Perunat mikrossa?

Sinkkupottu.

Miten saa valmistettua mikrossa perunan? Sinkkuna ei hotsi keitellä paria perunaa kattilassa. Kuoritaan, vuokaan hieman vettä ja lautanen kanneksi?

6

3004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urilla olet

      mutta muista pistellä perunat ettei poksahda.

    • kkkkkkkkkkkkk

      ... pottunen (yksitellen) kasteltuun kaksinkertaiseen talouspaperiin, ensin tietysti pari reikää haarukalla tai veitsellä pottuseen, niin ei halkeile.

      Mikroon muutamaksi minuutiksi, tehot ja aika mikron ja pottuejn mukaan - kokeilemalla löytyy sopiva.

    • kreikkalaisia perunoita:

      Pese perunat hyvin ja halkaise ne pitkittäissuuntaan, sitten vielä puolikkaat lohkot kukin 2-3 lohkoihin, laitat kattilaan veteen, johon lisäät kasvis,-liha- tai kanabuljonkia ja valkosipulia, jos pidät siitä.
      Kansi päälle ja kiehumaan. Valmistuu nopeammin kuin kokonaiset perunat. Voit laittaa keitinveteen myös tomaattipyrettä,tai sipulirenkaita, vaihdella voi loputtomiin. Maistuvat lihan ja kalan kanssa, jopa sellaisenaan.Terv.mikron keittiöstä poistanut.

      • joo.....

        En kyllä mikrolla rupeisi ruokaa laittamaan mutta en siitä kyllä ikinä luopuisikaan.

        Jos ei hotsita keittää paria perunaa niin keitä koko kattilallinen, tee seuraavana päivänä pyttipannua ja sitä seuraavana päivänä perunasalaattia.


    • Mikrokokki

      Ota pari samankokoista perunaa ja pese ne. Pane ne kuoripäällisenä vaikkapa muoviseen pakastusrasiaan ja kansi päälle. Ei tarvitse pistellä reikiä eikä rasiassa tarvita vettä. Säädä mikro 1/2 - 3/4 -teholle. Ensimmäisellä kerralla ajaksi voi asettaa esim. 7 minuuttia. Kokeilemalla löytyy sopiva aika. Mitä suurempia perunat ovat, sitä pitempi aika tarvitaan. Jos kuumennat liian pitkään, mukulat nahistuvat, jolloin niitä on vaikeampi kuoria - maku kyllä oikeastaan vain paranee. Samassa rasiassa voi kypsentää myös porkkanaa: Anna perunoiden ensin kypsyä pari minuuttia ja lisää sitten porkkana.

    • sinkkutaiei

      Hihihi on siinä ihminen laiska kun ei itselleen ruokaa jaksa oikein tehä :DDDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe