Kohdun ulkoinenraskaus ja uusi raskaus mahdollista edes(?)

Hila88

Päätimme joulukuussa 2009 mieheni kanssa, että lopetamme ehkäsyn käytön (kuparikierukka) Poistatin kierukan Tammikuussa 2010. meni aikansa kun kuukautis rytmi palautui normaaliksi ja joulukuussa 2010 tein raskaustestin ja se oli positiivinen. Kuitenkin jokus rv 7-8 tuli kipuja ja vuotoa ja menin lääkäriin. Paljastui että minulla oli kohdun ulkoinen raskaus, joka oli mennyt vasemman munasarjan johtimeen ja se leikattiin pois. Ulkomaalaistaustainen lääkäri sanoi että vasemmanpuoleinen munasarja leikattiin pois koska johdin oli puhjennut(?) ja verta oli mennyt vatsaonteloon jne.jne. Leikkauksen ja jälkitarkastuksen jälkeen kysyin mikä on raskaus mahdollisuus ja onko se puolittunut? Sain siihen negatiivisen vastauksen "mahdollisuus ei ole edes puolettunut" oli vastaus.

Nyt puolivuotta tapahtuman jälkeen ja uuden yrittämisen myötä on pelko että lääkäri ei olisi ollut pätevä koska se ei osannut kunnolla suomea ja tuntui että meillä ei "synkannut" Onko tietoa mikä on mahdollisuus tulla raskaaksi ja vaikuttaako hedelmöittymiseen se että on yksi munasarja?

Olen 23-vuotias, 176cm ja 87kg. Hieman liikakiloja mutta lääkärin mukaan ei niin merkittävästi ylipainoa että se vaikuttaisi raskaaksi tulemiseen.

2

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ku.-08

      Eikö sinulla ole itselläsi epikriisistä kopiota, kopiota joka kuuluu sinulle? Miksi epäilet lääkärin ammattitaitoa?

      N. 15% huonompi mahdollisuus yhdellä kuin kahdella...

    • Hei,

      Kiitos kysymyksestä. Sinulta on ilmeisesti poistettu toinen munanjohdin kohdunulkoisen raskauden yhteydessä, mutta molempien munasarjojen pitäisi olla tallella ja toimia normaalisti. Tämä asia selviää leikkauskertomuksestasi, jonka lääkärisi voi sinulle 'suomentaa'.

      Jäljellä olevan munanjohtimen aukiolo kannattaa selvittää joko oman gynekologisi toimesta tai lapsettomuusklinikalla. Munanjohdin on elin, joka kuljettaa siittiöt munasolun luo ja hedelmöityneen munasolun kohtuun.

      Syysterveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      23
      2592
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      37
      2257
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      61
      1272
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1192
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      956
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      937
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      64
      807
    8. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      773
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      63
      760
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      731
    Aihe