http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/03/510098
Miten demarit kehtaavatkin keksiä tekosyitä, kun työvoimahallinnon määrärahoja on jäänyt pitkäaistyöttömien osalta kymmeniä miljoonia käyttämättä.
Hallituksen ja demarien tempputyöllistäminen saa kokoomukselta oikeutetua kritiikkiä
4
379
Vastaukset
- Kylmasen.Usko
"työllisyys" rahat eivät ole virranneet heidän pussiinsa ja tuiksi yrityksille? Tuista yrityksille on karvaat kokemukset. Niillä tuilla vietyt tuhansia työpaikkoja ulkomaille, Kiinaan, Intiaan jne. Sen lisäksi se vääristää kilpailua! Yritys joka, ei saa tukea, voi pärjätä tukia työkseen kerjäävän yrityksen rinnalla.
- Mulberry-mummo
Tempputyöllistäminen tarkoittaa, että sille kokoomuksen arvomaailmassa "rupusakille" pitäsi yrityksien järjestää valtion rahoittamana töitä. Eihän kukaan kokoomuksen arvomaailman kannattavaa yrittäjä ota tätä "rupusakkia" riskikseen, ei edes rahalla. "Rupusakki" ei kuulu niihin kokoomuksen kauniisiin ja rohkeisiin.
- Mulberry-mummo
Täytyy muistuttaa, kun tätä elämää on enemmän nähty, että tempputyöllistäminen on kokoomuksen työministeri Ilkka Kanervan keksintöä. Turha se on kokoomuksen tästä mellakkaa pitää, kokoomus on ollut Suomessa hallitusvastuussa tätä hallitusta edeltäneet kuusitoistavuotta. Kokoomukselle olisi ollut mahdollisuus ja aikaa tähän keksintöönsä paneutua, mutta kokoomus sai vaan aikaiseksi työttömyyden jatkuvaa kasvamista.
- Ihmettelevä äänestäjä
Työvoimahallinto on ollut demarien kommennossa vuodesta 1995 - miksi muutosta ei sitten ole tullut ?
Nyt eletään vuotta 2007...onhan tässä ollut 12 vuotta aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi rikollista
"Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on504169Mitä tekee Rebelwerks?
Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä333642Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?
Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän161937Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod2801589Oho! Pippa Laukka saa kurimusta tanssiope Marko Keräseltä: "Oli vastaanotto kesken tai ei..."
Toivotaan, ettei Pippa ja Marko tipu jo heti kättelyssä… Tsemppiä Tanssii Tähtien Kanssa -kisaan! Lue lisää: https://w461556Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul191406Dmitri Medvedev: Suomi tuhotaan - kukaan ei enää lue heille muumisatuja
Helsinki valmistautuu sotaan ja todennäköisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle Venäjää vastaan, valittaa Venä2031308Jatkoksi ikäero keskusteluun
Mikä oli ensireaktiosi, kun sait tietää teillä olevan vähän enemmän ikäeroa? Tiesitkö alunperin ikäerosta vai missä vaih801233- 981153
- 481024