Jos prolaktiini on päälle 2000, mutta luultavasti laskussa, maitoa tulee mutta kuukautiset olleet normaalit niin onko mahdollisuuksia?
Lääkitystä on tihennetty, mutta voi olla ettei tuo prolaktiini kovin äkkiä laske.
Paljoa se ei ole minulla koskaan laskenut, olen vaan saanut kuukautiset normaaliksi ja pääkivut pois kun on pikkusen laskenut. En usko että normaalitasoa tulee koskaan.
Jos prolaktiini on 1000-2000 voiko yleensä tulla raskaaksi?
Kauanko teillä on kestänyt joilla se on noin paljon?
Ikävää tässä on se että etsin itsestäni raskausmerkkejä ja luulen normaaleja asioita niiksi, vaikka en ole raskaana.
Niin ja lääkäri on sanonut voi, mutta ei yhtään osaa ennustaa kuinka vaikeaa se sitten on.
Prolaktinooma ja raskaaksi tulon kesto?
1
269
Vastaukset
Hei,
Kiitos kysymyksestä :)
Kun hoitava lääkärisi on sanonut, että voit tulla raskaaksi, uskoisin häntä. Sinut on varmasti tutkittu hyvin.
Onko sinulle selvitetty syytä siihen miksi prolaktiiniarvosi on koholla ? Tietyt lääkkeet saattavat kohottaa arvoa ja näiden lääkitysten poisjättö auttaa laskemaan prolaktiiniarvoa.
Aivolisäkkeesi on varmaankin kuvattu ja suljettu pois hyvänlaatuinen aivolisäkekasvain ?
Onko kyseessä ns. makroprolaktemia = suuret prolaktiinimolekyylit, jotka eivät ole biologisesti aktiivista prolaktiinia. Eli onko prolaktiini arvoa mitattaessa määritetty samalla makroprolatiinin osuus prolaktiiniarvostasi ?
Yleensä lääkityksellä prolaktiiniarvo saadaan normaaliksi, mikäli kyseessä ei ole tuo makroprolaktinemia, jolla taas ei ole merkitystä raskaaksituloon.
Hyvä, että kuukautiskiertosi on palautunut normaaliksi, se in kuitenkin merkki siitä, että munasolu irtoaa ja raskaaksi tulemisen mahdollisuus luonnollisesti paranee.
Riitta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885081- 141731
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631616Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91433Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501137Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 192932
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7800