missä vaiheessa tulee huolestua??

hope1987

Hei! Olen ollut vuoden syömättä pillereitä, tarkoituksena olisi perheen lisäys. kuukautiset ovat aina olleet säännölliset mutta en ole tullut raskaaksi. Tulisiko minun jo huolestua? minulla on nuoruudessani ollut klamydia, vaikuttaako se?

11

570

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiitos kysymyksestä. Ensin kysyisin minkä ikäinen olet, 24 v? Varsin huoleen ei ole mitään aihetta, voitte jatkaa yrittämistä siihen asti kun tuntuu, että nyt omat keinot eivät enää riitä.

      Jos olette yrittäneet raskautta jo vuoden ajan, voitte kyllä lähteä selvittämään raskauden alkamiseen tarvittavat perusasiat eli miehen siemennestenäyte, sinun hormonitoiminnan ja ovulaation selvittäminen ja mahdollisesti myös munanjohtimien aukiolotutkimus sairastetun klamydian vuoksi. Tosin yksi sairastettu ja heti hoidettu klamydiatulehdus ei yleensä haittaa.

      Julkisella puolella voitte aloittaa terveyskeskuksesta, josta saatte lähetteen sairaalanne hormonipoliklinikalle tai jos haluatte nopeampaa palvelua, lähin yksityinen lapsettomuusklinikka osaa varmasti auttaa.

      Onnekasta vuotta 2012 teille toivottaen
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    • kljasdiwauro

      Kannattaisi alkaa tekemään ovulaatiotestejä kotona ja ajoittamaan mahdollisen hedelmöityksen.

    • nella

      Jos ovulaatiotesti näyttää positiivista, niin onko silloin varmaa, että minun hormonitoimintani on kunnossa? tai että munanjohtimeni ovat auki?

      • Hei nella,

        Positiivinen ovulaatiotesti kertoo ainoastaan sen, että munasolun irtoamisen mahdollisuus on olemassa. Todennäköistä on, että kyseessä on kypsä eli hedelmöityskyinen munasolu, mutta aivan varmaa se ei ole. Jos munarakkula on ollut kunnossa ja irtoava munasolu kypsä niin silloin myös keltarauhanen toimii kuten pitää, mutta pelkkä ovulaatiotesti ei takaa sitä.

        Munanjohtimien aukiolon voi varmistaa ultraäänitutkimuksen tai vatsaontelon tähystyksen (laparoskopian) avulla. Mikään veri- tai virtakoe ei kerro aukiolosta mitään.

        Ystävällisin terveisin
        Anne-Maria / Väestöliiton klinikat


    • huolestunut

      Olen 25 vuotias. sairastin tietämättäni klamydiaa kuusi vuotta. Tilasin netistä ovulaatiotestejä ja samalla tilasin hedelmällisyystestin. Tein ovulaatiotestin joka oli positiivinen, samalla tein hedelmällisyystestin jonka tulos oli myös positiivinen. Pelästyin kovasti testin tulosta, voisiko tulokseen vaikuttaa parhaillaan oleva ovis? Vai onko klamydia tuhonnut elimistöäni pahasti ja testin tulos oli luotettava?

    • nella

      huolestunut: minulla sama tilanne, ja häpeän sitä niin etten kyllä tohdi mennä siitä lääkärin kanssa juttelemaan :/ en ainakaan paikkakuntani tk:hon, koska täällä lääkäreillä on taito saada ihminen tuntemaan itsensä entistäkin pienemmäksi. Yksityistä voisin harkita, mutta ovat kalliita.

      Ikävä tällainen tauti, kun ei välttämättä anna itsestään mitään merkkiä :/ tosin joudun myös hieman katsomaan peiliin, kun olin 5 vuotta käymättä gynellä (menen mieluummin vaikka hammaslääkäriin XD )

      Antaako klamydia mitään vinkkiä itsestään papa-kokeessa?

      mulle on jäänyt tosta taudista kammo. Luulen saavani sen milloin mistäkin (wc, saunat ym...) vaikka varsin hyvin tiedän, ettei huolta ole :D Ja naimisissakin jo olen, eli kumppanikaan ei ole vaihtunut :)

      Viimeksi kävin papassa yksityisellä lääkäriasemalla. Sieltä tuli tulokset kotiin n. 2 viikon kuluttua. tulosliuskassa oli useampi "rasti ruutuun - kohta". Kaikki tulokset oli rastitettu "parhaimpaan" ruutuun/taulukon yläpäähän. eli kaikki tulokset niin hyviä kuin voi olla. Olisiko näin, jos minulla olisi klamydia?

    • huolestunut

      minä kävin myös papassa ja kaikki ok, vaikka silloin minulla olikin klamydia. Joten ei se näy papassa. Kärsin myös siitä että pelkään sen olevan minulla edelleen vaikka kahdet puhtaat testit olen tehnyt sen jälkeen kun klamydia löytyi. En myöskään ole vaihtanut kumppania, mutta silti siitä jäi kamala pelko. :(

      Olen harkinnut käyväni yksityisellä siinä munanjohtimien aukiolotutkimuksessa koska vauvakuume on niin kova. Uskoisin että kunnallisella tutkimukseen pääse veisi kamalasti aikaa.

      Tein tänä aamuna toisen hedelmällisyystestin ja tulos oli negatiivinen, voi miten huojentunut olen! :) Ilmeisesti parhaillaan ollut ovulaatio vääristi testiä viimeksi kerran nyt oli negatiivinen!

    • nella

      Mikä tämä tällainen hedelmällisyystesti on ja mistä sellaisen voi hankkia? En ole ikinä kuullutkaan! :O Itselläni myös kova vauvakuume, ja juuri ollaan jätetty ehkäisy pois, mutta nyt on ihan hirveä ahdistus, jos lapsen saanti ei onnistukkaan :/ Miten sitten sait tietää infektiosta? onko sinulla tietoa, mitä tällainen tutkimus yksityisellä maksaa? mä olen jo valmis vähän maksamaankin, jos saisin varmuuden. Olo on todella kurja.

    • huolestunut

      Hedelmällisyystesti mittaa elimistössä olevan fsh-hormonin määrää, tilasin testin kotitesti.fi. Voihan niitä ongelmia kuitenkin olla vaikka testi näyttää että raskautumisen mahdollisuus pitäisi olla normaali. Minulla aina oli jonkin laista kirvelyä virtsatessa, en ikinä osannut kuvitellakkaan sen olevan klamydiaa. Kävin virtsakokeessa kun epäilin virtsatieinfektioita. Hoitaja soitti minulle tuloksen saatua ja kertoi ettei infektiota ole mutta virtsassa oli paljon jotakin, en muista mitä ja kysyi olisiko klamydiainfektio mahdollinen ja menin sitten klamydiatestiin. Miten itselläsi löytyi ja kauan kerkesi sinulla olemaan? Minua harmittaa niin paljon etten teininä käynyt testeissä. Yksityisellä aukiolotutkimus mahdollisesti maksaa jopa muutaman satasen, en ole täysin varma. Kallista se on mutta sitten ainakin pääsisi heti hoitoihin.

    • nella

      alavatsakivut paljastivat. Luulen saaneeni sen joskus parikymppisenä, ennen kuin tapasin nykyisen aviomieheni :/ taidanpa alustavasti tiedustella tuolta lääkäritalolta hintaa heti kun rohkenen :) teen sitten vaikka enemmän töitä...

    • lapsimahassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7815
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5911
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5390
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5293
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4632
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2343
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1231
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      45
      996
    Aihe