Olen pelannut nettipokeria 3,5 vuotta. Parhaana kuukautena 5.000 taalaa voittoa ja heikoin kuukausi - 2.000 taalaa tappiota. Keskimäärin tulee kuitenkin voittoa reilu 1.500 taalaa kuukaudessa.
Pelivoitot tuovat mukavan lisän palkan päälle ja mahdollistavat mm. matkustelun muutaman kerran vuodessa johonkin mukavaan paikkaan. Maksan toki myös naisystäväni ja tyttäreni näille yhteisille matkoillemme.
Pidän pelaamisesta ja sen tuomasta jännityksestä sekä hyvästä olosta. Muuta jännitystä en elämääni tarvitse,
Tuloksiini panostan lukemalla kaiken pokerikirjallisuuden, mitä suomenkielellä on kirjoitettu. Suurin osa kirjoista on luettu moneen kertaan.
Myönnän, että minulla menee ihan liikaa aikaa pelaamiseen. Keskimäärin 3 tuntia illassa, viikonloppuisin enemmän. Olen kuitenkin kotona ja ainakin suurimmaksi osaksi läsnä kun harrastan pelaamista. Pidän sitä kakkostyönäni hyvän vakityön lisäksi. Tosin tuntipalkka ei taida lopulta olla juuri siivoojan tuntipalkkaa parempi. Tuloa silti.
Onko minulla peliongelma?
Olenko peliongelmainen?
1
430
Vastaukset
Hei Pystyt Korvat!
Kiitos viestistäsi jossa kuvailet pelikäyttäytymistäsi. Kirjoituksestasi ilmenee että olet pohtinut omaa pelaamistasi rahan ja ajankäytön suhteen. Vastuullinen pelaaja onkin myös tietoinen pelaamisen tuomista riskeistä. Nämä riskit voivat olla taloudellisia mutta myös liittyä elämän muihin osa-alueisiin.
Toteat että pelaaminen vie paljon aikaasi ja vaikuttaa näin ollen myös ajoittain henkiseen läsnäoloosi kotioloissa. Usein jo pelkkä havahtuminen pelaamisen liiallisuuteen auttaa. Runsaaksi käyneen pelaamisen todellisia etuja ja haittoja kannattaa miettiä tarkkaan ja rauhassa. On myös hyvä kirjata ne ylös. Esille nousseita asioita olisi hyvä käydä läpi yhdessä ystävän tai muun läheisen ja luotettavan henkilön kanssa.
Oletko kysynyt naisystävältäsi ja tyttäreltäsi miten he kokevat pelaamisesi ja miten se vaikuttaa heihin? Pelaajan läheinen saattaa kantaa suurta huolta yhteisestä taloudellisesta tilanteesta, pelaamisen vaikutuksesta parisuhteeseen sekä yhteisestä ajankäytöstä. Pelaajan olisi hyvä tarkastella miten oma pelikäyttäytyminen vaikuttaa elämän eri osa-alueisiin: Talouteen, työtehtäviin, ihmissuhteisiin, harrastuksiin sekä fyysiseen ja psyykkiseen hyvinvointiin.
Pelaaminen voi olla satunnainen keino rentoutua tai viettää vapaa-aikaansa. Tärkeää on kuitenkin se että pelaaminen ei olisi ainoa tai hallitseva keino, ainoastaan yksi tapa muiden joukossa. Mikäli ilmenee että pelaaminen täyttää ajatukset ja ohjailee käyttäytymistäsi, on syytä pysähtyä ja pohtia omaa pelikäyttäytymistään ja kääntyä esimerkiksi alla olevien palvelujen puoleen:
www.peluuri.fi - Tietoa ja tukea pelaajille, läheisille ja ammattilaisille.
Peluuri tarjoaa tietoa ja tukea kaikessa peliongelmaan liittyvässä. Peluurin palvelut ovat valtakunnallisia, anonyymeja ja maksuttomia puhelin- ja nettipalveluita pelaajille, läheisille ja työntekijöille. Auttava puhelin on avoinna arkisin klo 12 -18 numerossa 0800 100 101. Ruotsinkielellä päivystystä on tarjolla maanantaisin klo 12 - 18.
Peluurin verkkosivuilta löydät tietoa peliongelman määrittelystä ja tuntomerkeistä:
http://www.peluuri.fi/peliongelma/peliongelman_maarittelya_ja_tuntomerkkeja_-_peliriippuvuus/
Pelaamisen itsearviointitestit:
http://www.peluuri.fi/peliongelma/pelaamisen_itsearviointitestit/
Mistä apua:
http://www.peluuri.fi/mista_apua/
Ystävällisin terveisin
Peluuri-tiimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait223017- 392617
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381473- 841350
- 631241
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40999Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124893- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi28656Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59621