Mulla olisi taulukko, johon kertyy dataa eri päiviltä. Uuden päivän tiedot tulevat aina eri välilehdelle niin, että vastaava tieto on aina samassa solussa.
Ongelma:
Yksi välilehti halutaan pitämään kirjaa minimiarvoista tietyistä soluissa.
Esim. Kuinka saan haettua pienimmän yksittäisen arvon jokaisen välilehden solusta L38? Yhdelle välilehdelle tämä on helppoa eli näin =MIN('Taul1'!L38) mutta kuinka tämä saataisiin tehtyä koskemaan kaikkia välilehtiä...
Arvojen hakeminen kaikilta välilehdiltä
4
662
Vastaukset
- mites tämä
=MIN(Sheet2:Sheet6!L38)
- juujuu86
Periaatteessa kyllä, mutta....välilehtiä tulee lisää säännöllisin väliajoin ja oikeasti välilehden nimi vaihtelee päivämäärän ja tapahtumapaikan mukaan (n.kk välein). Jos/kun lisään tietoa taulukkoon niin lisään uuden välilehden. Tällöin kaavaakin pitäisi silloin muokata taas uudelleen -> ei hyvä ratkaisu..
- juujuu86
Teinpä nyt purkkaratkaisun tähän ja lisäsin ylimääräisen välilehden taulukon viimeiseksi välilehdeksi, lukitsin sen ja piilotin näkyvistä.. Näin "väliin" lisätyt taulukot tulevat suoraan osaksi tätä määritettyä kaavaa. Riittää tähän tarkoitukseen, mutta mielelläni korjaan tämän jos löytyy helppo tapa tehdä tämä järkevämminkin...
soluun mihin haluat tuloksen kaava esim. =Minimi(C1)
vaihda koontitaulukon nimi sopivaksi (nyt Yhteenveto)
moduuliin...
Option Explicit
Function Minimi(Solu As Range) As Double
Dim i As Integer
Minimi = 9999999999
Application.Volatile True
For i = 1 To Worksheets.Count
If Not Worksheets(i).Name = "Yhteenveto" Then
If IsNumeric(Worksheets(i).Range(Solu.Address)) Then
If Minimi > Worksheets(i).Range(Solu.Address) Then
Minimi = Worksheets(i).Range(Solu.Address)
End If
End If
End If
Next
End Function
Keep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222399Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant799611Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.447602Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va866401SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485092HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1164747Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054466Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k841477