasi erilaisiin valokuvausvempeleisiin kuten on käynyt hyvin pitkälti myös allekirjoittaneelle.

    • Canonisti minäkin

      Lintumiehen perustyökalu on 300 mm prime. Mielummin f/2.8, mutta harrastajalle lompakko sanelee usein f/4.0:n. Ammattilaisilla alkaa 400 mm olla hyvin yleinen.

      Uudemmat versiot ovat parempia, mutta vanhemmillakin tulee toimeen. Valinnassa valovoima on tärkeämpi kuin vakaaja, eli mielummin vanhempi f/2.8 kuin uudempi vakaajallinen f/4.0. Valovoimaisempaan hankitaan usein lisäksi 1,4 kertainen telejatke.

      Kolmesatanen ei sulje pois 70-200 zoomia, joka on ihan hyvä monessa tilanteessa. Useat ottavat kuitenkin ensimmäiseksi lyhyeksi teleksi 100 mm macron.

      Noiden lisäksi vielä 35 mm normaali, niin luontokuvaajan perustarpeet on täytetty.

    • Ällässä on ällä lisä

      Ei riitä millit 200:sessa, ellet kurnuta hiirenhiljaa jossain ahtaassa kojussa. Ostat 70-300 ja hommat alkaa toimimaan. Esim. canonin 70-300 is usm on näppärä ja kevyt, sekä terävä himmennettynä. Moni ammattilainen tykkää myös sen keveydestä ja riittävästä piirrosta. Lisäksi groppi kennolla millejä tulee mukavasti lisää.
      Eikä ole hinnalla pilattu. Myös tehokas vakaaja mahdollistaa käsivaralta kuvaamisen aina 300 milliin asti.

      • vielä...

        Lisäksi kun pukeudut maastopukuun ja maalaat naaman, asetat hatun täyteen risuja, linnut eivät näe sinua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3826
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3034
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2101
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1944
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1828
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1321
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe