Miten saa valmistettua mikrossa perunan? Sinkkuna ei hotsi keitellä paria perunaa kattilassa. Kuoritaan, vuokaan hieman vettä ja lautanen kanneksi?
Perunat mikrossa?
6
3000
Vastaukset
- urilla olet
mutta muista pistellä perunat ettei poksahda.
- kkkkkkkkkkkkk
... pottunen (yksitellen) kasteltuun kaksinkertaiseen talouspaperiin, ensin tietysti pari reikää haarukalla tai veitsellä pottuseen, niin ei halkeile.
Mikroon muutamaksi minuutiksi, tehot ja aika mikron ja pottuejn mukaan - kokeilemalla löytyy sopiva. - kreikkalaisia perunoita:
Pese perunat hyvin ja halkaise ne pitkittäissuuntaan, sitten vielä puolikkaat lohkot kukin 2-3 lohkoihin, laitat kattilaan veteen, johon lisäät kasvis,-liha- tai kanabuljonkia ja valkosipulia, jos pidät siitä.
Kansi päälle ja kiehumaan. Valmistuu nopeammin kuin kokonaiset perunat. Voit laittaa keitinveteen myös tomaattipyrettä,tai sipulirenkaita, vaihdella voi loputtomiin. Maistuvat lihan ja kalan kanssa, jopa sellaisenaan.Terv.mikron keittiöstä poistanut.- joo.....
En kyllä mikrolla rupeisi ruokaa laittamaan mutta en siitä kyllä ikinä luopuisikaan.
Jos ei hotsita keittää paria perunaa niin keitä koko kattilallinen, tee seuraavana päivänä pyttipannua ja sitä seuraavana päivänä perunasalaattia.
- Mikrokokki
Ota pari samankokoista perunaa ja pese ne. Pane ne kuoripäällisenä vaikkapa muoviseen pakastusrasiaan ja kansi päälle. Ei tarvitse pistellä reikiä eikä rasiassa tarvita vettä. Säädä mikro 1/2 - 3/4 -teholle. Ensimmäisellä kerralla ajaksi voi asettaa esim. 7 minuuttia. Kokeilemalla löytyy sopiva aika. Mitä suurempia perunat ovat, sitä pitempi aika tarvitaan. Jos kuumennat liian pitkään, mukulat nahistuvat, jolloin niitä on vaikeampi kuoria - maku kyllä oikeastaan vain paranee. Samassa rasiassa voi kypsentää myös porkkanaa: Anna perunoiden ensin kypsyä pari minuuttia ja lisää sitten porkkana.
- sinkkutaiei
Hihihi on siinä ihminen laiska kun ei itselleen ruokaa jaksa oikein tehä :DDDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5404645Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183721Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842352Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4822221Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881555Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1161524- 1571413
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel691340- 701323
- 841164