Miehen vaihto kesken hoitojen?

Pähkäilevä

Meillä olisi näinä päivinä yli 2,5, vuoden odotuksen jälkeen mahdollisuus aloittaa hoidot, ensinnä ovulaation induktiohoidon avulla inseminaatiot. Vikaa ei kummastakaan ole löytynyt. Nyt on vain alkanut tuntua siltä, etten välttämättä edes tämän miehen kanssa lapsia halua ja ero voi olla ajankohtainen piankin. Onko minulla kuitenkaan enää toistamiseen mahdollisuutta kunnallisiin hoitoihin, jos nyt jätän tämän tähän tai käyn muutamassa hoidossa? Jos vaihdan miestä, tarvitseeko meidän aloittaa kaikki aivan alusta (eli ensin vuosi yritystä luomuna, sitten kaikki tutkimukset yms sen päälle..)? Ikää alkaa olla sen verran paljon, ettei tähän toiseen vuosien toiseen odotukseen olisi aikaa enää. Eli onko minun käytettävä nyt eteentullut tilaisuus hyväkseni "ainutlaatuisena" ja kestää hammasta purren miestä sen vuoksi, että ainoa mahdollisuus on hoitoihin hänen kanssaan? Yksityiselle ei ole varaa.

1

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos visaisesta kysymyksestäsi.
      Lapsettomuuden kriisi on usein kriisi myös parisuhteelle. Olisiko mahdollista avata nykyisen parisuhteenne solmuja joko puhumalla asioista keskenään rohkein ja rakentavin tavoin tai yhdessä parisuhdeneuvojan kanssa? Hammasta purren tuskin lapsia kannattaa yhdessä kuitenkaan hankkia. Suosittelen käymään Simpukka-yhdistyksen sivuilla, sieltä saattaa löytyä tukea myös näihin parisuhdekiemuroihin.
      Mikäli parisuhteenne rikkoontuu, on asiaa tietysti puntaroitava uudestaan. Uudessa suhteessakaan tuskin heti ollaan valmiita lapsia hankkimaan. Toisaalta lapsettomuudenhoitoyksiköissä tiedostetaan myös naisen iän aiheuttamat ongelmat ja hoidoissa voidaan kiirehtiä.

      Rakentavin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe