Oikeasti tarvetta nenäleikkaukselle..

-kasikasi

Toivoisin, että kuuluisin niihin jotka vain kuvittelevat, mutta tiedän etten kuvittele, koska ihmiset jaksavat aina ottaa nenäni puheeksi oli kyseessä perhe, ystävät tai uudet tuttavuudet. Ihan lapsesta asti jaksaneet muistuttaa miltä näytän ihan kuin en itse ole peilistä koskaan nähnyt..

Olen ihmisten mielestä nätti, siis jos minulla ei tätä kyömynenää olisi. Näin muut ovat sanoneet ja näytän edestä päin ihan hyvältä omastakin mielestäni, mutta sivusta kun katsoo niin ei mitenkään kovin naisellinen näihin kapeisiin kasvoihini.

Itsetuntoni on aika huono nenäni takia ja ihmisten seurassa olen todella vaivaantunut ja tuntuu etten pysty olemaan oma itseni enkä olekaan.. Inhottavaa muutenkin tietää, että tutut ihmiset naureskelevat selkäni takana. Harmi vain, että nenäni oikeasti näyttää siltä mitä ihmiset puhuvat.
Ajattelin aina lapsena, että viimeistään aikuisena sitten voisin ehkä hyväksyä nenäni, mutta ei se mene niin, kun nenä on vain kasvanut ja muut huomauttelevat..

Minun nenäni on siis ns. kyömynenä ja nyt se kyömy alkaa olla sen verran iso, että iho sen kohdalta on alkanut olemaan eri värinen ja se pistää silmään.
Olen tässä jo aika pitkän ajan ihmetellyt, kun nenääni särkee välillä aika paljon, juuri tuon kyömyn kohdilta, että mistä se voisi johtua?

Missä päin Suomea olisi halvinta käydä leikkauttamassa?
Voiko sen summan maksaa osissa ettei tarvitsisi ottaa lainaa?
Onko kaikki nenäleikkaukset pakko tehdä nukutuksen alaisena?
Mitä riskejä on leikkaustilanteessa?

Inhottaa kuulostaa pinnalliselta, mutta leikkaus on se vaihtoehto, että saisin elämästäni paremmin nautittua enkä vain pysyisi taka-alalla katsomassa, kun muut tekevät sen puolestani.

Kiitos jo etukäteen!

Mukavaa joulua sekä hyvää uutta vuotta!

2

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnellinen minä

      Moikka.Kannattaa käydä nenäleikkauskonsultaatiossa ja silloin saat hinta-arvion leikkaavalta plast.kirurgilta.Minun pitkä,murtunut,vino ja ahtaunut nenä leikattiin(sain kela.korvaustakin)Tampereella ja omasta toiveestani nukutuksessa.Paikallispuudutuskin olisi ollut mahdollinen rauhoittava lääkitys.(hintakin silloin alempi) Minut operoi Jukka Kosyianen ja hyvää jälkeä tekikin.Nenäleikkausessa on aina infektio-riski,vuotoriski,ruston kasvua..jne..Riskeistä saat tietoa leikkaavalta lääkäriltäsi.Paranemiseen meni pari viikkoa mutta nenu oli turvoksissa vielä pitkän aikaa..noin 12kk päästä tulos pn vasta parhaimmilaan:)

    • onnellinen minä

      Korjaus ed.Plast.kirurgi Jukka Kostiainen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      341
      3984
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1668
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe