Ja tuo kidutuskielto ei tosiaan koske jenkkejä. Nämä amerikkalaiset "maailmanpoliisit" ovat tässä viime vuosina kunnostautuneet juurikin kidutuksen alalla, Suomikin selvittelee CIA:n kidutuslentoja edelleen. Maailmalla on paljon Quantanamon kaltaisia paikkoja, joissa vankeja kidutetaan mm. sähköshokeilla, vesikidutuksella, ruoskimisilla ja monilla muilla keinoilla ihan jenkkien toimesta ja hyväksymänä. Muiden on noudatettava ihmisoikeuksia, mutta ilmeisesti jenkkien ei tarvitse moisista välittää paskan vertaa.
Huolestuttavaa tässä on se, että mitä jenkit edellä, sitä yleensä Suomikin pian perässä. Suomessakin on jo sädetty jenkkityylisiä "terrorismin torjuntaan" käytetäviä lakeja, kuten esimerkiksi salaisten pakkokeinojen laki. Sillä vaan ei ole otettu yhtään terroristia kiinni, sensijaan näillä laeilla kiusataan tavallisia kotipiraatteja ja kannabiksen kotikäyttäjiä, sekä alistetaan kansalaisia, joilla on eriävä mielipide siihen nähden mitä Jyrki Katainen ja hänen kapitalistirosvolaumansa ajattelee. Kidutus on todellinen uhka ja voi tulla myös Suomen poliisin keinovalikoimaan jos tämä maa haluaa kaikessa apinoida jenkkipersreikiä.
En ole koskaan pitänyt jenkeistä, enkä pidä näistä omahyväisistä perslävistä jatkossakaan. USA on maailman valtioista Somalian rinnalla kenties ainoa jossa en suostu vierailemaan edes turistina.
totuus amerikkalaisista ja kristinuskosta
suoraa puhetta
4
64
Vastaukset
- Näin on!
Yhdyn täysin kirjoitukseesi.
Mitä tuolla on kristinuskon kanssa tekemistä? Ei mitään. Sopiiko niin että valitaan ensi kerralla vähän paremmin se otsikko
- Hyvä aloitus
Tungen väliinne ja sanon sivuhuomautuksena että Amerikkalaisethan ovat kristitty kansa.
- Juu, tosi on
Hyvä aloitus kirjoitti:
Tungen väliinne ja sanon sivuhuomautuksena että Amerikkalaisethan ovat kristitty kansa.
Eivät ole yhtä kristitty kansa, kuin Suomi. Meistä suurin osa on hurskaita uskovia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1995169Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813676Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113440SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt623132SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun373110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042295Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302152Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762120Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059