Olenko peliongelmainen??

iloton,,,,,,,,,

pikavippejä on tullut otettua pelaamiseen,osa maksamatta.

tällä hetkellä kuitenkin osaan olla pelaamatta, tilillä n. 800€.
puoliso jäi yllättäen työttömäksi ja tuolla rahalla on elettävä melko pitkään.

laskut ja vuokrat olen hoitanut, paitsi ne pari pikavippiä painaa päälle.

koska nyt en pelaa, vaikka tilillä rahaa, kysyisin onko mulla ongelma vai ei?

6

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain..

      Hei!

      Eipä taida peliongelmaa olla, ainakaan vielä. Muistan kun itse olin tuossa tilanteessa, maksoin kaikki laskut ja vuokrat ja ruuat jne. ja pelasin sitten muutaman kympin jos mieli teki. Siihen se olisi pitänyt jättää. Nykyään pakonomaisesti tulee pelattua heti kun vähänki rahaa pöllähtää tilille ja sitten ketuttaa kun tuli taas kerran hävittyä. Ja siis kaikki vippipaikatkin on tullu koluttua ja niin sanotusti olen luottokelpoinen vasta keväällä 2015.

      Eli jos ajattelet pelaamista joka päivä ja alat pelailla niin siitä voi kehittyä ongelma, ota itseäsi niskasta kiinni tämän suhteen äläkä anna sen edetä :)

    • ghdghhh

      hgfgbgvdfsgdfsgv fgrgersgr rssgrgheththth eth trhtrhtrhtrshj hjtrhet

    • Hei!

      On hyvä, että olet selvästi miettinyt asiaa. iongelmaa ei voi määritellä tietyillä rajanvedoilla, vaan ongelma on erilaisilla ihmisillä erilainen. Se, miten pelaaminen vaikuttaa muuhun elämään ja elämiseen yleensäkin, ratkaisee. Tunnetko esimerkiksi suurta houkutusta pelata? Oletko ärtynyt tai vihainen jos et pääse pelaamaan? Kerrot, että pystyt olemaan pelaamatta ainakin tällä hetkellä. Miltä se tuntuu verrattuna siihen kun pelaat?

      Peliongelmat jaetaan yleisesti kolmeen ryhmään; riskipelaamiseen, ongelmalliseen pelaamiseen sekä peliriippuvuuteen. Ongelmalla on siis monia eri tasoja, ja pelaamisen kannattaa lopettaa niin varhaisessa vaiheessa kuin mahdollista jos vähänkään epäilee sen olevan ongelmallista tai jos se tuottaa yhtään huolta elämääsi ja talouteesi.

      Tuntomerkkejä peliongelman tunnistamiseen löydät Peluurin nettisivuilta seuraavaa linkkiä painamalla: http://www.peluuri.fi/peliongelma/peliongelman_maarittelya_ja_tuntomerkkeja_-_peliriippuvuus/

      Olet varmasti tietoinen pikavippien korkeista koroista. Jos sinua mietityttää raha-asiat ja talous, voit ottaa yhteyttä kunnalliseen talous- ja velkaneuvontaan. Omaehtoisen luottokiellon voit asettaa itsellesi sivuilla omatieto.fi. Tämä voi ainakin vaikeuttaa lainojen ottamista pelaamista varten. Omaehtoisen luottokiellon saa myös tarvittaessa kumottua.

      On hyvä, että olet hoitanut tärkeät menot, eli vuokrat ja laskut. Ne tulevat talousasioissa etusijalle ja asunto ja asuminen onkin yksi hyvinvoinnin perusedellytyksistä.

      Saadaksesi tarkempaa neuvontaa tai ohjausta juuri sinun tilanteeseesi, voit soittaa anonyymisti ja maksutta Peluurin Auttavaan puhelimeen numerossa 0800 100 101 ark. klo. 12 - 18.

      Ystävällisesti,
      Peluuri-tiimi

    • srgsgrgrs

      Olet peliongelmainen. Itsekkin pystyn ( tai ainakin niin kuvittelen) pitämään rahaa tililläni kunnes se saatanan pelihimo valtaa minut yllättäen ja sit menee kaikki. Ajattele seuraavalla pelikerralla että et petä ainoastaan itseäsi vaan myös vaimoasi.

      • ???????

        Aika jännä juttu, oletko varma että aloittaja on mies ? Tunnen naisia joilla on isoja ongelmia peliensä kanssa ja sinäkin näet niitä seuraavalla kauppareissulla. Ostavat prosenttituotteita ja sitten kiireellä menevät pelaamaan.


    • levoton-64

      Mulla on peliongelma,ollut jo monen monta vuotta...yrittäny lopettaa monella keinolla,ei ole onnistunut.Ei onneks ole luottotiedot menneet,vaikka on lainaa maksettavana ja pikavippejä olen myös ottanut useamman kerran.Välillä ajattelee mitä sillä rahalla olisi kaikkee tehnyt ja ostanut...mikä on mennyt peliin...mutta ei auta asiaa yhtään.Mulla yleensä menee monet asiat liiallisuuteen..en pysy kohtuudessa enkä osaa lopettaa ajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe