Ylläpito odotan vastausta kysymykseeni:

ihme toimintaa!

Luetaanko siellä ollenkaan ketjuja/viestejä joista on laitettu poistopyyntö?

Nyt esimerkiksi kahvikeskustelut palstalla joku häirikkö pyytää poistoon suurimman osan ketjuista/viesteistä vaikka ovat ihan asiallisia ja palstan aihepiirin mukaisia.

Eikö asiallisempaa olisi bannata se asiaton poistopyytäjä kuin poistaa asiallisten kirjoittajien kirjoitukset?

13

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta vaihdan

      Miten viestejä siirretään toiseen kansioon?

      Avaa viesti, jonka haluat siirtää. Klikkaa Siirrä-painiketta ylhäällä olevasta valikosta. Aukeavassa ikkunassa voit valita kansion, jonne haluat siirtää viestin. Klikkaa lopuksi OK-painiketta. Jos haluat siirtää useita viestejä samalla kertaa, valitse haluamasi viestit viestilistasta klikkamalla viestien otsikoiden edessä näkyvää pikkuruutua. Sen jälkeen klikkaa Valitse toiminto -painiketta ja valitse Siirrä. Aukeavasta ikkunasta voit valita kansion, johon haluat siirtää viestit.

      Ei toimi, ei ole pitkään aikaan toiminut

    • Ydinvoimapalstallapoistot toimii ylitehokkaasti

      Ydinvoimapalstalla poistetaan ketjuja mm. seuraavista aiheista

      Ydin-Suomi-skenaario
      Ydinräjähdys ydinvoimalassa
      Ydinvoimaäänestys 2010 ja Stuxnet

      Yhteistä noille on se, että ne antavat negatiivisen kuvan ydinvoimasta. Missään säännöissä ei kuitenkaan sanota, että sellaisia ei saa kirjoitella.

      • Tosi on

        Mistä oikein puhut?

        Noita skenaarioita on satapäin. Onko mielessäsi joku erityinen vai valitseeko jokainen omansa?

        Ydinvoimalassa ei voi tapahtua ydinräjähdystä, sillä käytettävä uraani on liian köyhää.

        Mitään ydinvoimaäänestystä ei ole koskaan tehty. Toki joitain mielipidekyselyitä vähän siellä sun täällä, mutta ne ovat aina olleet lähinnä tarkoitushakuisia.

        Liemet joku fobisti.


    • Sasesillesi

      Nimimerkki "ihme toimintaa!" on aivan oikeassa. Ihmettelenpä, että lukeeko ylläpito ylipäätään tätäkään palstaa, kun vastausta ei näy tulevan, vaikka kysymys on esitetty jo kohta kuukausi sitten?

      Politiikkapalstoilla näkyy olevan sama käytäntö: joku poistattaa jatkuvasti täysin asiallisia ketjuja ja viestejä kenties itse kiusallisiksi kokemistaan asioista, samalla kun kakka- ja kaljahuumori, rasismi ja suoranaiset henkilöön käyvät herjaukset saavat siellä rehottaa ihan miten tahansa.

      Ryhtiä peliin, suomi24, muuten jonain päivänä käy vielä niin, että olette itse oikeudessa kun joku suuttuu ja nostaa herjauskanteen!

      • kfölsdkflökvxcvx

        Tähän palveluun tulee ihan liikaa viestejä, jotta niitä voitaisiin oikeasti moderoida tällä henkilöstöllä. Saattavat he joskus viestit lukea, mutta useimmiten ei.

        Mielestäni olisi parempi jos lukijat eivät voisi ilmoittaa viestejä kuin poliisille. Palstoille hommattaisiin sheriffejä, jotka voisivat poistaa viestejä. Jos sheriffi on asiaton, hänestä tulee kyllä niin paljon huonoa palautetta, että hänet vaihdetaan.

        Helpoin uudistus olisi tehdä rekisteröityminen pakolliseksi. Se vähentäisi asiatonta kirjoittelua huomattavasti. Ainoastaan mainostulojen takia tätä ei toteuteta. Vähemmän kävijöitä = vähemmän mainostuloja Suomi24:lle.


      • Osta moka suomi24
        kfölsdkflökvxcvx kirjoitti:

        Tähän palveluun tulee ihan liikaa viestejä, jotta niitä voitaisiin oikeasti moderoida tällä henkilöstöllä. Saattavat he joskus viestit lukea, mutta useimmiten ei.

        Mielestäni olisi parempi jos lukijat eivät voisi ilmoittaa viestejä kuin poliisille. Palstoille hommattaisiin sheriffejä, jotka voisivat poistaa viestejä. Jos sheriffi on asiaton, hänestä tulee kyllä niin paljon huonoa palautetta, että hänet vaihdetaan.

        Helpoin uudistus olisi tehdä rekisteröityminen pakolliseksi. Se vähentäisi asiatonta kirjoittelua huomattavasti. Ainoastaan mainostulojen takia tätä ei toteuteta. Vähemmän kävijöitä = vähemmän mainostuloja Suomi24:lle.

        Palstoista valtaosan voisi lopettaa tarpeettomana.
        Keskittyä olennaiseen eli lopuille palstoille pakkorekisteröinti.
        Nimettöminä puskissa surffaajat näkisivät vain mainoksia, eivät ketjuja.


    • Jepulis .

      Taidat joutua odottamaan vuosituhannen vaihtoa.

    • odotellaan edelleen

      Nyt siellä ilmoitti jo sefukin ottavansa loparit ylläpidon älyttömän toiminnan vuoksi. Sefu on ollut ihan ok ja asiallinen, mutta ylläpito poistaa kaiken minkä häirikkö klikkaa asiattomaksi, siis kaiken asiallisen.

      • odotellaan vielä

        Nyt on 50 keskusteluissa menossa joku älytön poistovimma, silläkin on sefu, mutta silti päivän kirjoituksista poistuu 2/3, tosin saattaahan se olla sefukin joka on päättänyt tappaa palstan ettei tarvitse vahtia.

        Tuleekohan tähän ketjuun koskaan ylläpidolta mitään vastausta, näyttää jo 5kk kestäneen sen odottelu.


    • Hei,

      Asiattomista poistoista kannattaa olla yhteydessä asiakaspalveluun oheisella lomakkeella http://www.suomi24.fi/palaute/lomake.

      Sheriffien toiminnasta löytyy lisätietoa täältä: http://www.suomi24.fi/opastus/keskustelu/sheriffit/.

      Tämän linkin takaa löytyvät puolestaan perusteet Keskustelun säännöt -kohdasta. http://www.suomi24.fi/opastus/keskustelu/ohjeet/ Nämä toimivat perusteena palstojen moderoinnille ja näiden perusteella voi ilmiantaa asiattomia viestejä.

      Toivottavasti näistä on teille apua ja saitte vastauksia kysymyksiinne.

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

      • porttikielto

        Miksi www.suomi24.fi/potkut ja työttömyys palstalla saa olla ihan rauhassa nämä "työtön työnsi ripulipaskat" poistoista huolimatta, ja nyt on tämä IP-osoite porttikiellossa kun on niitä poistanut bittiavaruuteen haisemaan

        "porttikielto"


      • modet ei tee mitään!
        porttikielto kirjoitti:

        Miksi www.suomi24.fi/potkut ja työttömyys palstalla saa olla ihan rauhassa nämä "työtön työnsi ripulipaskat" poistoista huolimatta, ja nyt on tämä IP-osoite porttikiellossa kun on niitä poistanut bittiavaruuteen haisemaan

        "porttikielto"

        Saunakauhan takapuoleentyöntelijä on palannut palstalle. Päättyikö banni vai kotiuttivatko pakkohoidosta?


    • ei jaksa

      Elina
      Suomi24,

      Mitä hyötyä ottaa yhteyttä ylläpitoon, kun mitään ei tapahdu? Asiattomia poistoja tapahtuu edelleen. Miksi te ette voi myöntää, että teillä on automaattipoisto, ainakin viikonloppuisin? Kaikki asiattomien viestien poistojen kohteeksi joutuneet sen tietävät. Viikonloppuisin lähtee hetkessä laitetut viestit.

      Mikä homma tuo punainen stop-merkki, joka tulee nimimerkin oikealle puolelle?Nytkin se tuli, mutta viesti ilmeisesti lähtee. Jos käyttäisin tätä nikkiä seuraavina päivinä, viesti ei enää lähdekään vaan ilmoittaa, että nimimerkki on jo käytössä.. Näin on käynyt itselleni.

      Korjatkaapa tämä bugi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      75
      3043
    2. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      110
      2341
    3. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      47
      2322
    4. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2047
    5. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      472
      1966
    6. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      132
      1754
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      30
      1670
    8. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1591
    9. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1503
    10. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      7
      1459
    Aihe