eikä me olla veljeksiä....

onkko tuossa nyt kyseessä estonian pojat jotka tuli suomen apuun vai mistä kyse?
74498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hei, haluaisin minäkin tietää, mistä tämän marssin sanoista on kysymys. Muistan lapsuudestani, 60-luvulta, kun vanhat sotajermut tätä joskus illan hämysstä lauloivat.

Äänestä

Pikkusen taitaa olla Suomen historia hukassa, sillä joka ei tätä heti tajunnut. Laulussa lauletaan myös:
"Ruunun rossia rinnan päällä
nyt pojista parhaat pitää,"

Eli kyseessähän on selvästi aika, jolloin Suomi oli osa Ruotsin kuningaskuntaa, ja pojat lähtivät lahden yli palvelemaan Ruotsin armeijassa.

Äänestä
  • Ei ne missään Ruotsissa palvelleet. Joukot olivat Suomessa, elleivät mellastaneet sodissa ulkomailla.

    Äänestä

  • hakkaa päälle kirjoitti:

    Ei ne missään Ruotsissa palvelleet. Joukot olivat Suomessa, elleivät mellastaneet sodissa ulkomailla.

    Kuka sanoi että palvelivat Ruotsissa? Ruotsi oli silloin suurvalta, ja Suomen poikia lähetettiin ruotsin armeijan riveissä palvelemaan ties minne. Eikä kyllä mitenkään vapaaehtoisesti. Ja harva palasi elävänä takaisin Itä-Ruotsiin eli nykyiseen Suomeen.

    Tunnetuimpia näistä olivat Hakkapeliitat (jotka saivat nimityksensä siitä, kun huusivat hyökätessään "hakkaa päälle".

    Äänestä

Kappale esiintyy levyllä "Vanha kaarti laulaa - Suomalaisia marssilauluja 1800-luvulta", joten voidaan olettaa kappaleen syntyneen 1800-luvulla, tai aikaisemmin. Todennäköisesti laulun sanat tarkoittavat vain kahta henkilöä pienen lahden rannoilta, ei ainoastaan Suomen- tai Pohjanlahden. Laulu kai sai uuden merkityksen Viron itsenäisyyssodassa vuonna 1918-20.

Äänestä
  • Sanoisin, että se on alunperin ollut ihan vain vanhojen jermujen rallattelulaulu, se on vaan tuon säkeen "tavallisen reiluja mamman poikia toiselta puolen lahden" takia oletettu viittaavan Ruotsiin tai Viroon, mutta Suomi on tosiaan lahtia täynnä

    Äänestä

levyllä "Vanha kaarti laulaa - Suomalaisia marssilauluja 1800-luvulta" sisältää kappaleen "Suomen Kaarti Turkinmaalla". Ja "eikä me olla veljeksiä" sisältää sanat "Pääskyt kun lenteli etelän maille, Niin silloin me tultiin tänne."

Aika jolloin Suomen sotilaitten mahikset olla Turkissa olisi ollut Tsaarin alla 1800 luvulla. Hyvä vihje olisi ollut sota Venäjän Keisarikunnan ja Osmanien Imperiumin välillä, mutta molemmat valtiot kävivät sotaa tusinan kertaa sillä ajalla. Joka jättää tarkemman arvelun mahdottomaksi tämän ajatuksenlinjan mukana.

PS: "Ruunun rossia rinnan päällä", täytyy muistaa että Venäjä oli tähän aikaan keisarikunta, ja vaikka se ei suomalaisille kuninkaan titteliä pitänyt niin silti kruunusta ja kruunun kaartista, rossista ja teetalosta puhuttiin näintavoin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


toiselt puolen lahde kirjoitti:

onkko tuossa nyt kyseessä estonian pojat jotka tuli suomen apuun vai mistä kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu